" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Empatlar Dünyayı Omuzlarında Taşır!

Eğer siz de etrafınızda olup bitenler yüzünden acı çekiyorsanız, örneğin İzmir’de yaşanan deprem felaketi sizi derinden yaraladıysa ve insanların yakınlarını kaybetmiş olması, evsiz kalması ve diğer her şey canınızı acıtıyorsa, benim gibi bir ‘Empat’ olma olasılığınız yüksektir. Empat sözcüğünün ne anlama geldiğini bilmiyorsanız ya da bir Empatın üzerinde taşıdığı yüklerden nasıl arınacağına dair bir çözüm yolu arıyorsanız, makalenin sonunda bu konu hakkında bilgi sahibi olmuş olacağınızı umut ediyorum.

Bir Empat, insanların, hayvanların ve çevredeki unsurların duygularına ve enerjisine son derece duyarlı olan kişidir. Çevrelerindeki duygu tonlarının, nüanslarının, alt metinlerinin ve enerji akışının son derece farkındadırlar. Duyguları o kadar keskindir ki, başkalarının duygularını bilinçli kontrollerinin ötesinde ’emiyor’ gibi hissederler. Uç noktasında, bu yetenek mistik bile görülebilir. Normalden daha yüksek düzeyde empatiye sahip birini ‘ duygusal bir sünger ‘ olarak tanımlamak doğru olur. Empatlar çoğu insanın sahip olduğu filtrelere sahip değildirler ve diğer insanların stresini ve duygularını olduğu gibi bedenlerine çekerler. Bir Empat olduğunuzda, aynı zamanda yüksek düzeyde bir empatiye sahip olursunuz ve bu, duygusal algı ve yoğun hassasiyet  ile birleştirildiğinde, her gün sadece kendi başınıza değil, aynı zamanda diğer insanlara ve hatta dünyanın duygularına da açık olma halini yaratır.

Sert ve gürültücü insanlarla dolu bir dünyada bu kadar yumuşak, incelikli ve hassas olup da nasıl güçlü kalabiliriz? 

Aslında Empatlar ayaklar altına alınıyor, kullanılıyor, zarar görüyor ve onlardan yararlanılıyor. Ama bir sırrımız var! Derinlerde, yüzeysel görünüşümüzün ötesinde, sessiz ama güçlü bir şeyi barındırıyoruz. Yeteneklerimiz insanlara hükmetmez, zulmetmez veya onları devirmez. Herhangi bir durumda, güçlü ama incelikli yeteneklerimiz uzun vadede bize daha çok fayda sağlar ve çevremizden genellikle erişilemeyen ve ortalama, (algı kapasitesi düşük) bir zihne açıklanamayan duygusal, psikolojik ve fiziksel bilgiler toplamamıza izin verir.

Empat mısınız?

Bir Empat iseniz, aşağıdaki belirtilerin bir kısmını veya tamamının bir kombinasyonunu yaşarsınız:

Başkalarının duygularını bir sünger gibi emer, onları kendinizinmiş gibi taşırsınız.

Size yakın biri fiziksel olarak hasta olduğunda, bunu bedeninizde fiziksel ağrılar olarak hissedebilirsiniz.

Sık sık fiziksel veya zihinsel yorgunluk çekersiniz.

Genellikle gün boyunca birçok ruh hali değişikliği veya duygusal durum yaşarsınız.

Şiddete veya zulme tanık olmak sizin için dayanılmazdır.

Çok iyi bir dinleyicisinizdir.

İnsanlar genellikle sorunları ile size gelirler.

Hayvanlar ve çocuklar sizi cezbeder. Onların mutsuz olduğu bir dünya sizin için felakettir.

Doğayla ilgilenir ve yarar sağlamaya çabalarsınız.

Fiziksel çevrenizde var olan, örneğin koku alma, tatma, görme, dokunma, işitme konularında aşırı derecede farkındasınız.

Kişiler arası çatışmaya dayanamazsınız.

Kalabalık yerler çok bunaltıcıdır ve sizi tüketir.

Empatların Özellikleri Nelerdir?

Empatların çoğu duygusal olarak alıcıdır ve diğer insanlardan gelen duyguları ifade edilmeden önce fiziksel ve duygusal olarak hissedebilirler. 

Birçok Empat, diğer insanların hastalıklarına ve bedensel ağrılarına fiziksel olarak açıktır. Bu genellikle Empatın bedeninde kendini gösterir ve özellikle iyileşme konusunda faydalı bir beceri olabilir. 

Bazı Empatlar hayvanları duyabilir, hissedebilir ve onlarla etkileşime girebilir.

Empatlar bitkilerle iletişim kurabilir, fiziksel ve duygusal sinyaller alabilir.

Jeomanyetik Empat, dünya tarafından iletilen enerjiyi ve sinyalleri okuyabilir. Birçoğu doğal afetleri meydana gelmeden önce hissedebilir / tahmin edebilir.

Bazı Empat türleri ise, ölen bireylerden gelen ruhları görebilir, duyabilir, hissedebilir (veya bu unsurların bir kombinasyonunu deneyimleyebilir).

Psikometrik Empatlardaki duyarlılık fotoğraflar, giysiler, mücevherler, mutfak eşyaları gibi fiziksel nesnelerden bilgi, enerji ve izlenim alma yeteneği olarak kendini gösterir.

Bir Empat, bir olayın veya durumun gerçekleşmesinden önce meydana geleceğini hissedebilir. Bu genellikle rüyalar veya fiziksel / duygusal hisler olarak kendini gösterir, örneğin: korku, endişe veya heyecan.

Telepatik Empatlar, bir kişinin ifade edilmemiş düşüncelerini doğru bir şekilde okuma yeteneğine sahiptir.

Empat olmak zor ve kafa karıştırıcı olabilir, ancak yeteneklerinizin bilincinde olursanız, insanlara fayda sağlayabilir, onları iyileştirebilir ve yeteneklerinizi sevdiğiniz insanları yönlendirmek, iyileştirmek ve korumak için kullanabilirsiniz.

Yazar ve Empat Christel Broederlow’un belirttiği gibi, “Empatlar çoğu zaman diğerlerini birçok farklı düzeyde algılama yeteneğine sahiptir”, bu, bir kişinin neyi arzuladığını, özlediğini ve şu anda ne hissettiğini, acı çektiğini veya düşündüğünü yakından anlama becerilerini içerir. Empatlık diğer insanların bedensel hastalıklarını hissetme yeteneğidir. Bu oluşumlar kendilerini, hassas şekilde ayarlanmış bir Empat’in algılayabileceği veya “ayarlayabileceği” enerji titreşimleri olarak gösterir.

Empat Olmak Ödül mü? Yoksa Ceza mı?

Empat, bir yandan etrafındakileri rahatlatmanın ve onlara yardımcı olmanın en iyi yolunu bilen mükemmel bir dinleyici ve danışmandır. Öte yandan, bir Empat olmak acı verici ve yorucu olabilir. Empatın başkalarının olumsuz duygusal enerjisiyle ağırlaşması ve sürekli tıkanması yaygındır, bu da genellikle fiziksel ve psikolojik uyumsuzluk yaratır. Empatın harika bir yeteneği olmasına ve etrafındakiler tarafından sıklıkla büyük değer görmesine rağmen, onlar çoğu kez kendilerine meydan okur ve doğuştan gelen armağanlarına yönelik çeşitli yanlış algılarla karşı karşıya kalırlar. Çocukluklarından itibaren gerek ailelerinden gerek etraflarındaki insanlardan “Biraz daha kalın bir deriye ihtiyacın var! Aşırı hassas olmayı bırak.” sözlerini sık sık duymuşlardır. Empat olarak büyürken, ebeveynlerinizden, arkadaşlarınızdan veya akranlarınızdan benzer hoşgörüsüzlükler yaşamış olabilirsiniz ve belki daha da kötüsünü deneyimlemiş olabilirsiniz..

Empatların genellikle açıklanamayacak kadar karamsar ve dışarıda sessiz oldukları doğrudur. Ancak bunun nedeni, kendileri ve duyguları hakkında çok fazla düşünmeleri değildir. Daha ziyade, Empat genellikle başkalarının kendisininmiş gibi deneyimlediği dışsal duygulardan derinden etkilenir. Empatın başkalarının duygularını sezgisel olarak hissetme yeteneği, onu bu kadar ağırlaştıran şeydir. Aslında, Empatın kendine has bir özelliği , başkalarının ihtiyaçlarına kendisininkinden daha fazla dikkat etmesidir. Empatlar mükemmel dinleyiciler, sırdaşlar ve danışmanlardır. Bu nedenle, insanların neredeyse mıknatıs gibi onların samimi ve şefkatli doğalarına çekilmeleri yaygındır. Bu nedenle, Empatlar genellikle diğer insanlardan çok fazla “duygusal yük boşaltımı” yaşarlar ve daha sonra zihinlerinde ve bedenlerinde kalan negatif enerjiden kendilerini kurtarmakta zorlanırlar. Maalesef bu, Empatın üzerinde birçok kalıcı depresif duyguya yol açabilir. Bu nedenle, Empat zihinsel olarak hasta ve depresif görülebilir. Bununla birlikte, çoğu durumda Empat, bir grip virüsü sırasında sinüslerin mukusla tıkanması gibi zararlı duygusal enerji kalıntılarıyla doludur.

Sorunun kökü Empatta yatmıyor, dış duygusal ikliminin bir sonucudur!

Empat Nicole Lawler’ın yazdığı gibi, Empatlar esasen “bu dünyada başkalarından birikmiş tüm karmalar, duygular ve enerjiyle dolaşırlar”. Anlaşılır bir şekilde bu durum, ağlamaya ve diğer “zayıflık” belirtilerini göstermeye daha yatkın olan Empat için çok fazla iç duygusal gerilim ile sonuçlanır. Ek olarak, Empat birçok “normal” aktiviteye katılmayı son derece zor bulur. Örneğin, Nazi toplama kampları hakkında bir film izlemek Empat için son derece duygusal olarak üzücüdür. Bir ofiste iş bulmak, sürekli olarak diğer insanların duygularıyla bombardımana tutulan Empat için ezici ve yorucudur. Bu nedenle, Empatın yaşadığı sürekli baskıyı kavrayamayan kişi için onun genellikle “huysuz”, “zayıf” veya “zayıf fikirli” olarak algılanması şaşırtıcı değildir. Baş ağrısı, uykusuzluk ve Fibromiyalji gibi diğer fiziksel sorunların yanı sıra Kronik Yorgunluk Sendromu (CFS) yaygın olarak Empatlara atfedilmiştir. Zihnimiz sürekli olarak stres, gerilim ve baskı ile aşırı yüklenmişse, bu, bedenlerimizin de öyle olduğu anlamına gelir. Bu genellikle yukarıda belirtilenler gibi hastalıklarla sonuçlanır. Bu nedenle Empatlar genellikle enerjiden yoksundurlar ve bu nedenle pek çok şey yapmayı arzularlar ama bunun yerine rahatlamayı (şekerleme dahil) tercih ederler.

Eğer bir Empatsanız, bir şekilde lanetli olduğunuzu hissedebilirsiniz. Gerçek şu ki Empat olmak bir armağandır ve içinizdeki empatiyi eşi benzeri olmayan bir güce dönüştürecek güce sahipsiniz.

  1. Empat olduğunuzu kabul edin. Eğer bir Empatsanız, merhamet sizin çağrınızdır. Doğduğundan beri, gezegene ışığı demirlemek için sıkıca bağlandınız. Buraya bunu yapmak için geldiğinizi kabul etmek, iç ışığınızın parlamasına izin vermenin ilk adımıdır.
  2. Sezginize güvenin. Bir Empat olarak çok hassassınız. İnsanların zihnini okuyabilir, psişik imajlar alabilir, kokuları duyabilir veya bağırsağınızda bir his hissedebilirsiniz, kendinize ve aldığınız mesajlara güvenmeyi öğrenmek, enerji vampirlerinden kaçınmanıza ve pozitif, sağlıklı ilişkiler kurmanıza yardımcı olacaktır.
  3. Kurbanı oynamayın. Empatlar genellikle öz- değerden yoksundur. Bir süre sonra sevilme ihtiyacınız bir kurban zihniyetine dönüşebilir. Bu genellikle, bir gurunun tüm kaynaklara sahip olduğu ve adanmışların özsaygı, para ve daha fazlasının tükendiği ruhsal ilişkilerde görülür.
  4. Sınırlarınızı belirleyin. Sizi tüketen enerji vampirlerini tanıdıktan sonra, onlarla geçireceğiniz zamana sınırlar koyun. Onlarla birlikteyken ve sonrasında nasıl hissettiğinizi fark edin. Yakında, sonsuza dek onlardan uzaklaşıp değerli enerjinizi geri kazanabileceksiniz. Ayrıca sevdiğiniz bir şeyi yapmak için elinizde çok daha fazla zamanınız olacak.
  5. Meditasyon yapın. Empatların yenilenmesi için zamana ihtiyacı vardır. Meditasyon, Empatlar için harika bir araçtır ve sadece birkaç dakika sürer. Örneğin, Judith Orloff, meditasyon ile kalp enerjinizde merkezlenmiş hissetmenize yardımcı olabilir. Bu, duyusal aşırı yük hissetmeye başladığınızda gücünüzü geri almak için harikadır. Ancak meditasyon yapmak için oturmanıza gerek yok. Doğada zaman geçirin veya karanlık enerjinin size ulaşamadığı, ancak ışığın içinden geçebileceği koruyucu bir balonun içinde kendinizi görselleştirmeyi deneyin. Bunu günde birkaç kez yapın.
  6. Nefes almak. Sadece oturduğunuz ve bilinçli olarak nefes aldığınız bir nefes alıştırması geliştirin. Nefes alırken, netliği ve gücü düşünün. Nefes verirken, negatif enerji vermeyi düşünün. Hatta “Gücü soluyorum. Stresi ve olumsuzluğu serbest bırakıyorum.” deyin. Vücudunuzda biriken stresi temizlemek için bunu günde birkaç kez yapın. 
  7. Negatif enerjiyi dönüştürün. Empatlar olarak gittiğimiz her yerde çok fazla negatif enerji alırız. Negatif enerjiyi gerçek zamanlı olarak dönüştürebileceğiniz yollar kullanın. Örneğin, herhangi bir negatif enerjiyi emmeye yardımcı olması için bitkileri çalışma alanınıza getirin. Doğal enerji modülatörleri olan kristalleri de deneyebilirsiniz. Kendinizi güzellikle çevreleyin. Zor bir durumda olumlu konuşmaya çalışın. Mümkün olduğunda bir durumda mizahı bulmak, negatif enerjiyi de dönüştürebilir. Yapabileceğiniz başka bir şey, pozitif enerjiyi artırmak için her güne minnettarlığınızı onaylayarak başlamaktır.
  8. Kendinizi sevin. Bir Empat olarak hayatınızın amacı kendinize bakmaktır. Yapmanız gereken tek şey bu! Kendi düşüncelerinizi ve duygularınızı dinlemek öz empatidir. Duygularınızı onurlandırmak ve hassasiyetlerinizi kucaklamak için her gün biraz zaman ayırın. Aynı anda hem savunmasız hem de güçlü olabileceğinizi kabul edin. Sezginizi her dinlediğinizde veya daha mutlu, daha güçlü ve daha sağlıklı olmanıza yardımcı olacak bir şey yaptığınızda bunu kutlayın. Unutmayın, tam potansiyelinizi yaşadığınızda, aslında başkalarının hayatını değiştirirsiniz.

Empat doğanızı tam olarak kucakladığınızda, büyük bir neşe yaşayabilirsiniz. Büyük resmi daha derin bir seviyede görebilirsiniz. Ve doğrudan Kaynak ile aynı hizaya gelerek kendi enerjik kabınızı yeniden doldurabilirsiniz.

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

 

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.