" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

İçimizdeki Eril ve Dişil Enerjileri Nasıl Dengeleriz?

Herkes yaradılışı gereği eril ve dişil enerjiye sahiptir. Ancak bu enerjiler cinsellik ile karıştırılmamalı. Onlar bizlerin doğasındaki ‘Ying ve Yang’ gibidir. Her iki enerjinin güçlü ve zayıf yönleri vardır, ancak birinin yok sayılması yaşam dengesini sarsar.

Evrendeki zıt kavramların varlığını sorgulamaksızın kabul ettiğimiz gibi, kendi içimizdeki zıtlıkları yok saymamak ve sahiplenmek hayatımızda dengeyi var edecektir. Tıpkı Güneş ve Ay, Aydınlık ve karanlık, Gündüz ve gece, Nefes almak ve nefes vermek gibi dualite aslında yaşamın temelini oluşturur.

İçimizdeki iki zıt kutup karşıt enerjileri reddettikçe, bir tarafımız mutlaka eksik kalır ve huzursuzluk, gerilim, uyumsuzluk, dengesizlik ortaya çıkar. Bir enerjinin baskın olması dengelenmek için kendine karşıt enerjiyi çeker. Örneğin eril enerjisi yüksek kadınlar dişil enerjisi yüksek erkekleri hayatına çeker. İlk adımı atan, sorumluluk alan, girişken, sıcak, güçlü eril enerjiniz baskın olduğunda yaşadığınız ilişkilerde karar mekanizması siz olursunuz ve karşınızdaki erkek daha pasif, daha edilgen ve daha telaşsız olacaktır. Siz ise bu durumu yeterince ilgi görmemek, anlaşılmamak, durağan bir ilişki yaşamak olarak tarif edersiniz. Oysa, baskın enerjiniz evrenin dengesini sağlamak için kendisine zıt enerjiyi çekmiştir.

En basit şekliyle etken ve edilgen olmak arasında bir tercih yapmak zorunda olmadığınızı bilmek bile dengeyi kurmanız için önemli bir adımdır.

Kendinizi bütün hissetmenize engel olan bu denge kaybı, hayatın alma ve verme döngülerini temelden sarstığı için ilişkilerinizde mutluluğu yakalayamazsınız. Ya ilişkiyi sırtlanan taraf olursunuz, (eril) ya da kurban rolünü benimsersiniz (dişil). Bir kadının güçlü olduğunu kanıtlaması için yardım istememeye, her işini kendisinin halletmesine, her sorunu tek başına çözmesine ya da uyumlu olmak adına özverili davranmasına, kendini feda etmesine, kararlarını başkalarına endekslemesine gerek yoktur. Pek ala ağır bir yükü taşımak için bir erkekten destek alabilirsiniz. İçinden çıkılamaz bir durumda etrafınızdan fikir alabilirsiniz. Merhamet gösterebilir, üzgün olduğunuzda bir omuza yaslanabilirsiniz.

Yanlış yaptığınızda hatanızı kabul edebilirsiniz. Birini bağışlayabilir ya da af dileyebilirsiniz. Bütün bunlar zayıflığın ya da gücün göstergesi değildir.

Dengeyi sağlamanın yolu her iki enerjiyi doğru yönlendirmekle mümkün olabilir. Kutsal eril ve kutsal dişilinin hangi yönlerinin yaşamınızın çeşitli alanlarında yankılandığını düşünün. Dengesizlik, bu kutsal enerjinin bir türünü diğerine göre daha baskın olduğunda ortaya çıkar. Kendinizi gözlemlediğinizde sezgilerinizle mi yoksa mantığınızla mı hareket ettiğinizi, yaratıcı gücünüzü kullanıp kullanmadığınızı, tepkilerinizin gereğinden fazla aktif mi yoksa pasif mi olduğunu, ne kadar verdiğinizi ve ne kadar aldığınızı keşfetmek size hangi yanınızın diğerini gölgelediğini gösterir. Doğal dengenizi bu iki zıt kutbu bütünleştirerek, içinizdeki dişi ve eril enerji uyumunu yaratarak sağlayabilirsiniz.

Eğer agresif, aceleci, saldırgan, bencil, hiç susmayan, yönlendiren, direktif veren bir yapınız varsa, sakinleşin, yavaşlayın, durun, dinleyin, incelikli olmayı deneyin.

Eğer kendinizden çok başkaları için yaşıyorsanız, sessiz kalmayı uyumlu olmakla karıştırıyorsanız, anlaşılmayı bekliyorsanız, kendi değerinizi fark edin, duygularınızı paylaşın, sesinizi yükseltin, kendinizi ifade edin, içinizdeki bilgeyi harekete geçirin.

Eril ve dişil enerjilerin güçlü taraflarını öğrenmek ne zaman durmanız, ne zaman harekete geçmeniz, bazen kalbinizle, bazen mantığınızla karar vermeniz, gerektiği kadar sorumluluk üstlenmeniz, başkalarına da söz hakkı tanımanız ya da kendi sesinizi duyurmanız, fedakarlık ve benmerkezcilik arasındaki farkı kavramanız adına dengeyi kurmanızı sağlayacaktır.

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

www.ruhsalbilgelik.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. 

www.ruhsalbilgelik.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.ruhsalbilgelik.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.