" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Affetme Meditasyonu ile Özgürleşmek

Bu güne kadar pek çok kez başkaları yüzünden incinmiş olabilirsin. ‘Ben bunu hak etmedim’ dediğin her yaşanmışlık, ruhunda derin yaralar açmış olabilir.

Eğer geçmişte kalan olayları ve insanları her hatırladığında hissettiğin nefret, kızgınlık, öfke ya da kırgınlık hala canlılığı koruyorsa, beslediğin olumsuz duygular her geçen an sana sana biraz daha zarar verir ve aynı döngünün içinde sıkışıp kalmana sebep olur. Çünkü, seni üzen, inciten ve yaralayan her kim varsa onları affetmeyerek, yani serbest bırakmayarak karmanda kapanmamış bir hesap yaratırsın.

Affetmenin dünyanın en zor işi olduğunu düşünebilirsin.

Sen küçük bir çocukken kapıyı çekip çıkan bir baban, onlarca insanın önünde onurunu kıran bir işveren, seni aşkla sevdiğini zannederken başkasıyla aldatan bir sevgili, dostluğunu yerle bir eden arkadaş ya da başkaları affedilmeyi hak etmiyordur senin için. Oysa, affetmediğimiz her insanın bize ‘Neyi’ öğretmek için orada olduğunu görmezden geldiğimiz sürece, aynı senaryoyu farklı insanlar ile yeniden ve yeniden yaşarız ve ilişkilerimizde affetmediğimiz insanı tekrar tekrar yaratırız. Benzer insanlarla karşılaşmamızın nedeni budur!

Ruhumuzda derin yaralar açan birini affetmek elbette kolay olmayabilir.

Ancak, nefreti ve öfkeyi, intikam arzusunu, sevgisizliği ruhumuzda barındırdığımız sürece, onların yaydığı olumsuz enerjiyi hayatımızın her aşamasına yansıtırız. Tüm olumsuz duygular, hem bedenimizde, hem de ruhumuzda zamanla hastalık olarak ortaya çıkar. Ağrılar, acılar, bağımlılıklar sevgisizlikten kaynaklanan enerjinin dışa vurumudur. Aynı şekilde, depresyon, değersizlik duygusu, güvensizlik, sağlıklı ilişkiler kuramamak, yargılamak, inançsızlık, suçlu hissetmek, düşük özsaygı, affedememenin sebebidir. İç huzuruna kavuşmanın yolu ise affetmektir. Affetmek, hem kendimizi hem de karşımızdaki insanı özgürleştirmenin, aramızda var olan eterik bağı koparmanın gerekliliğidir. Affederek, kendimizi ve geçmişimizi iyileştirmeyi seçtiğimiz zaman, akıl-ruh-beden dengemizi yeniden kazanırız. Geçmişin kötü etkilerini silmek, hayatımızın kontrolünü elimize almak, sevginin iyileştirici gücünün olumlu enerjisini hissetmek ve en önemlisi özgürleşmek için, affetmek bir seçimdir.

Birini affetmek demek, yüzüne karşı onu affettiğini söylemek demek değildir.

Senin kendi zihninde ve kendi ruhunda, o kişiyi tamamen serbest bırakmandır. Çünkü aslında affetmediğin insan ve sana yaşattığı duygu, sen farkına varmadan hayatının her anını etkileyecek, bir şekilde olumsuz enerji akışı devam edecektir. Beslediğin kin ve kızgınlık ise kendi hayat yolunda blokajlara neden olur.

Affetmek, seni yaralayan insana duygu ve düşüncelerinin sorumluluğunu geri vermek, yaşanan olayda kendi rolüne sahip çıkmak ve gereken öğretici dersi almak için gereklidir. Çoğu insan affetmenin kızgın ve kırgın olduğu, hatta nefret ettiği kişiyi suçsuz ya da haklı bulduğu anlamına geleceğini sanır. Oysa affetmek, geçmişteki anıların şifalanması ve eskinin yaydığı negatif enerjiyi sevginin eşsiz gücü ile dönüştürmeyi seçmektir.

Öyleyse şimdi hemen sessiz ve sakin bir ortam yarat kendine. Rahat bir pozisyonda otur ve veya uzan.

Burnundan derin bir nefes al ve ağzından ver. Bunu dört kez tekrarla.

Affetmen gereken insanları düşün. Gözlerini kapat. Affetmek için aklına gelen ilk insanı gözünde canlandır. Ve ona şunları söyle;

Seni affediyorum.. Aramızda yaşanan olaylar esnasında kalbimi kırdığın, beni incittiğin için sana taşıdığım nefreti ve öfkeyi serbest bırakmayı seçiyorum. Bütün bunlar yaşanırken, ruhumda açılan yaraların her birinin senin duygularının ve düşüncelerinin sorumluluğunda olduğunu kabul ediyorum ve bu sorumluluğu sana geri veriyorum. Hayat yolumda bana öğrettiğin dersleri aldım. Bunun için sana teşekkür ediyorum. Sevginin iyileştirici gücünün seni şifalandırmasını diliyorum. Kendi rolümden ötürü senin affını istiyorum. Aramızdaki olumsuz eterik bağı şimdi sevgi ile kesip, kaynağa geri gönderiyorum.

Karşındaki insan ile aranızda bir kordon olduğunu canlandır. Bu kordonun senin ve o kişinin vücudunun neresinden çıktığını gör. İkinizi birbirinize bağlayan kordonu, sağ elini kalbinin üzerinden yukarıdan aşağıya doğru bir kılıç ile kesermiş gibi hareket ettir. Yeşil rengin avcunun içinde bir ışık olduğunu canlandır. Bu yeşil ışık ile kestiğin kordonun hem kendinden hem de o kişiden çıkan vücudunuzun parçasını şifalandırmaya niyet et.

Şimdi acı ve üzüntü veren geçmişten özgürleştim. Seni serbest bırakıyorum…

Ve gözlerini aç.

Bu meditasyonu yaparken zorlanabilirsin, bu çok normal. Ağlayabilirsin, affetmeye direnç gösterebilirsin, vazgeçmek isteyebilirsin. Ama ne olursa olsun, bir kez affetmeyi denediğinde başkalarında kalan parçanı geri aldığını, huzur bulduğunu ve her aklına geldiğinde hissettiğin öfkenin artık senin için hiçbir şey ifade etmediğini göreceksin!

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

www.ruhsalbilgelik.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. 

www.ruhsalbilgelik.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.ruhsalbilgelik.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.