" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Bir Kediyi Nasıl Mutlu Edersiniz?

 

Bir kediyi mutlu eden nedir? Kedi dostlarımızın olabildiğince mutlu olmalarını sağlamak için neye ihtiyaçları vardır? İster ailenize yeni bir kediyi dahil etmek üzere olun ister evinizi bir kediyle paylaşın kedilerin konforunu nasıl sağlayacağınızı ve neye ihtiyaçları olduğunu öğrenmek istiyorsanız bu makale sizin için bir kılavuz olacaktır.

  1. SAĞLIKLI ve DENGELİ BESLENME

Kedinize kaliteli yiyecekler vermek ve doğru miktarlarda beslemek, kedinizin sağlığı için çok önemlidir. Çok fazla yiyecek seçeneği var, onları beslemek için en iyisine karar vermek zor olabilir. Kaliteli bir kedi maması seçmenizi ve kedinizin yaşı için uygun olduğundan emin olmanızı öneririm. Obezite kedilerde yaygın bir sorundur ve aşırı beslenmemesi için özen gösterilmelidir. Yediğimiz yiyeceklerin çoğu aslında kediler için zararlıdır, bazıları ölümcül olabilir, bu nedenle özellikle kediler için formüle edilmiş yiyeceklere yönelmelisiniz.

Kedilerimiz lezzetli yiyecekleri sever ve onları şımartmak çok kolaydır. Her zaman kuru mama ile besliyorsanız ara sıra ona hoş sürprizler yapabilir ve bir kutu ıslak mama açabilirsiniz. Eğer dışarı çıkmayan bir kediniz varsa muhtemelen gün boyu ya pencereden dışarıyı seyrediyordur ya da evin en güzel köşesinde kestiriyordur. Dolayısıyla hareketsiz kalacağından mama ölçüsüne çok dikkat etmeniz gerekir. Kedinizin diyetinin herhangi bir yönünden emin değilseniz, tavsiye için veteriner hekiminize başvurmaktan çekinmeyin, size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaklardır.

  1. SU

Dünyadaki her canlının suya ihtiyacı vardır. Tıpkı insanlar gibi, kediler yeterince su almazlarsa, ciddi şekilde susuz hale gelebilirler, bu nedenle su kedinizin sağlığı için gereklidir. Kedinizin ne kadar su içmesi gerektiğini bilmek zor olabilir, çünkü su tüketimi kedinizin büyüklüğü, yılın zamanı ve kedinizin diyetinin ıslak veya kuru kedi maması içerip içermediği gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Kuru yiyeceklerdeki nem oranı %8 ila 10 arasında değişirken, konserve yiyecekler %80’e kadar su içerebilir, bu nedenle kediniz ıslak konserve yiyecekler yerse, istenen su alımı çok daha kolay elde edilir.

Kedinizin her zaman suya erişimi olduğundan emin olun. Tam olarak neyi tercih ettiğini görmek için farklı şekil, boyut ve malzemeden su kaplarını deneyin. Kase içindeki suyu günlük olarak değiştirin ve her seferinde iyice durulayın. Suyu yiyeceklerden ayrı tutun, çünkü birçok kedi suyu yiyeceklerine çok yakın sevmez.

  1. SAĞLIK KONTROLÜ VE HASTALIKLARIN ÖNLENMESİ

Önleme tedaviden daha iyidir ve veterinerinizle planlayacağınız yıllık bir kontrol, her şeyin iyi olmasını ve herhangi bir sorunun erken fark edilmesini sağlar. Sağlıklı bir kedi mutlu bir kedi olacaktır. İstenmeyen gebelikleri önlemek ve kedi HIV riskini azaltmak için kediniz kısırlaştırılmalıdır. Hızlı ve güvenli bir prosedürdür; veterineriniz kediniz için nasıl ve ne zaman en iyi olduğunu önerebilecektir.

Kedinizin davranışında veya görünümünde herhangi bir değişiklik, örneğin kilo kaybı, uyuşukluk, saldırganlık, en kısa zamanda kontrol edilmelidir.

Kediniz için mikroçip taktırmanızı özellikle tavsiye ediyorum. Özellikle dışarıda dolaşmasına izin verilen veya yazlık evlere götürülen kediler kaybolursa bulunduğunda size geri dönebilir.

  1. TEMİZ ÇEVRE

Kediler doğal olarak çok temiz hayvanlardır. Düzenli olarak kendilerini temizlerler. Temiz bir ortama sahip olmak kedinizin mutlu olmasını sağlayan önemli bir faktördür ve aynı zamanda temiz bir tuvalet kabı kedinizin temizlik ihtiyacını karşılayacaktır. Evin iyi aydınlatılmış ama sessiz bir bölümüne yerleştirilen tuvalet kabı onlara konfor sağlar. Alan çok karanlık, gürültülü veya tenha ise, tuvalet kabını kullanmaktan kaçınabilirler.

Tuvalet kabını günde en az bir kez, tercihen daha sık temizleyin. Birden fazla kediniz varsa, birden fazla tuvalet kabı sağlamanız gerekecektir. Kedinizin tuvalet davranışında ani değişiklikler fark ederseniz veya herhangi bir şekilde endişe ediyorsanız, daima veterinerinize danışın.

  1. ETKİLEŞİM VE STİMÜLASYON

Kedinizle zaman geçirmek hem size fayda sağlayacaktır hem de birçok kişi, sahibi ile evcil hayvan arasındaki bu bağlantının, kedinizi mutlu etmenin anahtarı olduğuna inanır. Birlikte daha fazla zaman geçirdiğinizde aranızdaki bağ ve güven artacak ve kedinizin sevdiği ve hoşlanmadığı şeyleri giderek daha fazla tanırsınız. Gün içinde kedinizin enerji dolu olacağı ve oynamak isteyeceği ya da sessiz bir ortam arayacakları zamanlar olacaktır ve özellikle dingin olduğu anlar biraz sarılmak ve okşamak için mükemmeldir.

SESSİZ ZAMAN

Kediler, yüksek seslerden uzak, sakin bir atmosfere sahiptir. Kedilerin çok hassas kulakları vardır, bu avlanma becerilerinin anahtarıdır. Kedinizin dizinize oturması ve onu okşamanın tadını çıkarmak için bu sessiz zamanı kullanın. Kedinizi her zaman baştan aşağıya doğru sevin. Çoğu kedi hoşlanmadığı için kürk çizgisinin aksine doğru okşamayın. Çenesinin altını, kulaklarının arkasını, boynunu ovalamaya ve yanaklarına masaj yapmaya ekstra dikkat edin. Bu dokunuşlar kedinizin zevkle mırıldanmasını sağlayacaktır. Kediniz sizinle bağ kurduktan sonra sevilmek için yeterli zamana sahip olduğunu size bildirecektir.

OYUN ZAMANI

Kedinizle günde iki kez 15 dakika geçirmekten ve oynarken eğlenmekten daha iyi bir şey var mı? Hem iç hem de dış mekan kedilerine, uyarıcı ve güvenli bir iç ortam sağlanmalıdır. Ancak, iç mekan kedilerinin eğlendirilmesi ve doğal içgüdülerinin tatmin edilmesi özellikle önemlidir. Her gün kedinizle oyun oynamak için biraz zaman harcamak ilişkinizi güçlendirmek, birbirinizi daha iyi tanımak ve anlamak için harika bir yoldur. Bazı kediler kucağa alınmaktan veya okşanmaktan hoşlanmazlar, ancak eğlenmek için biraz zaman harcamaktan çok mutlu olabilirler. Kedinizle oyun süresinin diğer faydaları şunları içerir:

Kediniz için egzersiz yapın, kemikleri ve kasları güçlü ve sağlıklı tutun ve obeziteyi engelleyin.

Eğer birden fazla kediniz varsa oyun oynamak iki kedinin geçinmesine ve arkadaş olmasına yardımcı olmak için harika bir araç olabilir.

Siz ve kediniz arasında güven oluşturun.

Kediniz için oyun süresi, onları beslemek, güvenli ve sıcak tutmak kadar önemlidir. Oyun zamanı stres, kaygı ve davranış problemlerini hafifletir. Çoğu kedinin en sevdiği şey, ipin ucuna bağlı bir tüy veya oyuncak olan değnektir. Oyuncağı hareket ettirebilir ve tıpkı bir av gibi gizleyebilirsiniz, kediniz oyuncağın peşinden koşup zıplayacaktır. Bir avın gerçek hayattaki hareketlerini taklit etmek için oyuncağı hareket ettirmeye çalışın. Bir kurmalı oyuncak da harika olabilir. Kediler nadiren sallanan veya hareket eden şeylere karşı direnebilir, böylece bir ip parçasına bağlı renkli bir şey – renkli bir tüy, bir mantar veya bir kağıt topu – oyun zamanını yakalamak için harika bir av yaratabilir. Kedinizin oyuncak avını yakalamada başarılı olmasına izin verin, bu onun güvenini artıracak, hayal kırıklığını önleyecek ve ilişkinizi güven üzerine inşa edecektir.

  1. İÇ MEKANA ERİŞİM VE ÇEVRE

Kediniz ister kapalı ister açıkta yaşayan bir kedi olsun, kapalı ortamının doğal içgüdülerini tatmin etmesini sağlamak önemlidir. Bir kedinin içgüdüsü tırmanma, tırmalama ve bir bölge yaratmayı içerir. Bu içgüdüleri yerine getirmenin birçok kolay yolu vardır:

Kolay ve güvenli tırmanış için kedi rafları veya kedi ağacı alabilirsiniz. Kediler konfor, güvenlik, egzersiz ve oyun süresi için daha yüksek seviyelere tırmanabilmek için gelişirler. Yüksek bir yere tırmanmak, özellikle korkmuş bir kedi için güvenli bir sığınak sağlayabilir. Kedi ağacındaki tanıdık kokular rahatlatıcı olacak ve kedinizin kendi kişisel alanı olacaktır. Kedi ağaçları çok kedili bir evde uyumun korunmasına yardımcı olabilir.

Bir pencereden dışarıyı izlemek, dış dünyanın net, yeterince büyük bir görünümü ile kedinin canlı TV rüyası olabilir! Kuşları, sincapları ve dışarıdaki yaşamı izlemek onları saatlerce eğlendirebilir. Ayrıca doğru yerde ılık güneş pencereye nüfuz edebilir ve öğleden sonra uykusu için mükemmel bir yer haline gelir.

Açık havada, bazı kediler çimleri çiğnemeyi sever. Çimenlerin kürk gibi sindirilemeyen veya kabızlığa yol açan besinlerin çıkarılmasına yardımcı olduğuna ve ayrıca folik asit gibi bazı besin maddeleri sağladığına inanılmaktadır. Kediniz için neden saksıda çim yetiştirmiyorsunuz? Emin olun çok mutlu olacaktır!

Siz evde yokken kedinizi eğlendirecek birçok oyuncak ve aktivite olsun. Dışarıda bıraktığınız oyuncakların güvenli olduğundan emin olun. Tel, şerit veya lastik bantlarla sarılmış herhangi bir şeyden kaçının. Kedinin ağzında taşınabilen daha küçük oyuncaklar harikadır. Bulmaca oyuncaklar kedileri eğlendirmek için mükemmeldir. Bu oyuncaklar kedi tarafından taşınacak ve oynanacak şekilde tasarlanmıştır. Aynı zamanda bulmacayı çözdüğünde sürpriz yiyecekler dağıtacaktır.

KENDİ ALANLARINA ERİŞİM

Kişisel alan kediler için önemli bir faktördür. Sadece onlar için bir odaya ihtiyaç duymazlar, ancak özellikle kediniz için belirlenmiş bir alan oluştururlar. Bu alanda kedinizin gıda, su, yatak ve tırmalama direği bulunmalıdır. Kediler saklanmayı sever, bu nedenle basit bir karton kutu veya kedi yataklarının örtülmesini sağlamak gizlilik gereksinimlerini karşılar. Gözlerden uzak bir yerde bir saklanma yeri, kendilerini güvende hissettirir ve muhtemelen bunalmış veya biraz korkmuş hissettiklerinde geri çekilecekleri yerdir.

  1. DIŞ ERİŞİM

Kedinizin dışarıda mı yoksa içeride mi olacağına karar vermek zor olabilir. Birçok kedi uzmanı bu konuda farklı görüşlere sahiptir. Her iki seçeneğin de avantaj ve dezavantajları vardır. Benim şahsi fikrim kaybolma, saldırıya uğrama, kaza geçirme, zehirlenme ya da çalınma ihtimali yüzünden evin içinde yaşamalı yönündedir.

  1. KEDİ İLETİŞİMİ

Kedinizin size ne anlatmaya çalıştığını hiç merak ettiniz mi? Ya da birbirleriyle nasıl iletişim kurduklarını hiç düşündünüz mü? Kediler duygularını ifade etme ve çok net bir şekilde iletme konusunda mükemmeldir. Kedilerin iletişim kurma şeklini öğrenerek ve kendi iletişim alışkanlıklarını ve tuhaflıklarını anlamak için kedinizi gözlemleyerek neye ihtiyacı olduğunu daha iyi tanımlayabilirsiniz. Ayrıca onu anlamak yanlış anlamaları ve potansiyel saldırganlığı önlemeye yardımcı olacaktır.

Kediler çeşitli şekillerde iletişim kurarlar ve aşağıdaki duyuların bir karışımını kullanarak;

Sesli olarak,

Görsel olarak,

Kuyruk hareketleri ile

Dokunsal yollarla ve

Koku ile.

  1. KEDİNİZİ EĞİTİN VE YÖNLENDİRİN

Kedinizi eğitmeye çalışırken, pozitif takviye olarak mutlak en iyi yöntemdir. Kediniz övgüye iyi yanıt verecek, ödülü memnuniyetle kabul edecektir. Bağırmak ve herhangi bir öfkeli etkileşim biçimi kediniz tarafından anlaşılmayacaktır. Üstelik daha az güvene neden olur ve kediniz sizinle daha az etkileşim kurmak ister.

Kedinizle kuracağınız ilişki öyle büyüleyicidir ki, yatma saatinizi ezberlemesi, sizden önce yatak odanıza gidip yastığınıza yerleşmesi, bütün hareketleriyle ne istediğini size anlatabilmesi, üzgün olduğunuzda kucağınıza kıvrılması ve mutlu mırıltılarıyla sizi şifalandırmaya çalışması size yalnız olmadığınızı anımsatır.

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

www.ruhsalbilgelik.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. www.ruhsalbilgelik.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.ruhsalbilgelik.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır. Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.