" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

İlişkinizde Duygusal Şiddete mi Uğruyorsunuz?

Bazı ilişkilerde görünürde bir sorun yoktur, ama taraflardan biri diğerini çeşitli şekillerde duygusal şiddete maruz bırakır. Bu tarz ilişkilerin içinde olanlar ise şiddeti fiziksel zarar görme olarak kabul ettiklerinden şiddet gördüklerinin ya farkında olmazlar ya da yaşadıklarının şiddet olduğunu kabul etmezler.

Baskı uygulamak, sindirmek, direktif vermek, kırıcı sözler sarf etmek, sert eleştirilerde bulunmak ve kıskançlık gibi davranış biçimleri yüksek dozda duygusal şiddet içerir. Duygusal şiddet ise ruh durumuna zarar vermeye, güven eksikliğinin gelişmesine, pasif agresif bir tutum içine girmeye ve hatta depresyona neden olabilir.

Sürekli baskılanan taraf her durumda kendini suçlu hissederken, baskıyı uygulayan ise yarattığı kaos ile egosunu besler. Aslında bir tür kurban-zorba ilişkisi olan birlikteliklerde sevgi yoktur! Çünkü şiddetin herhangi bir türünün olduğu yerde sevgiden söz edilemez. Kıskançlığı sevgiden ötürü zannetmek, baskıyı korunup kollanmakla bir tutmak, üzerine yüklenen angaryaları fedakarlıkla karıştırmak, susturulmayı saygının gerekliliği sanmak, duygusal şiddete uğradığını kabul etmeyen kurbanın içinde bulunduğu durumu inkar biçimidir.

Çünkü sevilmeye olan ihtiyacımız ve bize yapılanları sevgiyle bağdaştırmaya olan eğilimimiz, sevgiyi umarsızca her yerde hatta yanlış yerde aramaya giden duygusal boşluklu parçamız bizi istismarlı bir ilişkide bile sevgiden şüphe etmemeye ve ilişkiye tutunabilmek için de türlü mazeretler bulmaya doğru iter.

İlişkinizde Duygusal Şiddete Uğradığınızın 20 İşareti

Her hareketiniz eleştirilir ve hiçbir şeyi doğru yapamadığınıza, yetersiz olduğunuza inandırılırsınız.

Başkalarının yanında utandırılır ya da zor durumda bırakılırsınız.

Fiziksel özellikleriniz nedeniyle sık sık küçümsenirsiniz ve başkalarıyla kıyaslanırsınız.

Kırıcı ve hoş olmayan şakalara maruz kalırsınız. Eğer kırıldığınızı belirtirseniz, şakadan anlamamakla ve alıngan olmakla suçlanırsınız.

Görüştüğünüz insanlar, gittiğiniz yerler, giyim tarzınız ve hareketleriniz kontrol altında tutulur.

Hemen her durumda hatalı olan sizsinizdir ve kendinizi sürekli suçlu hissedersiniz.

Duygularınız ciddiye alınmaz, teselli edilmek, anlaşılmak, dinlenmek ihtiyacınız karşılanmaz.

Hoş sözler ya da iltifat duymak yok denecek kadar azdır.

Bedel ödemek üzere sıklıkla cezalandırılırsınız. İtaatkar olmanız şarttır.

Sevgi ve şefkat görmezsiniz.

Hayalleriniz ya da başarılarınız küçümsenir ve takdir edilmezsiniz.

Israrla haklı olduğunu savunur ve siz her konuda haksızsınızdır.

Parasal anlamda kontrol altında tutulursunuz. Maddi ihtiyaçlarınızın karşılanması bir lütuf, karşılanmaması ceza anlamına gelir.

Tek başınıza bir hiç olduğunuza inandırılır ve eğer gerekirse çekip gitmekle tehdit edilirsiniz.

Her şeyin en iyisini ve doğrusunu sizin bilmenizin ihtimali yoktur!

Kendi yaşadığı problemlerin sorumlusu her halükarda sizsinizdir.

Ne kadar çaba gösterirseniz gösterin hiçbir zaman yeterli değildir.

Sizin için değerli olan insanlar, konular, zevkleriniz ve yapmaktan keyif aldıklarınız onun için anlamsızdır.

Sürekli ilişkiyi canlı tutmak ve sevginizi ispatlamak zorundasınızdır.

Yaşam koşullarınızın ve beklentilerinizin kararını veremezsiniz. Çünkü sizin için karar verecek bir yetkili vardır.

Bütün bunlardan sadece birinin bile varlığı duygusal şiddeti gösterir. Unutmayın, sevginin olduğu yerde kınama, suçlama, incitme, kırma, aşağılama olması mümkün değildir. Lütfen kendi değerinizin farkında olun!

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

www.ruhsalbilgelik.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz.

www.ruhsalbilgelik.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.ruhsalbilgelik.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.