" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

12 Karma Yasası

Karma, eylem anlamına gelen Sanskritçe bir kelimedir ve karma yasasına etki-tepki yasası da denir.

Karmayı çoğu zaman kader ya da şans ile karıştırılır. Fakat ikisi farklı kavramlardır. Çünkü karmada seçimlerin sonuçlarını deneyimlemek esastır. Bizler her an eylemlerimiz adına sonsuz seçenek ile karşı karşıya kalırız. Kendi özgür irademizle seçimler yaparız ve seçimlerimizin sonuçlarını yaşarız. Bu döngü karmayı oluşturur. Yani verdiğimizi alırız.

Karmanın amacı dengeyi sağlamaktır. Evrende hiç bitmeyen bir enerji alışverişi vardır. Bizler verdiğimizi alırız. Böylece denge sağlanmış olur.

Karmanın ürkütücü bir işleyiş olduğuna inanılır. Ama aslında karma kısasa kısas olarak görülmemelidir. Çünkü eylemler negatif karma yerine iyi karma da yaratabilir. Yardımseverlik, cömertlik, şefkat, iyi niyet, sevgi ile yapılan her eylem olumlu karmayı getirir.

Kötü karma ise başkalarına zarar vermekten kaynaklanır. Birinin mutsuzluğuna neden olmak, hakkını yemek, iftiraya maruz bırakmak, gaddarca davranmak gibi tutumlar ile birinin hayatını alt üst etmek, karma borcu yaratır.

Sizin gerçekleştirdiğiniz bir eylem sadece sizi bağlamaz, sizden sonra gelen nesilleri de etkiler. Örneğin siz yalana meyilli biri iseniz, başkalarını çeşitli biçimlerde kandırmayı seçiyorsanız, sizin çocuğunuz, onun çocuğu da tıpkı sizin gibi insanlarla karşılaşacaktır ve kandırılacaktır. Siz eğer bir ilişkide aldatan taraf iseniz, zorbalıktan yanaysanız, bencil iseniz, aynı şekilde sizin sergilediğiniz tutumu benimseyen kişilerin çocuklarınızın hayatına girmesi kaçınılmaz olacaktır.

Olumsuz karma düğümler yaratır. Bireyselmiş gibi görünen karma borcu aslında nesilden nesle devam eden bir döngüdür.

Sizin hayatınızda birtakım sorunlar var ise, örneğin sağlığınızla ilgili problemler yaşıyorsanız, sadakatsiz insanlar yüzünden acı çekiyorsanız, maddi kayıplar yaşıyorsanız, nedeni atalarınızdan gelen karmadır.

Karma ürkütücü bir kavram değildir. Çünkü sadece kötü karma değil aynı zamanda iyi karma da yaratırız. Yoksul birine destek olmak, yardıma ihtiyacı olan birine yardım etmek, insanlara nazik olmak ve bütün bunları karşılık beklemeden yapmak iyi karma yaratır.

Karmayı bumerang a benzetebilirsiniz. Ne kadar uzağa fırlatırsanız fırlatın bumerang size geri dönecektir. Başınıza gelen aksilikler, sağlık sorunları, maddi kayıplar, zorlayıcı ilişkiler gibi durumlar karma borcunun sonuçlarındadır. Örneğin yaşadığınız ilişkide aldatan, zorbalık eden veya inciten biri iseniz hem kendiniz hem de sizden sonra gelen nesiller için karma yaratmış olursunuz. Benzer şekilde birilerinin hakkını gasp ediyorsanız, bile isteye kalbini kırıyorsanız, zarara uğratıyorsanız yine karma yasasının devreye girmesine neden olursunuz.

Kendi eylemleriniz ile karma yarattığınız gibi, başka yaşamlara müdahale ederek de karma oluşturursunuz. Birinin verdiği kararlar konusunda ya da yaşam biçimi hakkında maddi ya da manevi anlamda yardım etmeye çalışırken aslında o kişinin alması gereken yaşam dersini engellersiniz. Herkes kendi seçimlerinden sorumludur. Elbette boğulmakta olan birine can simidi atmak veya yüzerek onu kurtarmaya çalışmak farklı bir durumdur. Ancak kendi çözüm yolunu bulabilecek olan birine müdahale etmek onun sırtındaki karma yükünü sizinle bölüşmesine neden olur. Bir süre sonra kendinizi benzer zorluklarla boğuşurken bulmanız kaçınılmazdır.

Bir de genetik kodlarımızla atalarımızdan gelen karmalarımız vardır. Demin de bahsettiğim gibi sadece sizi bağladığını sandığınız bir eylem nasıl ki sizden sonraki nesilleri etkiliyorsa atalarınızdan gelen karma yükleri de sizin çözülmemiş düğümlerinizdir. Özellikle anne ve babadan kaynaklanan karmayı şifalandırmak ya da karma yaratmamak oldukça önemlidir.

12 KARMA YASASI

1- BÜYÜK YASA:

– “Ne ekersen onu biçersin” buna Neden ve etki yasası ‘da denir.

– istediğimiz şey mutluluk, barış, sevgi ve dostluk ise o zaman mutlu, huzurlu, sevecen ve gerçek bir dost olmalıyız.

– Evrene ne gönderirsek gönderelim, bize geri döner

2- YARATILIŞ YASASI:

– Hayat hemen gerçekleşmez. O bizim katılımımıza ihtiyaç duyar.

– Evrenin hem içinde hem de dışında biz biriciğiz.

– Ne olursa olsun çevremiz iç dünyamız hakkında ip uçları verir.

– Kendin ol ve hayatında sahip olmak istediğin şeylerle kendini kuşat.

3- ALÇAK GÖNÜLLÜK YASASI:

– Kabul etmeyi reddettiğimiz bir şeyi değiştiremeyiz.

– Eğer birini düşmanca ya da olumsuz bir karakter olarak görürsek, o zaman kendimizi daha yüksek varoluş düzeyine odaklayamayız.

4- BÜYÜME YASASI:

– “Nereye gidersen git, işte buradasın”

– Ruhumuzu, iç dünyamızı büyütmemiz için çevremizdeki insanların, yerlerin ya da eşyaların değişmesi değil kendimizin değişmesi şart.

– Hayatımızda sahip olduğumuz tek şey, kendimizdir ve kontrol edebildiğimiz tek faktör budur.

– Kalplerimizde kim olduğumuzu ve ne olduğumuzu değiştirdiğimiz zaman, hayatlarımız da çok daha uyumlu olacaktır ve değişecektir.

5- SORUMLULUK YASASI:

– Hayatımda bir sorun olduğunda, bende bir yanlış vardır.

– Bizi çevreleyen şeyleri yansıtırız ve bizi çevreleyen şeyler de bizi yansıtır. Bu evrensel bir gerçekliktir.

6- BAĞLANTI YASASI:

– Yaşadığımız şeyler önemsiz gibi görünse bile, gerçekleşmiş olması çok önemlidir çünkü evrendeki her şey bağlantılıdır.

– Her adım sonraki adımı takip eder.

– Birinin bir işi bitirebilmesi için çalışmaya başlaması elzemdir.

– Ne ilk adım ne de son adım birbirinden daha önemlidir, amacın gerçekleşmesi için ikisine de ihtiyaç vardır.

– Geçmiş, Günümüz ve Gelecek hepsi birbirine bağlıdır.

7- ODAKLANMA YASASI:

– Aynı anda iki şeyi düşünemezsiniz.

– Bu nedenle, manevi değerler üzerine odaklandığımız zaman, açgözlülük ya da öfke gibi daha düşük düşüncelerin meydana gelmesi imkansızdır.

8- VERME, CÖMERTLİK VE KONUKSEVERLİK YASASI:

– Eğer bir şeylerin doğru olduğuna inanıyor iseniz, hayatın içinde bazen o inanılan şeylerin doğruluğunu ortaya koymak için davet edileceksiniz yani inandığınız doğruları savunmak durumunda kalacaksınız.

– İşte öğrendiklerimizi fiili uygulamaya koyduğumuz yer burasıdır.

9- BURADA VE ŞİMDİ YASASI:

– Gelecek kaygısı, burada ve şimdi olduğumuz yerde bulunmamızı engeller.

– Eski düşünceler, eski davranış kalıpları ve eski rüyalar bize yenilerini ortaya koymamızı engeller.

10- DEĞİŞİM YASASI:

– Tarih, yolumuzu değiştirmemiz için dersler çıkarmamız gereken şeyleri öğrenene kadar tekerrür eder.

11- SABIR VE ÖDÜL YASASI:

– Tüm ödüller başlangıçta uğraş, çaba ve mücadele gerektirir.

– Değerli kalıcı ödüller, kalıcı uğraş, çaba ve mücadele gerektirir.

– Gerçek sevinç, yapmayı arzulayarak yaptığımız şeylerden ve akabinde ödülün zaten geleceğini bilmekten gelir.

12- ÖNEMLİLİK VE İLHAM YASASI:

– Bir şeyin içine ne koyarsan, onu geri alırsın.

– Bir şeyin gerçek değeri, içindeki enerjinin ve niyetin doğrudan bir sonucudur.

– Her kişisel katkı ayrıca herkese katkıdır.

– Kusurlu katkılar ne herkesi ne de onu azaltmak için çalışanları etkiler.

– Hayata Severek yapılan katkılar herkese ilham verir.

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

www.ruhsalbilgelik.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz.

www.ruhsalbilgelik.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.ruhsalbilgelik.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.