" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Dikkatinizi Verdiğiniz İnsanlar Size Sizi Anlatır

Birinde rastladığınız bir davranış biçiminden, aynısından sizde var olduğu için hoşlanırsınız ya da rahatsız olursunuz. Gördüğünüz etki veya tepki dikkatinizi çeker, çünkü “o” size aittir.

Neden Bazı İnsanlar Dikkatimize Takılır?


Etrafınızdaki kişilerin bazısının yaydığı enerji size tanıdık gelir, onunla bir araya geldiğinizde algılarınız açılır. Çünkü sizden bir parça ile karşılaşmışsınızdır. Bu noktada içinizden itirazlar yükselebilir, zira bunu kabullenmeniz zaman alabilir. Nasıl olur da, bencil, kıskanç, dedikoducu ya da düşüncesiz biriyle aynı olabileceğiniz fikri sizi şaşırtabilir.

Cevap Sizde Saklıdır!

Öyleyse anlatmaya başlıyorum. Dünya üzerinde milyarlarca insan var ve her an bu insanlar milyarlarca kez tepki veriyorlar, birbirlerinden farklı davranış kalıplarına, huylara, alışkanlıklara, inançlara sahipler. Dünyadaki, yaşadığınız coğrafyadaki, şehrinizdeki, sokağınızdaki ve etrafınızdaki insanların her birinin sahip olduğu özelliklere dikkatinizi vermeniz olanaksızdır. Aynı şekilde her biriyle etkileşime girmeniz de imkan dahilinde değildir. Fakat bir film izlerken, bir kitap okurken karkakterlerden birini kendinize yakın hissedebilirsiniz ya da bir başkası sizi rahatsız edebilir. Benzer biçimde duyduğunuz bir haberin içinde yer alan kişilere sempati veya antipati besleyebilirsiniz.

Peki Ya Hiç Tanımadıklarımız?

Sürekli bir arada bulunduğunuz ya da aynı yaşam alanını paylaştığınız, yakın ya da uzak fark etmez, bir şekilde etkileşime girdiğiniz insanlar bir yana, realitede daha önce hiç görmediğiniz ve bir daha görme olasılığınızın bulunmadığı insanları ele alalım. 

Bir restoranda yan masada oturan kadın ve adam, yoga sınıfında önünüzde duran genç kız, alışveriş yaptığınız mağazadaki satış görevlisi, havuz kenarında siz güneşlenirken üzerinize su sıçratarak yüzen çocuk, tam istediğiniz yerde park yeri bulmuşken, sizinle aynı fikirde olan ve burun buruna geldiğiniz bir adam, asansöre beraber binip birkaç dakika kapalı bir kutunun içinde bulunduğunuz birkaç insan, terapistiniz, kuaförde yanınızdaki koltukta oturan kadın, telefondaki ısrarlı pazarlamacı ya da her kim olursa olsun, karşılaştığınız insanları düşünün şimdi. 

Onların sizi rahatsız eden ne kadar davranış şekli varsa, bilmelisiniz ki aynı davranış şekllerine sahipsinizdir. Sizde olmayan hiç bir şey dikkatinizi çekmez. Hatta farkına varmazsınız bile. Reddettiğiniz, görmezden geldiğiniz, yok saydığınız yanlarınızı iyileştirmek, değiştirmek ve dönüştürmek için sizinle aynı defolu yanlara sahip bireyleri evren karşınıza çıkarır. Sizden neyin dönüşmesi gerektiğini anlamanızı ve o yanınızı sevgiyle iyileştirmenizi bekler. Bilmezden geldiğinizde bir kez daha karşılaştırır sizi diğerleriyle, bir kez daha ve bir kez daha.. Siz anlayana kadar bu böyle sürer ve gider. Hatta kimi zaman bütün anlayışsız insanlar beni bulur dersiniz, ya da bütün düşüncesizler, bütün benciller, bütün kaba saba olanlar, bütün dinlemeyi bilmeyenler.. Örnekler çoğaldıkça çoğalır.

Hayatta Tesadüf Yoktur

Hayatta hiçbir şey tesadüf eseri yaşanmaz. Herkes birbirine gümüş iplerle bağlıdır ve hiçkimse bir diğeriyle tesadüf eseri karşılaşmaz. Her yaşanan an öğrenmek, değişmek, iyileşmek ve dönüşmek için birer fırsattır. Eğer birilerinin size haksızlık ettiğini düşünüyorsanız, hemen dönüp kendinize sorun. Siz kime ya da kimlere haksızlık ediyorsunuz? Eğer cevabınız hiçkimse ise, belki de kendinize haksızlık ediyorsunuzdur! Eğer birilerinin ısrarcı olduğunu ya da kibirli davrandığını düşünüyorsanız, kendinize sorun, ben kime ısrarcı davranıyorum? Kime kibirli davranıyorum? Kendinize karşı dürüst olun lütfen. Kendi kendinize kaldığınızda vereceğiniz cevap bütün yalınlığıyla içinizden yükselecektir emin olun.

Dönüşüm Zamanı

Cevabı bulduğunuz zaman, kabule geçin. ‘Evet, ben bencilce davranıyorum, bunu kabul ediyorum ve şimdi hemen bencil olan yanımı değiştirmeye niyet ediyorum. Şimdiye kadar bencil davrandığım için kendimi bağışlıyorum. Hatalı yanımı sevgiyle dönüştürdüğüm için teşekkür ediyorum.’ diyerek dönüşümü başlatın.

Göreceksiniz ki, siz şefkatle, sevgiyle kendinizi iyileştirdiğinizde etrafınızdaki iyi kalpli ve güzel niyetli insanlar çoğalacaktır. Yeter ki görmeyi, anlamayı seçin…

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.