" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Ayrılık Acısının Üstesinden Gelmek

Aşk, size kendinizi değerli hissettirdiğinde güzeldir. Eğer bir ilişkinin parçası olduğunuzda bir şeyler sizi huzursuz ediyorsa ve ne tam manasıyla mutlu ne de iyi olduğunuzu düşünmüyorsanız, o zaman ilişkiniz hakkında görmediğiniz, belki de görmek istemediğiniz bir şeyler var demektir.

İlişkiyi sırtlanan taraf siz iseniz, sırt ayrı kalamayacağınıza inandığınız için çoğu şeyi kabulleniyor, incindiğinizde dahi susuyorsanız, aşk zannettiğiniz aslında kendinize verdiğiniz bir ceza olabilir.

Bir iyi bir kötü giden ilişkiler insanı tüketir. Ama asıl sorun, hayatınızı üzerine kurduğunuz bir ilişki bittikten sonra etrafınızda var olan boşluktur. İşte bu nedenle insanın diğer her şeyi elinin tersiyle itip, tek bir yöne dikkatini vermesi yapılabilecek en büyük hatalardan biridir.

Bağımlılık geliştirilen ilişkilerin ardından iyileşme süreci

Eskiden sahip olduğunuz ilişkiyi idealize etmeyin 

Kırık bir kalbi onarmaya çalışırken sıklıkla yaptığımız en yaygın ve ölümcül hatalardan biri, bizi kıran kişiyi idealize etmektir. Birlikte geçirdiğimiz muhteşem zamanları, bize hissettirdiği harika duyguları hatırlıyoruz. Bununla birlikte, tüm bunlar duygusal acıyı derinleştirmek ve iyileşmenizi zorlaştırmaktır. Elbette, birlikte geçirdiğiniz zamanları hatırlayabilir ve bu deneyimler için şükranlarınızı ifade edebilirsiniz. Ancak, gerçekten hayata devam etmek istiyorsanız, o kişinin artık yaşam yolunuzun bir sonraki bölümünde bir rolü olmamalıdır. Devam etmek ve insanların gitmesine izin vermek tamamen normal bir yaşam sürecidir. 

Hayat çok oyunculu bir oyundur. Her sahnede farklı roller üstlenecek, farklı oyuncu kadrolarına sahip olacak ve yeni zorluklarla karşılaşacaksınız. Gerçekten bırakmaya izin verirseniz, hayat sizi şu anda hayal edebileceğiniz her şeyin ötesinde büyülü bir yolculuğa çıkarabilir. Ancak, yeniliğe açık olmalısınız. Bir sahneden diğerine geçebilmelisiniz.

Tüm Bağlantıyı Kaldırın

Her ne kadar cazip gelse de, gönderilen her mesaj veya sosyal medyadaki her fotoğraf, acıyı iyileştirmeyi zorlaştırıyor. 

Kendinize ilişkiyi yeniden başlatma konusunda yanlış bir umut vermek ve ne yaptığını sürekli izlemek, geçmişi hatırlamak istemezsiniz. Bunun yerine, onun hakkındaki her şeyi unutmak ve kendi hayatınızı yeniden harika hale getirmeyi seçersiniz. Tabii ki, “sadece arkadaş olma” fikri işe yaramaz. Duygular artık karşılıklı olmadığında, bir taraf sadece arafta kalır. Bu nedenle, genellikle tüm temasları kaldırmak en iyisidir. 

Elbette, çocuklar veya başka koşullar da varsa, bu fikir biraz daha zor olabilir. Ama ne olursa olsun hayatınızın geri kalanında devam etmek için kendinize izin vermelisiniz. 

Boşluğu Doldurun

Birisi hayatınızdan çıkıp gittiğinde, onu kaybetmekle kalmazsınız. Bununla birlikte, dünyanıza eklediği diğer her şeyi de kaybedersiniz. Örneğin, arkadaş grubu ve iş çevresi, birlikte gidilen mekanlar, çıkılan yolculuklar, ortak zevkler de onunla birlikte geçmişe gömülür. Eğer kendinize ait bir hayatınızın olduğu gerçeğini göz ardı etmiş ve dünyanızın merkezine ilişkinizi koymuşsanız, bu süreç bir hayli zor olabilir. Fakat ne olursa olsun kendinize yeni bir hayat yaratmalısınız. Hayatınızda kalan boşlukları bulmalı ve gerçekten yapmaktan zevk aldığınız şeylerle doldurmalısınız. Bunu yapmazsanız, boşluklar dikkat dağınıklığına, kedere ve belki de depresyona yol açacaktır. Boşluğu doldurmak için kolay bağlantılara, örneğin alkole başvurabilirsiniz. Ancak, bu sadece sizi daha da karanlık bir yola götürecek ve daha önce olduğunuzdan daha kötü hissettirecektir.

Peki, ayrılıktan bu yana hayatınızda eksik olan nedir ve bu boşlukları nasıl doldurabilirsiniz?

Bu, dans dersleri veya heykel, resim gibi her zaman yapmak istediğiniz bazı şeyleri denemek için harika bir fırsat olabilir. Bu faaliyetler aynı zamanda yeni insanlarla tanışmak için olanak sağlayacaktır.

Profesyonel Destek Alın 

İyi bir danışmanın % 90’ının sadece nasıl hissettiğinizden bahsettiği söyleniyor. 

Tabii ki, duygularınız hakkında konuşarak sadece bir yük olduğunuzu veya başka kimsenin sizi anlamayacağını düşünmek caziptir. Ancak, bu tıpkı kendinizi bataklıktan çıkarmaya çalışmak gibidir; çabaladıkça batmak kaçınılmaz olur. 

Bu nedenle, profesyon desteğe ihtiyacınız vardır. Dürüst olmak gerekirse, terapiler esnasında kendinizi ne kadar iyi hissettireceğinize şaşırabilirsiniz. Zihninizi açıp nasıl hissettiğiniz hakkında konuşmaya başladığınızda, zor zamanlarda size yardımcı olacak birisinin olması gibi bir şeydir. Neden olmasın ki? 

Ancak, konuşacağınız ve destek alacağınız kişi dost ya da aile ferdi olmamalıdır. Elbette etrafınızdaki insanlar yanınızdadır, ama onlar bazen taraflı olabilir, yaranıza dokunabilir veya sizi yanlış yönlendirebilirler.

İyileşmek için Kendinize Zaman Verin

“Zaman ve sabır en güçlü iki savaşçıdır” – Leo Tolstoy

Kalbiniz kırıldığında, iyileşmesi biraz zaman alacaktır. Elbette, bu adımlar yardımcı olacak. Ancak, bu bir gecede olmasını bekleyebileceğiniz bir süreç değildir. Bu nedenle, iyileşmek için acele etmenize ve duygularınızı bastırmaya çalışmanıza gerek yoktur. Bunun yerine, kendinize karşı sabırlı olmanız gerekir. Akışa devam etmeli ve iyileşmek için kendine zaman vermelisiniz.

Bir süre sonra tekrar kendinizi canlı hissetmeye geri döneceksiniz. Tekrar sevmeye hazır olacaksınız. Ancak, sadece bu sefer öncekinden daha güçlü olacaksınız. 

Yalnız kalmaktan korkmayın

Çoğu insan yalnız olmaktan oldukça korkmaktadır. Kendi düşüncelerine sahip çıkmaktan ve kendi mutluluklarından tamamen sorumlu olmaktan endişe duymaktadırlar. Kısacası, kendi yaşamınızın CEO’su olmaktan korkuyor olabilirsiniz. Ancak, başka hiç kimse dünya deneyiminiz boyunca size rehberlik edemez. Bir bireysiniz ve etrafınızdaki dünyayı denetimlemek size kalmış.

Aynı şekilde, birini güçlü ve cesur yapan şeyin ne olduğunu biliyor musunuz? Kendi hayatları olduğunda insanlar cesarete de sahip olurlar. Kendileri için bireysel bir yola sahip olduklarında ve onları mutlu etmek için başka kimseye ihtiyaç duymadıklarında güçlü hissederler. 

Darren Hardy, “Başkalarının parçası olmak istedikleri bir hayat inşa et” der. 

Ve bu kesinlikle anahtar cümledir. Sevdiğiniz bir hayat kurmalı ve sonra bir ilişkiden ne istediğinizi düşünmeye başlamalısınız. Birçok insan tam tersini yapar ve sadece mutsuz olur.

Ayrılık Neden Bu Kadar Zor?

Şimdiye kadar, bir ilişkiyi sona erdirmenin asla kolay olmadığı oldukça açıktır.

Neden kendimizi bu kadar yıkıcı bir halde buluyoruz?

Neden bu kadar yoğun duygusal, zihinsel ve hatta fiziksel tepki hissediyoruz?

Bütün bu soruların cevabı aslında açıktır. Kendimize ait bir yaşam alanı kurup, ilişkiyi yaşam alanımızın bir parçası yapmak yerine ona karşı bağımlılık geliştiriyoruz ve hayatımızın baş rolünü ilişkimize veriyoruz, kendimiz ise yan rollerden birini alıyoruz; üstelik bu tamamıyla kendi hayat hikayemiz olmasına rağmen!

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

www.ruhsalbilgelik.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. 

www.ruhsalbilgelik.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.ruhsalbilgelik.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.