" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Duygusal Tetikleyiciler

Duygusal bir olay sırasında yaşadığımız iniş ve çıkışlar hayata bakış açımızda birtakım aksaklıklara sebep olabilir. Herhangi bir travma, tartışma, gerginlik, stres, kızgınlık ve üzüntü gibi negatif duygu durumlarının verdiği hasar, bizler hiç farkında dahi olmadan bilinçaltımıza yerleşir. Biz o anıyı ve yarattığı duygu durumunu zihin kütüphanemize kaldırdığımızı zannederiz. Fakat küçük bir tetikleyici ile aylar ya da yıllar sonra ortaya çıkabilir.

Geçmiş olaylar, travmalar ve yarattığımız hikayeler şimdiki hayatımızda nasıl etkili oluyor?

Hepimizin kendi duygusal gerçeklikleri var. Yaşadığımız herhangi bir olay karşısında verdiğimiz tepkinin nedeni tetikleyiciler olabilir.  Diyelim ki kahvaltı yaparken kocanızla üç yaşındaki kızınızın önünde tartışıyorsunuz. İkinizle yeterince zaman geçirmediğine karar verdiniz, çünkü o her zaman evde çalışıyor ve yaptığı tüm zor işleri takdir etmediğinizi düşünüyor. Sadece o ana kadar bile aranızda yaratılan üç farklı duygusal gerçek olacaktır.

Kocanız ona söylenenlerin ve konuşmanın nasıl geçtiğini hissettiği konusunda duygusal bir gerçekliğe sahip olacak. Elbette bu durum karşısında sizin de kendi gerçekliğiniz çoktan hazır oldu bile! Büyük olasılıkla duygusal gerçekleriniz birbirinden çok farklı. Kızınızın da kendi duygusal gerçekliği ya da yarattığı bir hikayesi oluşacak ve bu da onun gerçeği halini alacak. Örneğin, annesinin ve babasının onu suçladığını düşünebilir, sevilmediğine, değersiz olduğuna, tartışmanın onun yüzünden yaşandığına inanabilir. Sonuç olarak, böyle bir senaryoda herkes kendi başına kendi versiyonunu oluşturacak ve bunun “doğru” olup olmadığı önemli olmayacak, çünkü bu sizin gerçeğiniz.

Bu argümanın vücudunuzda kalıcı bir etkisi olacak mı? Muhtemelen hayır. Çünkü birer yetişkin olduğunuzda küçük tartışmalar sizi etkilemeyecektir. Ancak bu tartışmanın üç yaşındaki çocuğunuzun etrafında bir hikaye oluşturmaya başlamış olması mümkündür.

Tahminimce siz ve kocanız geçmişinizden kaynaklanan orijinal bir olayla büyük olasılıkla birbiriniz tarafından tetikleniyorsunuz.

Tetikleyiciler nedir? “Birisi gerçekten damarıma basıyor” veya “Düğmelerime nasıl basacağını biliyor” ifadesini duymuş olmalısınız.

Peki ne anlama geliyor? Bu, bazen tetikleyicilerin nereden geldiğini bilinçli olarak bilmediğimiz, ancak bilinçaltında sakladığımız anlamına gelir. Bedenlerimiz tüm cevapları elinde tutar. Çocukluğunuzda babanızın sizinle yeterince zaman geçirmek için çaba göstermediği hakkında yarattığınız bir hikaye var mıydı? Şimdi kocanız projeleri ile meşgul olduğunda bu durum sizi o zamana, yani çocukluğunuzdaki ilgisizlikten yakındığınız, daha az sevildiğiniz anlara doğru tetikliyor mu? Çok mümkün. Aynı zamanda kocanızın da muhtemelen takdir edilmediği bir hikayesi vardır ve ara sıra siz de onun geçmiş hatıralarını tetiklersiniz.

Eşlerimiz genellikle en büyük öğretmenlerimizdir ve onlar şifa için bize en iyisini getirir. Vücudun bu orijinal travmalarla başa çıkmasına yardımcı olmak için kullandığı birçok yöntem vardır. Bir tetikleyiciyi bulmak ve şifalandırmak ilişkilerimizi daha huzurlu kılar. Duyguların ilişkileri etkilediği daha yaygın olarak kabul edilir, ancak bu travmalar fiziksel bedenlerimizi de etkiler.

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

www.ruhsalbilgelik.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. 

 www.ruhsalbilgelik.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.ruhsalbilgelik.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

 Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.