" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Gerçek Dostluğun Anlamını Keşfetmek

Hayatımız boyunca sayısız arkadaşımız olur. Kimileri henüz küçük birer çocukken  oyun arkadaşımızdır, onlarla birlikte büyürüz. Kimileriyle ise hayat yolculuğumuz sırasında karşılaşırız. Öyle çok insan hayatımıza dokunup geçer ki, her birinin bizim için farklı hikayeleri, değerleri, anlamları vardır.

Mutlu anılar biriktirdiklerimiz, küsüp kalbimizin kapılarını içeriden sürgülediklerimiz, hatırladıkça gülümsediklerimiz, içlendiklerimiz, özlediklerimiz, omzuna yaslanabildiklerimiz hayatımızın birer parçası olmuştur.

Sonsuza kadar süreceğini sandığımız dostluk bir gün ansızın bitebilir ya da ihtimal vermediğimiz bir başkası gelip diğer yarımız olabilir. Çünkü hayat her öğretisiyle bizleri büyütür, bazı yollar çıkmaz sokaktır, bazılarıysa bizi çiçekli bahçelerin içinden geçirir.

Dost olmak demek, birini koşulsuzca sevmek, olduğu haliyle kabul etmek, gözü kapalı güvenmek demektir. Eğer dostluğun hakkını veremeyenler hayatınızı işgal ediyorsa, siz aslında kocaman bir kalabalığın içinde yalnız kalmışsınızdır. Etrafınızdaki insanların dostunuz olup olmadığının farkındalığına varmanızın ve canınızı acıtan, yolunuza barikat kuran insanları yaşam alanınızdan birer birer çıkarmanızın zamanı gelmiştir.

Peki, gerçek arkadaşları diğerlerinden nasıl ayırt edersiniz?

Gerçek arkadaşlar;

Zaaflarınızı ve hangi zayıf noktanıza basıldığında yara alacağınızı iyi bilirler ama ne olursa olsun bunu kullanmayı akıllarından bile geçirmezler.

Sizi başkalarının yanında zor duruma düşürmezler ve utandırmazlar. Aksine sizinle gurur duyarlar.

Hayatınızda iyi giden her şey onlar için mutluluk sebebidir. Hatta hayat yolculuğunuzu kolaylaştırmak için oradadırlar.

Sahip olduklarınız, başarılarınız, önünüzde açılan kapılar onlarda kıskançlık duygusu yaratmaz.

Eğer kendi içinize kapanmışsanız, üzgün ve yaralanmışsanız, onlar sizin ne hissettiğinizi bilirler.

En çaresiz anlarınızda size uzanan el gerçek bir arkadaşın elidir. Silkelenip kendinize gelmeniz, baktığınız ve gördüğünüz resmi değiştirmeniz için oradadır.

Yanındayken kendin olabildiğiniz, yargılanmaktan, suçlanmaktan, kınanmaktan endişe duymayacağınız kişi gerçek arkadaşınızdır.

Onlar hayatınızdaki etkili insanlardır. Destekleyici, özenli ve sevgi doludurlar. Sizi cesaretlendirirler, motive ederler.

Yanlış giden bir şeyler olduğunda bunu mutlaka söylerler; ama sizi incitmek için değil, iyiliğiniz için!

Eğer gerçek bir arkadaşa sahipseniz, o sizi herkesten daha iyi tanıyordur. Karşı karşıya kaldığınız durumu daha önce hiç yaşamamış olsa bile, sizin neye ihtiyacınız olduğunu bilir.

Ruhunuza iyi gelen, sizi dinginleştiren ve dengeleyen, anlayan, dinleyen dostlarınız olsun. Etrafınızın ne denli kalabalık olduğu, kaç tane arkadaşa sahip olduğunuz değil, asl’olan kimin gerçek dostunuz olduğudur.

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

www.ruhsalbilgelik.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz.

www.ruhsalbilgelik.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.ruhsalbilgelik.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.