" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Bir Köpeğin Paha Biçilmez Dostluğu

Bir köpeğin varlığı hayatınızı güzelleştirir. Her sabah başucunuzdaki ıslak bir burun ve dikkatlice sizi seyreden bir çift göz ile karşılaşmak güne mutlu başlama sebebinizdir. Kapıdan çıkarken sizinle gelmek için yalvaran, eve geri döndüğünüzde büyük bir coşkuyla sizi karşılayan, üzgün olduğunuzda en sevdiği oyuncağı önünüze bırakıp sizi oyuna davet eden, cesur yüreğiyle sizi koruyan köpeğiniz en iyi dostunuz olur.

Köpeğiniz sonsuz sadakati ve sevgisiyle sizi sarıp sarmalar. Siz onun koruyucu meleğisinizdir; bütün dünyası sizin üzerinize kurulu olan, korktuğunda, acıktığında ya da mutlu olduğunda size sığınan bir ‘Can’a sahip olmanın ne demek olduğunu onlarla hayatı paylaşanlar anlayabilir…

Hayvanların İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkileri

Hayvanların insan sağlığı üzerinde sayısız olumlu etkisi bulunmakta. Bunlardan en belirgin olanlarını şöyle sıralamak mümkün;

Köpekler ruh halinizi iyileştirir.

Yapılan çalışmalar bir evcil hayvana sahip olmanın hayata dair daha olumlu ve iyimser bir bakış açısı geliştirmeye yardımcı olduğunu gösterir. Köpekler anksiyete, depresyon ya da endişe semptomlarını azaltabilirler. Bunun nedeni köpeklerin kendinizi karamsar hissetmenize fırsat tanımayışı olabilir. Çünkü zor bir gün geçirdikten sonra kendi kendine eğlenen, yerde yuvarlanan, komik sesler çıkaran bir köpeği seyretmek içinizdeki yaşam sevincini çoğaltır.

Karen Winegar hayvanlar ve insanlar arasındaki ilişkiyi şöyle özetler; “ İnsan ve hayvan arasındaki bağ, zekayı atlar ve doğrudan kalbe ulaşır. Bu duygu bizi başka hiçbir şeyin yapamayacağı şekilde besler.”

Köpekler size sevildiğinizi hissettirir.

Köpeklerle vakit geçirmek, dahası onları sevmek ve kucaklamak, oksitosin seviyenizi arttırır. “Aşk hormonu” olarak bilinen oksitosin, sinir sisteminizi sakinleştiren, rahatlatan ve ayrıca güveninizi artıran bir nörotransmiterdir.

Köpekler stresi azaltır.

Köpekleri sevmek sadece oksitosininizi yükseltmekle kalmaz, aynı zamanda stres hormonu olan kortizolünüzü de düşürür. Buna paralel olarak, New York Üniversitesi’ndeki çalışmalar, evcil hayvana sahip olan insanların stresli bir görev üstlendiklerinde daha az stres yaşadıklarını ortaya koymuştur. Hatta bazı işyerlerinde yapılan çalışmalar, köpekleri işe götürmenin stresi azalttığını, zorlukların üstesinden kolayca gelinebildiğini ve olumlu sosyal etkileşimleri artırdığını göstermiştir. 

Köpekler sizi sağlıklı ve formda tutar.

Eğer bir köpeğiniz varsa günde en az iki kez onunla yürüyüşe çıkmanız gerekir. Fiziksel aktivite endorfin hormonu salgılamanızı sağlar. Bu da kendinizi daha mutlu ve daha zinde hissedeceğiniz anlamına gelir.

Köpekler size sabrı, cömertliği, teşekkür etmeyi ve koşulsuz sevgiyi öğretir.

Bir köpeğin davranışlarını dikkatlice izlerseniz, kocaman bir yüreğe sahip olduğunu görebilirsiniz. Eve dönmenizi, işinizin bitmesini, uyanmanızı, onu dışarı çıkarmanızı ya da onunla oyun oynamanızı sabırla bekleyebilir. Gösterdiğiniz küçük bir ilgiye sevinçle karşılık verir. Size sırt çevirmez, küsmez, sizden nefret etmez. Ne olursa olsun onun en iyi dostu sizsinizdir.

Köpekler bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Araştırmalara göre köpeklerle birlikte yaşamak, sizi bakterilere ve mikroplara karşı daha az duyarlı hale getirir. Tıpkı sokakta oynayan çocukların evden dışarı çıkmayan ve steril ortama alışkın olanlardan çok daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olması gibi, köpekler de vücut direncinizi arttırır.

Köpekler sizi sosyalleştirir.

Köpeğinizi alıp dışarı çıktığınızda ve bir parka gittiğinizde diğer köpek sahipleri ile iletişim kurabilirsiniz. Bir kafede tek başınıza otururken etrafınızdaki insanlara kendinizi kapatırsınız, fakat yanınızda köpeğiniz olduğunda başkaları ile sohbet etmek için harika bir nedene sahipsinizdir.

Bütün bunlar köpeklerin yaşam kalitenizi arttırmasının yollarından sadece birkaçıdır. Onların bu dünyadaki varlığı bizler için birer armağandır. Bir köpekle yaşamak insana iyi kalpli olmayı, nezaketi ve sükuneti öğretir.

Şimdi sevgili köpeğinize her zamankinden daha fazla sarılın, sevginizi gösterin ve hayatınızı iyileştirdikleri içim teşekkür edin. Emin olun sizi anlayacaktır.

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

www.ruhsalbilgelik.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. 

www.ruhsalbilgelik.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.ruhsalbilgelik.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.