" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Hayatınızdaki Herkes Sizin Öğretmeninizdir

Hayatınıza girenlerin ihtiyacınız olan birer öğretmen olduğunu fark ederseniz hayal kırıklığı yaşamaz, dersinizi alıp yolunuza devam edersiniz. Karşınıza çıkan istisnasız herkes, size bir şeyleri öğretmek için hayatınıza dokunurlar. Kimi zaman bu dokunuş acı bir tecrübe olabilir.

Eğer yaşadıklarınızdan almanız dersin ne olduğunu bulmaya çalışırsanız ve dersin içindeki mesajı alırsanız, hayat yolunuzdaki sınavlardan birini vermiş olursunuz. Böylelikle aynı türde insanlar bir kez daha yolunuza çıkmazlar. Temelde aynı ancak farklı biçimlerde dersleri yolculuğunuz süresince deneyimlemezsiniz.

Bunun yerine, talihsiz ya da kötü seçimler yaptığınıza inanırsanız, deneyiminizin içindeki mesajı her seferinde daha ağır, daha sancılı ve daha acı verici olarak yaşamaya devam edersiniz.

Mesela; birlikteliklerinizde karşınıza çıkan insanlar hiçbir zaman tesadüf eseri orada olmazlar. Size içinizdeki görmeyi reddettiğiniz yanınızın farkına varıp değiştirmeniz ve dönüştürmeniz için bir öğretmendir onlar. Siz eğer kendinizi sevmiyorsanız ve kendinize değer vermiyorsanız, mutlaka karşınıza çıkacak olan kişi size kendinizi değersiz ve önemsiz hissettirecektir. Böyle bir ilişkiyi yaşarken gözyaşı dökmekle, kendi kendinize acımakla ve ilişkiyi sürdürmek için (kendinizi biraz daha hırpalamak için) afaki bir gayret içine düşmekle vakit kaybederseniz, bir sonraki seçiminiz öncekinden daha bencil, daha kaba ya da daha umursamaz biri olacaktır. Siz hep aynı türde insanların size denk (!) geldiğini ve ilişki yaşama konusunda pek de başarılı olmadığınızı düşünerek “en iyisi yalnız kalmak” diye bir karar verebilirsiniz. Ya da karşınıza çıkan kişileri var gücünüzle yargılayıp suçlayabilirsiniz. Size layık olmadıkları konusunda kendi iç sesinizle mutabık olup, kendinize layık olacağını düşündüğünüz yeni ve başka benciller bulmak üzere arayışa geçebilirsiniz. Almanız gereken mesajın ne olduğunun farkına varmadığınız sürece bu kısır döngü böyle sonsuza dek sürer gider.

Zinciri kırmak nasıl mümkündür peki?

Başınıza gelen herhangi olayda “Ben bunu neden deneyimledim? Bu olay bana ne anlatmak istiyor?” diye sormakla işe başlayabilirsiniz. Eleştirdiğiniz, sevmediğiniz hatta nefret ettiğiniz her davranışın size ait olduğu gerçeğini kabul etmeniz gerekir. “Böyle berbat bir davranış şekli kesinlikle bana ait olamaz” demek, kendini reddetmek olacaktır. Zira size ait olmayan hiçbir şeyi hayat getirip önünüze sermez. İyi olan yönlerinizi nasıl ki sevgiyle ve şefkatle kabul ediyorsanız, bencil, çıkarcı, yalancı ya da acımasız yönlerinize de kol kanat germelisiniz. Onların sizin birer parçanız olduğunu, size ait olduğunu kabul etmelisiniz.

Her birimiz hayat yolculuğumuz boyunca hem öğretmen hem de öğrenciyiz. Hiç tanımadığınız biriyle bir gün bir yerde yolunuz kesişebilir ve size hiç unutamayacağınız bir hayat dersi verebilir. Aynı şekilde siz de bir başkasının hayatından bir anlığına geçebilirsiniz. Hayatın bir öğrenme süreci olduğunu daima aklınızda bulundurmanız ve tesadüf diye bir şeyin olmadığını fark etmeniz dileği ile.

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

www.ruhsalbilgelik.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. 

www.ruhsalbilgelik.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.ruhsalbilgelik.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.