" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Hayat Zorlaştığında Yapmanız Gereken 13 Şey

Hayat bazen zor olabilir. Bazı insanlar hayat sınavından daha kolay geçerler. Peki onların sırrı nedir?

Hepimiz yaşamımız boyunca zor zamanlardan geçeriz. Ve hepimiz ne denli umutsuz olsak da onların üstesinden gelmeyi başarırız. Ancak, bazıları hayatın hazırladığı sınavlardan daha kolay geçer.

Peki sırları ne olabilir? Aslına bakarsanız her şey bakış açısına bağlı ve hangi davranış şeklini benimsemiş olmakla yakından ilgisi var.

İşte hayat zorlaştığında hatırlamanız gereken 13 şey:

1. Bir şeyi sorun olarak algılamak ya da algıyı değiştirmek.

Buddha’nın ünlü sözü bize şunu söyler: ” Acı çekmenize neden olan, ‘olana’ direnmenizdir.” Bunu bir dakika düşünün. Bu, ıstırabımızın yalnızca işlerin nasıl gerçekleştiğine direndiğimizde meydana geldiği anlamına gelir. Bir şeyi değiştirebiliyorsanız, harekete geçin! Değiştirin! Ama değiştiremezseniz, iki seçeneğiniz vardır: (1) Ya kabul edin ve olumsuzluğu bırakın ya da (2) takıntı yaparak kendinizi perişan edin.

2. Yalnızca bunun bir sorun olduğunu düşünüyorsanız o kesinlikle bir sorundur.

Çoğu zaman kendimizin en büyük düşmanıyız. Mutluluk gerçekten perspektife bağlıdır. Bir şeyin sorun olduğunu düşünüyorsanız, düşünceleriniz ve duygularınız olumsuz olacaktır. Ama bunun öğrenebileceğiniz bir şey olduğunu düşünüyorsanız, aniden bu artık bir sorun olmaktan çıkar.

3. Bir şeylerin değişmesini istiyorsanız, işe kendinizi değiştirerek başlamalısınız.

Dış dünyanız, iç dünyanızın bir yansımasıdır. Hayatları kaotik ve stresli olan insanları tanımıyor musunuz? Ve yaydıkları öfkenin nedeni büyük ölçüde içlerinde kaotik hissettikleri için değil mi? Evet öyle. Koşullarımızı değiştirmenin bizi değiştireceğini düşünmeyi seviyoruz. Ama aslında koşullarımız değişmeden önce kendimizi değiştirmemiz gerekiyor.

4. Başarısızlık diye bir şey yoktur, sadece öğrenme fırsatları vardır.

“Başarısızlık” kelimesini kelime dağarcığınızdan silmelisiniz. Herhangi bir şeyi başarmış olan tüm büyük insanlar defalarca “başarısız oldu”. Aslında, “Ampulü icat etmekte başarısız olmadım, sadece işe yaramamanın 99 yolunu buldum” diyen Thomas Edison’u hatırlayın. Sözde “başarısızlıklarınızı” alın ve onlardan bir şeyler öğrenin. Bir dahaki sefere nasıl daha iyi yapılacağın keşfedin.

5. İstediğiniz bir şeyi alamazsanız, bu sadece daha iyi bir şeyin size geleceği anlamına gelir.

Bazen buna inanmak zor, biliyorum. Ama gerçek bu. Genellikle, hayatınıza geri dönüp baktığınızda, bir şeyin yolunda gitmemesinin neden aslında iyi bir şey olduğunu anlayabilirsiniz. Belki almadığınız iş, ailenizden daha çok uzaklaşmanıza neden olabilirdi, ancak şu an yaptığınız iş daha esnekti. Sadece her şeyin tam olarak olması gerektiği gibi olduğuna inanın.

6. Şimdiki anı takdir edin.

Bu an bir daha asla geri gelmeyecek. Ve her an her zaman değerli bir şeyler yaşarız. Bu yüzden çok yakında sadece bir anı olacak şimdiki anı yaşamaya odaklanın. Mutlu görünmeyen anlar bile bir gün kaçırabileceğiniz bir fırsat olarak görülebilir. Trace Adkins’in Country şarkısında dediği gibi, “Bunu özleyeceksin… Bunu geri isteyeceksin. Bugünlerin bu kadar çabuk geçmesini dileyeceksin… Şimdi bunu bilmiyor olabilirsin, ama bunu özleyeceksin…”

7. Arzuyu bırakın.

Çoğu insan “bağlı zihin” ile yaşar. Bunun anlamı, kendilerini bir arzuya bağlamaları ve bunu anlamadıklarında duygularının olumsuzluğa düşmesidir. Bunun yerine, “bağımsız zihin” uygulaması yapmayı deneyin. Bu, bir şeyi istediğinizde, alsanız da almasanız da mutlu olacağınız anlamına gelir. Duygularınız mutlu ya da tarafsız kalır.

8. Korkularınızı anlayın ve minnettar olun.

Korku harika bir öğretmen olabilir. Ve korkuların üstesinden gelmek sizi güçlü hissettirebilir. Örneğin, üniversitedeyken topluluk önünde konuşmaktan korkuyordum (tüm insanların en büyük 3 korkusundan biri). Bu yüzden şimdi her gün bir grubun önünde konuşmakla kalmayıp aynı zamanda topluluk önünde konuşma da öğretiyorum! Korkuların üstesinden gelmek sadece pratik gerektirir. Korku gerçekten sadece bir illüzyondur. Opsiyoneldir.

9. Neşeyi deneyimlemenize izin verin.

İster inanın ister inanmayın, eğlenmek için kendine izin vermeyen çok fazla insan tanıyorum. Ve nasıl mutlu olacaklarını bile bilmiyorlar. Bazı insanlar aslında sorunlarına ve içlerindeki kaosa o kadar bağımlıdır ki onlarsız kim olduklarını bile bilemezler. Bu yüzden mutlu olmak için kendinize izin vermeye çalışın! Sadece küçük bir an için bile olsa, zorluklarınıza değil neşeye odaklanmak önemlidir.

10. Kendinizi diğer insanlarla karşılaştırmayın.

Ama mutlaka karşılaştırırsanız, kendinizi sizden daha kötü olan insanlarla karşılaştırın. Mesela bir işiniz olduğu için şükredin ve işi olmayanları düşünün. Eğer bir işe sahip değilseniz, yeteneklerinizin olduğunu hatırlayın. Kendi kusurlarınızı ortaya çıkarmak ve sizden daha güzel, daha akıllı, daha başarılı, daha zengin olanlara imrenmek yerine çoğu insandan daha iyi göründüğünüzü fark edin. Her zaman daha iyisi vardır ve olmaya devam edecektir. Gözünüzü yükseğe dikerseniz asla mutlu olamazsınız.

11. Siz mağdur değilsiniz.

Kendi yolunuzdan çekilmelisiniz. Siz sadece kendi düşüncelerinizin, sözlerinizin ve eylemlerinizin “kurbanı” olursunuz. Kimse siz istemeden size bir şey “yapmıyor”. Kendi deneyiminizin yaratıcısısınız. Kişisel sorumluluğunuzu alın ve zor zamanlarınızdan kurtulabileceğinizi anlayın. Sadece düşüncelerinizi ve eylemlerinizi değiştirerek işe başlamalısınız. Kurban zihniyetinizi terk edin ve güçlü olun!

12. Her şey değişebilir.

“Ve bu da geçecek” en sevdiğim sözlerden biridir. Kötü bir durumda sıkışıp kaldığımızda, çıkış yolu olmadığını düşünürüz. Hiçbir şeyin değişmeyeceğine inanırız. Ama tahmin edin olur? Ölüm dışında hiçbir şey kalıcı değildir. Öyleyse, her şeyin her zaman böyle olacağını düşünme alışkanlığından kurtulun. Ancak bazı şeylerin değişmesi için bir tür eylemde bulunmanız gerektiğini unutmayın. Hiçbir şey sihirli bir şekilde kendi kendine olmayacaktır.

13. Her şey mümkündür.

Her gün mucizeler olur. Keşke tanıdığım insanların başına gelen tüm mucizevi şeyleri yazmak için yeterli alana sahip olsaydım – (4. evre kanseri doğal olarak iyileştirmekten ruh eşlerini bulanlara kadar.) Hayatın mucizelerine güvenin. Tam ve şüphe barındırmayan inanç duygusu size daima mucizeleri getirir. Bir kez inanmayı ve güvenmeyi seçtiğinizde, savaşı kazandınız demektir.

Ve son söz;

Hayat inişli çıkışlıdır. Her şeyin temelindeki amaç öğrenmek üzerine kurulmuştur. Bizler özgür irademizle seçimler yaparız ve onların sonuçlarını deneyimleriz. Bir durumu kolay ya da zor diye anlamlandıran tek şey ona hangi değeri yüklediğinizdir. Kadersiz olduğunuza inanmayı, acıdan beslenmeyi, pes etmeyi seçebilirsiniz ya da bakış açınızı değiştirip kabulde kalabilir, dersler çıkarabilir, telafi edebilir, temizleyebilir, affedebilir, yeniden başlayabilirsiniz. Seçim sizin!

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

 

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.