" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Eril ve Dişil Enerjiler İlişkileri Nasıl Etkiler?

İlişkimizin altında yatan enerji dinamiğini anlarsak ve hem Eril hem de Dişil enerjilerimizi dengelemeye çalışırsak; çok daha sağlıklı ilişkiler kurabiliriz.
Eril ve Dişil Enerjiler ve ilişkinizde oynadıkları rol

Enerjinizin sevgiyi nasıl yarattığı ve çektiği, sağlıklı bir ilişki sürdürmek için çok önemlidir.

Aşk en saf haliyle enerjidir.

Eril ve Dişil Enerji Nedir?

Eril ve dişil enerjinin cinsiyetle hiçbir ilgisi yoktur, hepimizin içinde her iki enerji de vardır. Tipik olarak, erkekler daha fazla eril enerjiye ve daha az dişil enerjiye sahip olma eğilimindedir ve kadınlar, genellikle eril enerjiden daha fazla dişil enerjiye sahiptir.

Ancak yetiştirilme tarzımız ve kültürümüz nedeniyle bize ya erkek ya da kadın olduğumuz öğretilmiştir. Yani bir erkek olsanız ve ağlasanız, büyük olasılıkla kadın gibi davranmakla olarak etiketlenirsiniz veya “erkekler ağlamaz” gibi bir şey duyarsınız!

Ya da bir kız çocuğu olup ve kamyonlarla oynamayı sevseydiniz ve bebeklerle oynamak yerine toprağı kazmaktan hoşlansaydınız, erkek gibi olarak etiketlenirdiniz.

Gerçek şu ki toplum binlerce yıldır ikisini birbirinden keskin bir çizgiyle ayırır. Bir kadının eril tarafına nasıl yaklaşması gerektiği veya bir erkeğin dişil tarafına nasıl dengeli bir şekilde yaklaşması gerektiği hiç düşünülmez.

Karakteristik olarak, herkesin temel yapısında her iki yöne de sahip olduğu gerçeğinden söz edilmeden veya onaylanmadan ya erkek ya da kadın olduğumuz öğretilir.

İlişkilerde Eril ve Dişil Enerji Nasıl Çalışır?

Herhangi bir ilişkinin başarılı olması ve kişisel gelişim için her iki partnerin de daha az baskın enerjileriyle temas halinde olması gerekir. İki enerji arasındaki denge, bizi bütün yapan ve sağlıklı bir ilişkiyi sürdüren şeydir.

Eril ve dişil enerjiler bir mıknatısın kutupları gibidir. Bulunduğunuz kutup enerjik olarak nerede olduğunuza bağlı olarak nasıl bir ilişkinizin olduğunu belirler. İster birbirinizi tamamlayın, ister sürekli tartışıp kafa yorun.

Tamamen kutbun karşı tarafındaysanız; yani eril enerji sizde en yüksekte ve dişil enerji karşı tarafta en yüksekte ise, (aşırı eril ve aşırı dişil) muhtemelen sahip olduğunuz şey çok fazla kimya, ateşli tutku ve cinsel çekicilik olur, ama ilişkiniz çok fazla derin değildir ve anlamlı konuşmalar söz konusu olmayacaktır.

Kutup merkezine doğru enerjiler birbirine yakınsa, muhtemelen derin ve anlamlı bağlantılarla iyi, istikrarlı bir ilişkiniz vardır.

Dengesizlik, enerjiler kutbun aynı tarafına düştüğünde meydana gelir.

Çoğu çatışma, her iki partner de bir ilişkide baskın eril enerjiler gösterdiğinde ortaya çıkar… Bu, iki partner arasında sürekli bir güç mücadelesi yaratır. Her ikisi de sorumlu olmak ister, ikisi de karar verici olmayı seçer ve her ikisi de her şeyin kendi istediği gibi şekillenmesi için baskı yapar.

En durağan ilişki, ikisinin de sorumluluk almakta veya sağlıklı kararlar vermekte çekümser kaldığı iki dişil baskın enerjiyi taşıyan partnerlerden gelir. İlişkiler sıkıcı hale geldiğinde, maceranın, heyecanın olmadığı ve ilişkide ilerlemenin yaşanmadığı durumlar ortaya çıkar..

Bir kadının daha fazla eril enerjisi varsa, onun dişil enerjisiyle temas halinde olan bir partnerle büyür. Dişil enerjili erkekler, partnerlerinin iş gücünde olmaları, başarı kazanmaları, sorumluluk almaları ve yaşamlarında bir yön sahibi olmalarına saygı duyar ve bu konuda rahattır.

Aksine, daha fazla dişil enerji sergileyen kadınlar, kontrolü ele alan ve baskın olan, geçimini sağlayan ve karar veren eril bir enerjiden memnundur.

Eril ve Dişil Enerji Dengesi

Enerjileri ve ilişkinizi nasıl geliştirebileceğinizi anlamak tek bir kelimeye indirgenir: DENGE. Hem erkeklerin hem de kadınların temel enerjileriyle temas halinde oldukları ve eşlerinin çekirdek enerjisine de güvendikleri ve uygun olduğunda daha az baskın olan enerjilerini sergilemede sorun olmadığı durumlar denge halini yaratır. Bazen erkek yönetir, kadın takip eder, bazen de kadın yönetir ve erkek takip eder. Bu da mükemmel Yin ve Yang’a ulaşmaktır…Bir yapbozun iki parçasının mükemmel bir şekilde birbirine uyduğu yer gibi düşünün.

Şimdi her bir enerjinin özelliğini tartışalım.

Eril Enerji – YANG

Eril enerjide her şey harekete geçmekle ilgilidir; inşa etmeyi ve bir şeyleri düzeltmeyi sever. Eril bir sorun görür ve hemen düzeltmek ister. Koruyucudur. Çoğu kadın kendilerini koruyacak bir eş arar, kendilerini güvende hissetmek ister ve koruma enerjisine doğru çekilir.

Eril enerji güçlü ve kararlıdır; kendinden emindir.

Eril enerji hızlı karar vermeyi sever. Bu belirleyici tarafıdır. Ne istediğini bilir ve onu elde ettikten sonra gider.

Eril enerji yönü ve bir amacı benimser. Rekabetçidir, kazanmayı ve engelleri aşmayı sever. Mantıklıdır.

Eril enerji, duygulardan çok sözcükleri kullanır ve şeylere tutunmaz… İster duygu ister somut şeyler olsun, çok çabuk bırakabilir.

Özgürlük arar. Eril enerji özgür olmayı sever. Onaylanmayı Sever. Eril enerji önem ister; eril tatafları baskın olanlar kendilerine iltifat edildiğinde bunu severler. Kahraman olmak isterler.

Eril enerji bağımsız ve analitiktir, sol beynimizi temsil eder. Eril enerji uygun şekilde kullanıldığında yaratıcı, pratik ve vizyonerdir. Eril enerji kötüye kullanıldığında ego, öfke, küskünlük ve iç çatışma ile sonuçlanabilir.

Dişil Enerji – YİN

Öte yandan, dişil enerji çok farklıdır. Farklı, iyi ya da kötü anlamına gelmez; sadece farklı demektir!

Dişil enerji yaratıcı ve ilham vericidir. Hayatı yaratan enerjidir. Güzelliği sever ve yaratıcılığı teşvik eder. Besleyicidir, destekleyicidir, sevgiyi arzular ve değerli hissetmek, sevgiyi almak için can atar. Eril enerji, dişil enerjinin sevgisini kabul etmesini sever.

Dişil enerji sezgisel ve empatiktir. Dişil enerji akışkan, fırtınalı, duygusal, tutkuludur ve bir nehrin suları gibi an be an akar. Dişil enerji hayranlık ister, beğenilmeyi ve takdir edilmeyi sever. Hiçbir şey dişil enerjiyi ona iltifat etmekten daha fazla aydınlatamaz.

Dişil enerji, şefkat, duygu, empati ve gerçeğimizin kalitesini içeren akıllı ve sevgi dolu bir enerjidir. Dişil tarafınız güçlü olduğunda, bedeniniz ve sezgilerinizle güçlü bir bağlantınız olur ve kalbinizde hissettiklerinize göre kararlar verebilirsiniz. Dişil enerji alıcı, sağ beyin enerjisidir. Ancak dişil enerjide çok fazla olursak, zayıf görünebilir ve kişisel gücümüzü kaybedebiliriz.

Eril ve Dişil enerjiler hem eşit derecede önemli hem de gereklidir. Dengeli olmak, işleri halletmek ve sağlıklı bir ilişkiye sahip olmak için hem eril hem de dişil olmak gerekir.

Sadece her bir enerjinin ne zaman ve ne kadar gerekli olduğunu anlamamız gerekiyor. Anahtar DENGE, ikisi arasında bir dans ve her birinin nerede ve ne zaman kullanılacağını bilmekte saklı.

Kendinize dönüp baktığınızda karakteristik özelliklerinizi şekillendiren eril ve dişil enerjiyi negatifte tutup tutmadığınızı kolayca fark edebilirsiniz. Örneğin eril enerjinizi kötüye kullanıyorsanız, öfkeli, hırçın, buyurgan, inatçı, kibirli, affetmeyen, hırslı ya da rekabetçi davranırsınız. Dişil enerjinizi kötüye kullanıyorsanız, melankolik, alıngan, zayıf, güçsüz, cesaretsiz, suskun olursunuz.

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.