" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Hırsınız Sizi Tutsak Etmesin!

Hırslı olmak, iki ucu keskin bir bıçak gibidir. Doğru kulllanıldığında motivasyon sebebi olabileceği gibi, yüksek dozda hırs hayatınızı cehenneme de çevirebilir.

Motivasyon ve Hırs Birbirinden Farklıdır

Motive olduğunuzda hayattan zevk alabilir ve uzun vadede sürdürülebilir bir başarı elde edebilirsiniz. Ancak kontrolsüz bir hırs, sizi dengesiz biri haline gelebilir, başarınızı sabote edebilir.

Mükemmeliyetçi Olmak

Kimi insanlar mükemmelliğe öylesine odaklanmıştır ki, her ayrıntının kusursuz olması için hayatın kontrolünü ellerinde tutabilecekleri yanılgısına düşerler. Onlar için yaşam bir türlü rahat edemedikleri topuklu ayakkabıların üzerinde koşmaya çabalamak gibidir. Her şeyi tıpkı bir saatin alarmını kurar gibi mükemmele ayarlamak diye bir şey yoktur. Bu beklenti insanın doğasına, yaşamın olağan akışına aykırıdır.

Mükemmel ilişkiler kurmak, mükemmel kariyer planları yapmak, üst üste başarı kazanmak, en çok sevilen, en değerli, en zengin, en şık, en güzel, en akıllı olmak, yapıcı yada yıkıcı eleştiriye kapalı davranmak, herkesi potansiyel rakip kabul etmek, başkalarının ne yaptığını, ne yapmadığını dikkatlice izlemek, kendi özgün yolunu çizmek yerine başka adımları takip etmek…. hırslı insanların belirlediği stratejilerden sadece birkaçı.

Neden Hırsılıyız?

Hırslı insanlar olarak, çok fazla projeye katılmak, haftada 70 saat çalışmak, zinde hissetmek, formda kalmak için sonsuza dek egzersiz yapmak, gelecek haftanın, gelecek ayın ve gelecek yazın planlarına kafa yormak ve bunlar gibi çok daha fazlasını başarmak için kendimizi zorluyoruz.

Hiç bitmeyen bir yarışta gibiyiz. Oysa hayat bir yarıştan ibaret değil. Aslında kendimizi zorlarken dinlenmek, eğlenmek, uyumak, reel ilişkiler kurmak ve hayatın keyfini çıkarmak için ayıracağımız zamanı ve aslında yaratıcı olma yeteneğimizi sabote ediyoruz.

Hırsın Tehlikeli Boyutları

Güç, pozitif yönde kullanılırsa anlam kazanır. Yaşam kalitesini arttırır. Güç, cesaret ve bilgi doğru dinamikler üzerine kurulduğunda başarıyla beraber mutluluğu da getirir. İşin aslı şu; akıl ruh ve kalp muhteşem bir uyum yakalamalı.

Hırs insanın ne kendi yaşamını ne de başkalarınınkini yerle bir etmemeli. Ne kendini ne de başkalarını haksızlığa yada hayal kırıklığına uğratmamalı.

Öyle insanlar tanıyorum ki; hırsından deliye dönen, istediğini oldurtmak için ya kendini hasta eden yada başkalarına dünyayı dar eden, kural tanımayan, etik değerleri hiçe sayan, tepeden bakan, uslüp bilmeyen…

Bilgiye, nezakete, görgüye önem vermeyen, başkalarının sınırlarına saygı duymayan materyalist, öfkeli, huzursuz, tatminsiz kişilikler…

Ne olur siz onlardan olmayın. Dünyayı iyiliğin ve güzelliğin kurtaracağına inanın!

Hırs Aslında Bizi Yıpratıyor

En iyi olmak için gösterdiğimiz insanüstü çaba yüzünden beynimiz tam kapasite ile çalışamıyor ve bu yoğun tempo bizleri ciddi bir risk altında bırakan adrenalin yüklü maratonlar halini alıyor.

Fazla dozda hırs yüklü insanların mutlu olduğu ya da anın tadını çıkardığı oldukça zor bir ihtimal. Çünkü her an bir sonraki aşamayı nasıl geçeceğini düşünmek ve hatta en iyi olmanın peşinde koşmak, mutlu hissetmeye izin vermiyor.

Hırs Dengelenmeli!

Eğer hırsınızın sizi bloke eden zararlı bir etken olmasını istemiyorsanız, yapmanız gereken şey güçlü yanlarınızı dengelemek olmalıdır. Günde sadece bir saat yoga, 15 dakikalık meditasyon, iş yerinde düzenli verilecek 5 dakikalık molalar veya yatmadan önce bazı esansiyel yağlar kullanmak ve sakinleştirici müzikler dinlemek hayatınızı dengelemeniz için yeterli olabilir.

Yapılan araştırmalar, öz bakımın stresi azalttığını ve yaşam kalitesini arttırdığını göstermiştir. Bu yüzden paradoksal olarak yavaşlamak işyerinde üretken ve etkili olma yeteneğinizi güçlendirecektir çünkü zihniniz daha sakin ve daha net olacaktır.Tükenmişliği önlemek, mutlu iş hayatı ve uzun vadede sürdürülebilir bir başarı elde etmek istiyorsanız, yapmanız gerekenler;

  1. Eskiden yaptığınız ya da her zaman kişisel bakım için yapmak istediğiniz şeyleri düşünün. Akıl, beden ve ruh gibi her bir bütünsel alanda en az bir tane bakıma zaman ayırmaya çalışın. Egzersiz yapmak, kitap okumak, meditasyon yapmak olabilir.
  2. Kendiniz için yaptığınız ritüellerin her birini bir hafta içinde kaç kez gerçekçi bir şekilde yapabileceğinizi düşünün ve bunları takviminizde zamanlayın. Gerçekte onları zamanlama amacının ötesinde bir adım atmanız, onları yapma olasılığını artıracaktır.
  3. Haftanızı geçirirken, planladığınız kişisel bakımınıza önemli bir toplantıya veya projeye olduğu gibi öncelik verin. Ertelemeyin veya zamanı yeniden ayarlamayın.
  4. Bir dahaki sefere yeni bir iş projesine katılmak istiyorsanız, duraklayın. Öz bakım programınız da dahil olmak üzere genel programınıza uyup uymayacağını düşünmek için zaman ayırın. 
  5. Hırsınız size ancak itici güç olmalı, sizi sabote eden bir engel değil! Elbette başarılı olmak muhteşem bir yeterlilik. Ancak berrak bir zihne ve dinlenmiş bir bedene sahip olmadığınızda yeteneklerinizi doğru kullanmanız imkansız hale gelir.
  6. Kendinizi başkaları ile kıyaslamayın. Hayat bir yarış değil, bir yolculuk. Diğer insanların da iyi olabileceğini kabul edin ve hatta onlardan feyz almayı deneyin. Üstelik her konuda mükemmel olmak gibi bir zorunluluğunuz yok!
  7. Hırsınızı hiçbir zaman başkalarını ezmek, yıpratmak ve onların önünü kesmek için kullanmayın. Takdir etmeyi öğrenin.
  8. Eğer diğer insanların bir şeyleri kolayca elde ettiğini düşünerek hırslanıyor ve öfkeleniyorsanız, bir yerlerde bir şeyleri yanlış yapıyorsunuzdur. Çünkü herkesin yolculuğu kendine has ve herkes kendi kararlarını hayata geçiriyor. Kararlarınızı sakince gözden geçirip neyi eksik yaptığınızı veya yapmadığınızı keşfedin.

Bütün bunları birer alışkanlık haline getirirseniz, hırsınızın size zarar verme ve sizi tüketme olasılığınızı düşürür, daha mutlu bir yaşam deneyimine sahip olabilirsiniz. Üstelik kontrollü güç uzun vadede sürdürülebilir bir başarı elde etmenizi sağlar. 

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.