" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Gerçek Mutluluk Hiç Olabilmekte Saklıdır

Eğer zaman zaman kendini tam manasıyla mutlu hissedemiyorsan, tamamlamaya çalıştıkça bir şeylerin hala eksik olduğunu düşünüyorsan, nedeni belki de HER ŞEY olmaya çalışmandır. Oysa asıl mutluluk hali HER ŞEY değil, HİÇ olabilmektir.

Hiç olmak demek, değersiz olmak demek değildir. Bilakis HİÇ olmak, insanın koskoca evrende bir kum tanesi kadar küçük ve aciz olduğunun bilincinde olmak demektir. Hiçlik, insanın kendi içindeki bilge ruhu kavradığı, yaşam yolculuğunun varılacak bir hedef değil, yol boyunca yaşadığı her anı kabul ve şükür ile kucakladığı olgunluk mertebesidir.

Hayat, algılarımıza göre şekillendirdiğimiz büyük bir yanılsamadan ibarettir. Daha fazla paraya, daha fazla güce ve sahip olduklarından daha fazlasına ihtiyaç duyan ruhlar, kendi farkındalığına varamamış olanlardır. Gelecek kaygısı, onaylanmama korkusu, sevilmeme endişesi gelişmemiş ruhların sınırlarıdır. Oysa, dünya her birimizin yalnız gelip, yalnız gittiği bir okuldur. Burada asl’olan içindeki zenginliği ne denli keşfettiğindir, tek başınalığın derinliğini bilmektir.

Ruh genişledikçe kibir ve egodan özgürleşir, istekleri azalır, yaşamı sadeleşir.

Bilge bir ruhun hayatında,

Beklenti yoktur, kabul vardır.

Acelecilik yoktur, sükunet vardır.

Şüphe yoktur, minnet vardır.

Her şey olmaya çalışmak yoktur, hiç olmak vardır. Bu farkındalığa ulaşmış olanlar bir başkası tarafından tamamlanmaya ihtiyaç duymazlar. Çünkü onlar kendi varlıkları ile tam olduklarını bilirler.

HİÇLİK, Tanrının yüceliği ve bilgeliği karşısında, Yaradana sonsuz hayranlık ve saygı duyarak, kendi acizliğinin farkındalığını yaşama halidir. Hiçlik, derin bir bilgeliktir. Hiçlikte bilginin getirdiği tevazu vardır. Hiçlikte kendini ve haddini bilme hali vardır. Hiçlikte gurur ve kibir yoktur.

Hiçlik mertebesine ulaşmak, kamil insan olmak demektir. Şimdi bir düşün; hırsların, korkuların, egon olmadan, başkalarının seni desteklemesine, tamamlamasına, onaylamasına ihtiyaç duymadan, hayatı kabul ve şükür ile yaşamak, mutluluğa sahip olmak demek değil midir?

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

www.ruhsalbilgelik.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. 

www.ruhsalbilgelik.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.ruhsalbilgelik.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.