" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Dikkatini Neye Odaklıyorsun?

Dikkatinizi verdiğiniz her şey gerçeğe dönüşür. Bir başka deyişle neye odaklanırsanız onu deneyimlersiniz. Dikkatinizi yönelttiğiniz şey her ne ise bunun iyi ya da kötü, güzel ya da çirkin olmasının hiçbir önemi yoktur. Önemli olan yalnızca sizin dikkatinizi ona vermiş olmanızdır.

Dikkatinizi vermek demek, düşüncelerinizi, sözlerinizi, davranışlarınızı bir duruma odaklamak demektir. Düşüncelerinizi neye odakladığınıza dikkat etmeniz gerekir. Eğer sizin odağınız endişe, korku, kaygı olursa, güç verdiğiniz, harekete geçirdiğiniz enerji akımı bu yönde olacaktır. Başınıza gelebilecek en kötü senaryoları sürekli düşünmeniz, yani odak noktanız haline getirmeniz, onları hayatınızda var etmeyi kaçınılmaz kılar.

Aslında olumlu düşünceler daima olumsuz olanlardan çok daha etkilidir. Işık hızıyla gerçeğe dönüşebilirler. Olumlu düşüncelerin titreşimleri yüksektir. Ancak ne yazık ki insanlar olumsuz düşüncelere hayat vermeyi seçerler. Zihinlerinde aralıksız döndürdükleri felaket olasılıklarını deneyimlemeyi beklemek sanki daha kolaydır. Kaçınılmaz sonuç ile karşılaşınca kötü talihin peşlerini bırakmadığından, şanssız olduklarından, hayatın hiçbir zaman onlardan yana  olmadığından söz ederler.

Olumlu düşünmek demek sabahtan akşama kadar olumlama cümlelerini birbiri ardına tekrarlamak değildir. Tamamen pozitif bakış açısı ile alakalıdır. Mesela üzerinde çalıştığınız bir işin muhteşem bir halde sonuçlandığını gözünüzde canlandırmanız, birlikte olduğunuz insanla sonsuz aşkı ve güveni yaşadığınıza inanmanız, içinizde bir yerlerde en ufak bir şüpheye yer vermemeniz ya da içinde yaşamayı hayal ettiğiniz ev hakkında ona sahip olduğunuzu, anahtarını avucunuzun içinde tuttuğunuzu düşünmeniz, eşyalarınızı yerleştirirken ki halinizi, duvarların rengini, dışarı baktığınızda gördüğünüz manzarayı gözünüzde canlandırmanız sizi mutlak suretle arzu ettiğiniz gerçekliğe ulaştıracaktır.

Bunun için yapmanız gereken şey, neyi istediğinizi bilmeniz, ondan emin olmanız, ona ulaşmak için gerekli çabayı göstermeniz ve tüm dikkatinizi ona odaklamanızdır. Gerçekleşmesini istediğiniz hayalinizi rahat bırakmanız ise önemli bir ayrıntıdır. Bir hayali sıklıkla analiz etmek, olup olmayacağı hakkında fikirler yürütmek ya da onu ektiğiniz zihin bahçenizden söküp köklerini kontrol etmek, onun gerçekleşme ihtimalini sekteye uğratacaktır. Bu yüzden lütfen hayallerinizi serbest bırakın. Evrene gönderdiğiniz her düşünce balonunun gerçekleştiğine inanın. Aynı zamanda şüphe ve korku içeren düşünce balonlarının da gerçekleşeceğini bilmelisiniz. Kendi kendinize bloke koymanız, hayallerinizin gerçeğe dönüşeceği süreci sadece yavaşlatır.

Başınızın ağrısına dikkatinizi yoğunlaştırırsanız mutlaka baş ağrınız çoğalacaktır. Aklınızdan felaket olasılıklar geçirecek olursanız kendinizi en yakın hastanede tomografi çektirirken bulabilirsiniz. Oysa dikkatinizi baş ağrısından bir başka yere kanalize ederseniz, örneğin elinize bir kitap alıp okursanız ya da müzik dinlerseniz, dışarı çıkıp yürürseniz baş ağrınızın siz dikkatinizi onun üzerinden çektiğinizde kaybolduğunu fark edersiniz.

Şimdi kendi kendinizle bir oyun oynayın. Bu oyunun adı dikkat oyunu olsun. Bir gün boyunca dikkatinizi nelere yönelttiğinizi yazın. Zihninizde canlandırdığınız olasılıkları tek tek yazın. Uyumadan önce yazdıklarınızı okuyun. Bir gün içinde zavallı ruhunuzu ne denli yorduğunuzu, kendinizi nasıl üzdüğünüzü ve hiç olmayacak senaryolarla kendinizi nasıl endişelendirdiğinizi fark edin. Bu çalışmayı her gün yaptığınızda ve kendinize dürüst olduğunuzda zamanla dikkatinizi olumsuzdan olumluya yönelttiğinizi göreceksiniz.

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

www.ruhsalbilgelik.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. 

www.ruhsalbilgelik.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.ruhsalbilgelik.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.