" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

İçsel Huzur İçin Meditasyon

Hayatın içinde var olmaya çalışırken, bir yerlere yetişmek için hiç durmaksızın koşuyoruz. Başarılı olmak, formda kalmak, sosyalleşmek, para kazanmak, sevmek, sevilmek, mutluluğu yakalamak, iyi bir yaşam sürmek, bir şeylerin sahibi olmak gibi sebeplerle, zamana meydan okuyarak bir sarmalın içinde hep daha iyi olana ulaşmaya çalışıyoruz.

Hayatın rutinlerini yerine getirirken, duyduğumuz sözler ve sesler, bir yerlerde okuduğumuz hikayeler, seyrettiğimiz filmler, etkileşim kurduğumuz insanlar enerji alanımızda izler bırakır. Bu izler, pozitif etkileri içinde barındıracağı gibi aynı zamanda negatif yüklü de olabilirler. Biz hiç farkında olmadan stres seviyemizin yükselmesine, kronik ağrılarımızın çoğalmasına, uykusuzluğa, kilo almaya ya da vermeye, beden sağlığımızı etkilemeye sebep olurlar.

Günde 20 dakikayı meditasyona ayırmak, pozitif bakış açısına sahip olmak, stresle ve sağlık problemleriyle kolayca başa çıkmaya yardımcı olacaktır.

Meditasyon, yani tefekkür hiçbir şey düşünmeden gerçekleşen derin düşünme halidir.

Ruhsal farkındalığa ulaşmayı ve beraberinde daha mutlu, daha huzurlu hissetmeyi sağlayan meditasyon, anda kalmayı öğreten, kısa süreliğine her şeyi bir tarafa bırakıp yalnızca kendinize odaklandığınız derin rahatlama halidir. Bazı duygular zihnin kurduğu hikayeleri beslemeye eğilim gösterir. Öfke, utanç ve korku zihinlerimizde sürekli tekrarlayan hikayeler yaratır. Öfke ve utanç, bizi sürekli geçmişe götürür. Korku ise geleceğe dair bizi endişelendirir. Zihninizi susturmayı başarabildiğinizde taşıdığınız güçlü duygulara eşlik eden bedensel sorunları da ortadan kaldırabilirsiniz.

Kolayca uygulayabileceğiniz meditasyon yöntemi:

Üzerinizde rahat kıyafetler olsun ve kimsenin sizi rahatsız etmeyeceği sessiz bir ortamda elleriniz vücudunuzun iki yanında olacak şekilde sırt üstü yatın. Dilerseniz 20 dakika sonrası için alarm kurabilirsiniz. Beyaz renkte bir mum yakmanız, dingin ve sözsüz bir müzik dinlemeniz faydalı olabilir.

Zihni boşaltmaya yönelik birçok farklı teknik vardır, ancak en çok tercih edilen meditasyon yöntemleri nefese odaklanmak ve zihni serbest bırakmaktır. Her iki yönteme başlarken başınızın en tepesinden ayak parmaklarınıza kadar bedeninizin gevşemesine izin verin. Nefes alış verişinize dikkat ederken kontrol etmeye çalışmayın, doğal akışına bırakın. Bu esnada zihninize pek çok düşünce hücum edecektir, onların geçip gitmesine izin verin. Hiçbirinin üzerinde durmayın. Bırakın her biri akıp gitsin, siz sadece seyredin. Kendinize ayırdığınız 20 dakika boyunca huzuru hissedin.

İleri tekniklerde imgeleme çalışmaları yapılabilir. Ancak meditasyona yeni başlamışsanız gözünüzün önüne bir sembol, bir renk ya da bir yer getirmek için çaba sarf etmeyin. Çünkü kendinizi zorlamanız medite olmanızı engelleyecek ve geriliminizi çoğaltacaktır. Oysa meditasyon yapmaktaki amacınız sakinleşmektir. Meditasyonda ustalaşmak için küçük adımlarla ilerlemenizi ve kendinize zaman tanımanızı öneririm.

Her gün kendiniz için ayıracağınız 20 dakikalık sessizlik zihnen ve bedenen güçlenmenizi sağlayacaktır. Hayat bekleyebilir, önceliğiniz sizsiniz, lütfen her zaman hatırlayın.

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

www.ruhsalbilgelik.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. 

www.ruhsalbilgelik.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.ruhsalbilgelik.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.