" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Dilediğine Bol Bol Rızık Veren Ya Rezzak

Dilediğine bol bol rızık veren Ya Rezzak esması maddi sıkıntılardan kurtulmak ve refaha ulaşmak için okunur.

Rezzak Ne Demektir?

Rızık vermek anlamına gelen Rezzak, rezk ve rızk kelimelerinden türemiştir. Sınırsız kaynaklardan gelen bolluğu dileyen herkesin ihtiyacına göre dağıtandır.

Ya Rezzak Zikir Adedi Kaçtır?

Yüce Yaradanın en güzel isimlerinden biri olan Er Rezzak (Ya Rezzak) esmasının ebced değeri ve zikir adedi 308 adettir. Zikir saati Güneş, günü Cuma‘dır. Ancak elbette her an günlük okuma sayısı 308 adet olarak zikredilebilir.

Bolluğa Ulaşmak için Ya Rezzak

Allah’ın yarattığı evrende herkese yetecek kadar rızık ve bolluk vardır. Lütfen bir başkasının rızkının sizden daha fazla olduğuna kanaat getirip kalbinizi kirletmeyin. Allah hiçbir kulunu mağdur etmez, hiçbir kulunu diğerinden ayrı tutmaz.

Üst Akıl ve Bilinç

Kimi insanlar refah içinde bir yaşam sürdürürken, kimileri zorluklarla boğuşuyordur. Burada üst akıl, yani Yaradan ile insanın bilincinin bağlantısının ne denli güçlü veya zayıf olduğu etkisi devreye girer. İnancı korumak, sadece Allah’a sığınmak, O’ndan istemek, şükür boyutunda kalmak, itiraz etmemek, hasete, kine, öfkeye, isyana meyletmemek rızkı arttırırken, nefsine yenilmek, açgözlü davranmak, şikayet etmek, yetinmeyi bilmemek, müsriflik yapmak, şükretmemek yokluk bilincini büyütecektir.

Para Bir Amaç Değil Araçtır!

Dikkat ederseniz, hayatın manasının bolca parada olduğu yanılgısına düşenler parayı amaç edinirler. Oysa para hayatı idame ettirmeye yaratan bir araçtan başka bir şey değildir. Plansızca yapılan harcamalar, emek verilmeden sağlanmaya çalışılan konfor, her şeye sahip olma arzusu, üretmek yerine tüketmeye verilen çaba kaçınılmaz olarak borç yükünü doğurur. Borçlanmak, ihtiyaçlarını karşılamak adına maddi güce sahip olmak değildir. Bilakis borçlanmak, gelir seviyesini dikkate almadan çarçur edilen parayı yerine koyma çabasıdır.

Bir örnekle bunu anlatayım;

Siz, yeteneklerinizi, eğitiminizi, bilginizi paraya çevirdiğiniz ölçüde gelire sahip olursunuz. Eğer nefsinize yenik düşerseniz, gelirinizin üstünde hayaller kurarsınız ve ya elinizdeki parayı dolaplar dolusu kıyafete, eşyaya yatırırsınız ya da çeşitli finansal kaynaklara başvurarak SİZE AİT OLMAYAN bir parayı borç alarak nefsinizin kulağınıza fısıldadığı güneşli tatile çıkarsınız, manzaralı bir evde yaşam alanı kurarsınız, kendi işinize sahip olma dürtüsüyle yatırım yaparsınız, belki de iyi bir otomobil satın alırsınız. Bir başka seçenek ise, kendi gelirinizi dengeleyemeyerek açık veren hesabınızı yine size ait olmayan bir borç ile kapatmaya çalışırsınız.

Burada öncelikli olarak idrak etmenizi tavsiye edeceğim husus, gelirinize göre bir yaşam planı oluşturmanız, nefsinizin tuzaklarına düşmemeniz ve gelirinizin üçte birini yok kabul ederek biriktirmenizdir. Bu bahsettiğim yaşam biçimi akılcı davranmayı, geleceği öngörmeyi, bir gün her şey allak bullak olduğunda uygulanabilecek bir B planına hazırlıklı olmayı anlatır. Diğer taraftan eşzamanlı olarak sahip olduğunuz her şey için şükretmek, şikayetten uzak durmak, manevi tarafınızı dua, zikir, meditasyon gibi içe dönüş yollarıyla güçlendirmek, ayağınız taşa takıldığında taşı suçlamak yerine NEYİ GÖRMENİZ gerektiğini fark etmek ve kul hakkına asla ve kat’a girmemek size bolluğu getirecektir.

Bolluk Bir Bilinç Seviyesidir

Ya Rezzak esması maddi refahı davet eder, borçlanacak duruma düşmeyi engeller. Maddi ve manevi sıkıntıları şifalandıran Ya Rezzak ile kapalı kapıları açabilirsiniz. Fakat Ya Rezzak ismini zikrederken aynı zamanda hasete düşerseniz, yiyeceğinizden fazla alıp, çöpe atarsanız, giyeceğinizden fazlasıyla dolaplarınızı doldurursanız, çoban klübesinde padişah rüyası görmeyi seçerseniz, bolluğa, berekete kavuşmayı beklemek pek de akılcı olmayacaktır.

Buraya kadar anlaştıysak ve kendinize dönüp özeleştiri yapabildiyseniz, unutmayın ki Allah affedicidir ve hatasından döneni asla geri çevirmez. Allah’ın güzel isimlerine kalben sığındığınızda ve hayatınıza çeki düzen verdiğinizde, yani fikriniz ve zikriniz BİR olduğunda emin olun hayatınız sihirli bir değnek dokunmuşçasına güzelleşecektir.

Ya Rezzak Tertipleri

Her sabah namazından sonra 308 kere “Ya Rezzâk celle celâlühû” denir, ardından da “İnnAllâhe Hüve’r-Rezzâku zü’l-Kuvveti’l-Metîn” okunursa, en kısa zamanda kazanç kapıları açılır. Ömür boyunca geçim sıkıntısı çekilmez.

Her gün 308 kere “Ya Fettâh, Ya Rezzâk celle celâlühû” zikrine devam den, her işinde başarılı olur.

Rızık ve sıkıntılardan kurtulma niyeti ile ‘Ya-Mecid Ya-Rezzâk’ olarak günlük 365 kere zikredildiği takdirde Allah’u Teâla ona hayırlı bir kapı açarak sıkıntılarından onu refaha erdirdiği gibi rızkını da genişletir.

7 adet buğday tanesinin üzerine 797 defa “Yâ  Fettah Yâ  Rezzâk “ esması okunur. Rızık bolluğu için buğday taneleri evinde bulundurulur.

Son Söz;

Sahip olunan bolluk ve bereket hiçbir zaman doğru yoldan ayrılmak, başkalarını ezmek, kul hakkı yemek, güç gösterisi yapmak, gösteriş olarak kullanmak için araç olmamalıdır. Unutmayın, kimi zaman sahip olunan para onunla ne yapılacağını görmek için Allah’ın takdir ettiği bir sınav olabilir…

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.