" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Bir Köpeği Eğitirken Yapılan 8 Hata

Köpeğiniz söylediklerinizin tam aksini yapıyor olabilir. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, masadan aşırılan yemeklere, topukları delinmiş çoraplara, üzerinde diş izleri olan kumandaya, parçalanmış tuvalet kağıtlarına çare bulamayabilirsiniz. Bütün bunlar sevgili dostunuzun doğruyu ve yanlışı ayırt etmeyi öğrenmeye ihtiyacı olduğuna işaret eder.

Köpeğinizi eğitiyor olmanız, bir şeyi doğru yaptığınız anlamına gelir. Küçük aksiliklerin yolunuza çıkmasına izin vermeyin. Önemsiz görünseler de, bazı faktörlerin köpeğinizin ilerlemesini yavaşlattığını öğrenmek sizi şaşırtabilir. 

İşte köpek eğitimi sırasında insanların yaptığı en yaygın hatalar.

Bu köpek eğitimi hatalarından herhangi birini yapıyor musunuz?

Eğitime Başlamak İçin Çok Uzun Süre Beklemek

Eğitim, yaşına bakılmaksızın köpeğinizin sizinle birlikte eve geldiği anda başlamalıdır. Yaşlanana ve kötü alışkanlıklar geliştirene kadar beklemeyin. Köpek eğitimi, davranış yönetimi ile aynı şey değildir. Köpek eğitimindeki amaç, köpeğinizin davranışını şekillendirmek ve ona belirli ifadelere nasıl tepki vereceğini öğretmektir.

Eğitimi Tekrarlamamak / Yeni Şeyler Öğretmemek

Eğitim, bir kez yaptığınız ve bitirdiniz bir şey değildir. Köpeğinizi o ustalaştığında ve harekete geçtiğinde veya tamamen öğrendiğinden emin olduktan sonra bile düzenli olarak eğitirseniz en iyi sonuçları alırsınız.

Her seferinde üzerinde çalışmak için bir şey seçin ve  haftada en az iki ila üç kez kısa, verimli eğitim seansları yapın. Köpeğinize öğretmek için eğlenceli yeni şeyler bulun, ancak bazen eski temelleri tekrar gözden geçirin.

Farklı Kaynaklardan Yararlanmamak

Köpek eğitimi üzerine tek bir kitap okumayın ve bilmeniz gereken tek şeyin bu olduğuna karar vermeyin. Aynısı köpekler hakkında bilgisi olan bir arkadaşınız ile konuşmak için de geçerlidir. Pek çok farklı ve başarılı köpek eğitim stili ve programı vardır, ancak iki köpek tam olarak aynı değildir. Bazen birkaç kaynaktan tavsiye almanız ve tüm bilgileri kendi eğitim programınızı geliştirmek için kullanmanız gerekir.

Köpeğinizle birkaç farklı şey deneyin ve neyin işe yaradığını görün. Size ve köpeğinize uygun bir planı özelleştirmek için farklı eğitim stillerini birleştirin. Hatta birkaç farklı eğitim dersi denemek isteyebilirsiniz. Çok hızlı pes etmeyin, ancak bir şeyler etki etmiyorsa sisteminizi değiştirmekten de korkmayın.

Tutarsız Davranmak

Her seviyede köpek eğitimi için tutarlı tepkiler gereklidir. Eğitimde tutarsız olduğunuzda, köpeğinizin kafasını karıştırırsınız. Kendinizi yanlışlıkla istenmeyen davranışları pekiştirirken de bulabilirsiniz.

Diyelim ki köpeğinizin kanepede yatmasına izin verilmeyeceğine dair bir kural koydunuz. Fakat, ara sıra ona istisna yaparken ve bir başka sefer engellediğiniz halde onu oraya atlarken buluyorsunuz. Kanepede olduğu için arkanızı dönüp ona kızarsanız, neden bir an izin verildiğini, diğerinde verilmediğini anlamayacaktır.

Yalvarmak bu hatanın bir başka örneğidir. Köpeğiniz yemek yiyen insanlardan asla yiyecek almazsa, dilenme alışkanlığı geliştirmeyecektir. İlk başta birkaç kez deneyebilir, ancak sürekli olarak köpeğinizi görmezden gelmek veya “Kendi yemeğini ye” demek dilenme cesaretini kıracaktır.

Sabırsızlanmak

Köpek eğitimi zaman alır ve her köpek farklı bir hızda öğrenir. Strese kapılmamaya veya sinirlenmemeye çalışın, çünkü köpeğiniz bir şeyi anlamıyor olabilir. Sabırsız davranmak sadece işleri daha da kötüleştirir, çünkü köpeğiniz muhtemelen stresli olacak veya hayal kırıklığına uğrayacaktır.

Köpeğiniz bir şeyler öğrenmekte zorlanıyorsa, bunun eğitim için iyi bir zaman olup olmadığını düşünün. Seans çok uzun sürdü mü? Köpek eğitimi seanslarını kısa tutmayı (yaklaşık 10 ila 15 dakika) ve olumlu bir davranışla bitirmeyi unutmayın. Veya davranışı daha küçük parçalara ayırmayı ve her birini ayrı ayrı öğretmeyi deneyebilirsiniz.

Kendinizi bir daha ki sefere sabırsız hissederseniz, saati kontrol edin. Yeterince uzun sürdüyse (veya köpeğiniz hüsrana uğramış veya ilgisiz görünüyorsa), köpeğinizin tamamlayabileceğini bildiğiniz kolay bir eylemle işleri tamamlayın. Durum ipucuna geri dönmek anlamına gelse bile, olumlu bir davranışla bitirdiğinizden emin olun. Daha sonra eğitimi daha küçük parçalara ayırmayı deneyebilirsiniz.

İşte başka bir sabırsızlık örneği: Köpeğinizden oturmasını istersiniz ve o oturmaz. Yani, “Otur” kelimesini söylemeye devam ediyorsunuz ve sonunda 3 ila 5 kez otur dedikten sonra oturuyor. Sonra onu bir kurabiye ile ödüllendiriyorsunuz. Temel olarak, ona emrin yalnızca bir öneri olduğunu ve siz 5 kez söyleyene kadar oturmak için bekleyebileceğini öğretiyorsunuz. Bunun yerine, tutarlı bir şekilde komutu bir kez söyleyin ve sonucu bekleyin. Köpeğiniz birinciye uymuyorsa, birkaç saniye beklemeli ve baştan başlamalısınız (önce onun dikkatini çekmelisiniz).

Ceza Vermek

Çoğu modern köpek eğitmeni, köpek eğitiminde ceza kullanmanın çok etkili olmadığı konusunda hemfikirdir. Genel olarak, köpeklerin pozitif köpek eğitimi yoluyla ödüller için performans gösterme olasılığı daha yüksektir. Sert disiplin, bağırma, vurma, cezalandırma, mahrum bırakma, boynundan tutma ve tasma sarsma gibi eylemler kesinlikle yanlıştır. Bu eylemlerin sonuçları travmaya neden olabilir.

Örneğin;

Köpeğinizde agresif bir tepkiye neden olarak sizi veya diğer insanları tehlikeye atabilirler. 

Köpeğinizin korkmasına neden olabilirler.

Köpeğinize fiziksel zarar verebilirler.

Köpeğinizin üzerinde “Hakimiyet kurabilmek” için sert disiplinin gerekli olduğunu düşünüyorsanız, o zaman bu konuda tamamen yanlış gidiyorsunuz demektir. İnsanların bir “Sürü lideri” olduğu fikri modası geçmiş, köpekler ve kurtlar hakkında yapılan yanlış araştırmalardan kaynaklanır.

Karmaşık Komutlar Vermek

Siz ona anlayabileceği bir şekilde söylemediğiniz sürece köpeğiniz bir şeyi doğru yaptığını bilmeyecektir. İşte burada  olumlu pekiştirme ve zamanlama devreye girer. Çoğu eğitmen, istenen davranışları işaretlemek için bir işaret veya kısa bir kelime (“evet” gibi) kullanmanızı önerir. Ardından, işaret veya kelime ile ilişkilendirildiğinden emin olmak için hemen bir ödülü takip etmek gerekir. Tüm bunların çok hızlı gerçekleştiğinden emin olun (bir veya iki saniye içinde). Ödül birkaç saniye geç gelirse, köpeğiniz ödülü başka bir eylemle ilişkilendirebilir. Olumlu pekiştirme, köpeğinizin eylemleri ipucu sözcüklerle birleştirmesini sağlamaya çalışırken, erken eğitim sırasında özellikle önemlidir. 

Aynı şey, köpeğinizin istenmeyen davranışlarını düzeltmeye gelince de geçerlidir. Eğer caydırıcılar kullanmayı seçerseniz (hafif olmalı ve minimumda tutulmalı ya da tamamen kaçınılmalıdır), eylem gerçekleşirken derhal caydırıcı ifadeyi tanıttığınızdan emin olun.

Köpeğiniz eve işerse ve işini bitirene kadar onu yakalamazsanız, yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Olaydan sonraki herhangi bir ceza başka bir şeyle ilişkilendirilecektir (evde işeme eylemi ile DEĞİL). Köpeğiniz yerde çiş olduğu zaman korkmayı öğrenebilir, ancak siz onu eylemde yakalamadığınız sürece eylemi gerçekleştirmemeyi öğrenmeyecektir.

Yanlış Davranışları Pekiştirmek

Köpek eğitiminde yapılan en yaygın hatalardan biri, yanlışlıkla istenmeyen davranışları pekiştirmektir. Bunu ödüllendirici veya pekiştirici olarak bile düşünmeyebilirsiniz. Örnekler arasında, korktuğunda köpeğinizi rahatlatmak için ödüllendirmek, havladığında hemen eve girmesine izin vermek veya yaramazlık yaptığında ona sert bir konuşma yapmak sayılabilir.

Köpeklerimiz, dikkatimizi çekmek isteyen sosyal canlılardır. Herhangi bir şekilde dikkat çekmek, köpeğinize mevcut davranışının iyi olduğunu ve devam etmesi gerektiğini söyleyebilir. Çoğu köpek için olumsuz ilgi bile hiç olmamasından iyidir. Köpeğiniz üzerinize zıplamak, sızlanmak veya yalvarmak gibi istenmeyen bir şey yapıyorsa yapabileceğiniz en iyi şey, davranış durana kadar dikkatinizi ona vermemektir.

İstenmeyen davranışların arasında mobilyaları dişlemek veya çöpü dökmek gibi kendini ödüllendirdiği davranışlar varsa, köpeğinizi görmezden gelmek en iyi fikir değildir. Bunun yerine, köpeğinizin dikkatini oyuncakla oynamaya çekmek veya eğitim egzersizlerinden birine geçmek gibi ödüllendirici sağlıklı bir aktiviteye yönlendirmek daha doğrudur.

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.