" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Bedenimizdeki Enerji Merkezleri Çakralar

Sanskritçe kökenli bir kelime olan çakranın anlamı tekerlek ya da dönüştür. Bedenimizde yedi ana çakra bulunur. Fiziksel ve enerji bedenlerimize akan enerjiyi yöneten ve ayarlayan enerjisel merkezlerdir. Çakraların açık olması, enerjinin özgürce dolaşabildiği ve fiziksel beden, zihin ve ruh arasında uyumun var olduğu fikrine atıfta bulunur.

Çakraları içinden pozitif enerji akan çarklar olarak hayal edebilirsiniz. Herhangi bir çakrada oluşan tıkanıklık, enerjinin serbestçe dolaşımını engeller ve bu durum beden/zihin dengesinin bozulmasına neden olur.

Bedenimizde bulunan yedi ana çakra şöyledir;

1. Kök Çakra (Muladhara)

Kök çakra merkezi temsil eder. İnsan vücudunda, omurganın tabanında bulunur ve bize topraklanma hissi verir. Kök çakrası açık olduğunda, zorluklara dayanma ve kendi ayaklarımız üzerinde durma yeteneğimize güveniriz. Kapandığında ise, sanki dengesiz bir zeminde duruyormuş gibi kendimizi tehdit altında hissederiz.

Yer: Omurga tabanı, kuyruk kemiği bölgesinde

Neyi kontrol ediyor? Finansal bağımsızlık, para ve gıda gibi hayatta kalma sorunları

Mantra : “Kararsız bir zihinle büyüyemem.”

Renk: Kırmızı

Element: Toprak

Taş : Hematit

Gelişimi : 1-7 yaşında

2. Sakral Çakra (Swadhisthana)

Sakral çakra duygularımız ile nasıl bilgilendirileceğimize/farkında olacağımıza yardımcı olur. Aynı zamanda yaratıcılığı ve cinsel enerjiyi de yönetir. Sakral çakrası tıkalı olanlar yaşamlarında kontrol eksikliği hissedebilirler.

Yer: Alt karın, göbeğin yaklaşık 2 cm altında

Neyi kontrol ediyor: Bolluk, esenlik, zevk ve cinsellik hissi

Mantra : “Her zaman başkalarını onurlandırırım ama kendimden önce değil.”

Renk: turuncu

Element: Su

Taş: Kaplan Gözü

Gelişimi: 8-14 yaşında

3. Solar Pleksus (Manipura)

Üçüncü çakra, yani solar pleksus çakrası , kendinize güvenme ve yaşamınızı kontrol etme yeteneğinizden bahseder. İçinizde kelebeklerin olduğunu veya midede bir çukur hissettiğinizi düşünün: Bu işte Manipura çakrasıdır. Solar pleksus çakranız bloke olursa, yoğun utanç ve kendinden şüphe hissedebilirsiniz. Açık sakral çakraları olanlar gerçek benliklerini ifade etmekte özgürdür.

Yer: Mide bölgesinde üst karın

Neyi kontrol ediyor: Kendine değer, kendine güven ve kendine saygı

Mantra : “Öz-sevgi, kendimin tüm parçalarını kabul ettiğimde başlar.”

Renk: sarı

Element: Ateş

Taş : Amber

Gelişimi : 15-21 yaşında

4. Kalp Çakrası (Anahata)

Kalp çakrası (önemlilik ile ilgili olarak) daha düşük çakralar (spiritüellik ilişkili) ve üst çakralarla arasında bir köprüdür. Adından da anlaşılacağı gibi bu çakra, başkalarından ve kendimizden sevgi verme ve alma yeteneğimizi etkileyebilir. Kalp çakrası tıkalı olan biri, hayatındaki insanlara tam olarak açılmakta güçlük çekecektir. Birinin kalbi açıksa, derin şefkat ve empati yaşayabilir.

Yer: Göğsün merkezi, kalbin hemen üstünde

Neyi kontrol ediyor: Sevgi, neşe ve iç huzur

Mantra : “Kendimi sevdiğimde, başkalarını sevmek bana kolay gelir.”

Renk: Yeşil

Element: Hava

Taş: Gül Kuvars

Gelişimi : 21-28 yaşında

5. Boğaz Çakrası (Vishuddha)

Boğaz çakrası kalp çakrasına ses verir ve kişisel güç ile iletişim yeteneğimizi kontrol eder. Tam kapasite çalıştığında, kendimizi gerçek ve net bir şekilde ifade etmemizi sağlar. Boğaz çakrası tıkalı olan biri, gerçekten nasıl hissettiğini söylemek için kelimeleri bulmakta zorluk çekiyor gibi hissedecektir.

Yer: Boğaz

Neyi kontrol ediyor: İletişim, kendini ifade etme ve gerçek

Mantra : “Her zaman gerçeği söylüyorum.”

Renk: Açık Mavi / Turkuaz

Öğe: Ses / Müzik

Taş : Akuamarin

Gelişimi : 29-35 yaşında

6. Üçüncü Göz Çakrası (Ajna)

Bedeni yukarı doğru hareket ettirdikçe, ilahi olanla iletişim kurmaya yaklaşırız. Üçüncü göz çakrası büyük resmi görmek ve yeteneğimizi kontrol eden içsel sezgimiz ile bağlanmayı sağlar. Bunu ruhun gözü olarak düşünün; Bilgileri yüzey seviyesinin ötesine kaydeder. Gördüğünü algılama ve sezgisel yetenek, açık bir üçüncü göz çakrasına sahip biri için tesadüf değildir.

Yer: Gözler arasında alın (Kaş Çakrası olarak da bilinir)

Neyi kontrol ediyor: Sezgi, hayal gücü ve bilgelik

Mantra : “Görülemeyen şeyleri keşfetmeye açığım.”

Renk: Koyu Mavi / Mor

Element: Işık

Taş : Ametist

Gelişimi : 36-42 yaşında

7. Taç Çakra (Samsara veya Sahasrara)

En yüksek çakra olan taç çakra , başın tepesinde oturur ve manevi olarak tamamen bağlanma yeteneğimizi temsil eder. Taç çakranızı tamamen açtığınızda – çok az insanın yaptığı bir şeydir! – daha yüksek bir bilince erişebilirsiniz.

Yer: Kafanın en üstü

Neyi kontrol ediyor: İç ve dış güzellik, manevi bağlantı

Mantra : “Ben sevgi ve ışık için yaratıldım.”

Renk: Menekşe / Beyaz

Element: İlahi Bilinç

Taş : Berrak kuvars

Gelişimi : 43-49 yaşında

Artık genel bir genel bakışa sahip olduğunuza göre, bir sonraki yazımda yer alacak olan bilgileri ve çalışmaları kullanarak çakralarınızın her birinin blokajını kaldırmaya ve onları dengelemeye başlayabilirsiniz.

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

www.ruhsalbilgelik.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. 

www.ruhsalbilgelik.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.ruhsalbilgelik.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.