" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Kalp Çakrası Nasıl Dengelenir?

Yaşadığımız ilişkilerde hissettiğimiz çaresizlik, kıskançlık, bağımlılık, suçluluk gibi duygular ile birlikte fiziksel manada kalp çarpıntısı, göğüs ağrısı ya da kalbin üzerinde baskı hissinin nedeni kalp çakramızdaki dengesizlik nedeniyle olabilir. Kalp çakrasındaki tıkanıklık ve blokajlar ile aşırı aktif çalışma bizleri hem duygusal hem de fiziksel olarak etkileyecektir.

Kalp Çakrası Dengesiz Olduğunda;

Hayatımızdaki insanlara, nesnelere, yaşadığımız alana, çeşitli maddelere, yiyeceklere bağımlı oluruz. Örneğin zor bir ilişkiden kopamamak, bağımlılığı aşk sanmak, aşırı yemek yemek, ev veya semt değiştirememek, seyahat edememek, sigara ve alkole düşkünlük geliştirmek gibi durumlar bağımlılık geliştirilebilir.

Yoğun suçluluk duymak, pişmanlık yaşamak, aşırı savunmacı olmak, bir ilişkide kurban rolüne bürünmek ya da birini kurban seçmek, bencilce davranmak, sosyalleşememek, affedememek ya da sıklıkla özür dilemek, kin tutmak, öfke kontrolü yaşamak, nefret beslemek ya da aşırı sevgi vermek de kalp çakrasındaki dengesizliğin işaretleridir.

Ayrıca, kalp çarpıntısı, göğüs bölgesinde ağırlık hissi, baskı hissetmek, nefes almada zorluk yaşamak, akciğer problemleri, kalpte ritm bozukluğu gibi sorunlar kalp çakrasının düzgün çalışmadığını gösterir.

Kalp Çakrasında Blokaj Olduğunda ya da Aktif Çalıştığında;

Kalp çakrasında blokaj yani tıkanıklık söz konusu olduğunda sevgi alma ve verme dengesizliği yaşanacaktır. Hiç kimse tarafından sevilmediğini düşünmek ve kendini değersiz hissetmek, sevilmeye layık olmadığına inanmak, hatta bütün dünyanın birleşip kişinin karşısında olduğuna inanmak gibi sorunlara neden olur. Geçmiş ilişkileri sorgulamak, suçlu aramak, yaşanan problemler yüzünden başkalarını şiddetle suçlamak, kendi yaşam sorumluluğu üstlenmemek gibi nedenler kalp çakrasının tıkalı olduğunun işaretidir. Hatta bazı insanlar için ‘Kalbi taşlaşmış’ deriz. İşte kin besleyen, öfkesine hakim olamayan, affetmeyen, nefret dolu insanların kalp çakrasında blokaj var denilenebilir. Ayrıca daima haklı olmanın peşine düşmek, narsist tavırlar sergilemek, başkalarını kınamak, yargılamak, suçlamak, sürekli hata aramak da kalp çakrası tıkalı insanların özellikleri arasındadır. Bir de aşırı teşhircilik, dikkat çekmeye çabalamak, ilgiyi üzerinde toplamak için sızlanmak, şikayet etmek, hasta olduğuna inanmak ya da sürekli ön planda yer almak gibi tutumlar da kalp çakrasının düzgün çalışmamasından kaynaklanır. Bu tür insanlarla ilişki içinde olmak çok zordur ve yorucudur. Çünkü karşısındaki kişilerin enerjisini vakumlarlar. Bazen biriyle konuştuktan sonra baş ağrısı, yorgunluk hissedersiniz. Birden ne olduğunu anlayamazsınız. Siz üzerinizden tır geçtiğini düşünürsünüz, oysa kalp çakrası tıkalı biri pozitif enerjinizi çekmiş, kendini sizin enerjinizle şarj etmiştir.

Kendinizi işe yaramaz ve değersiz hissediyorsanız, ağır eleştirel bir tutuma sahipseniz ve en çok da kendinizi cezalandırıyorsanız sevgi ve merhamet eksikliğinden söz edilir. Bir ilişkide aldatılacağınızdan korkuyorsanız,  güven eksikliği duyuyorsanız, yetersiz sevildiğinizden yakınıyorsanız kalp çakranızı dengelemeniz gerekir.

Kalp Çakrasını Dengelemek İçin;

Kalp çakrasındaki blokajları kaldırmak, şifalanmak ve dengelenmek için özellikle yeşil renkten yardım almak atılacak ilk adımdır. Doğada zaman geçirmek, yeşil bitkiler yetiştirmek, yeşil sebze ve meyveler tüketmek, yeşil aksesuarlar kullanmak, kıyafetlerde yeşile yer vermek frekansınızı yükseltecektir. Bunun yanı sıra korku yerine sevgiye odaklanmak, koşulsuz sevgi beslemek ve affetmeyi öğrenmek, merhamet, şefkat, hoşgörü gibi yüksek titreşimli duygulara dikkatinizi vermek kalp çakranızı dengeler. Elbette yoga ve meditasyon yapmak sadece kalp çakrasını değil, tüm çakraların düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Her şeyden önemlisi ise, kendinizi sevmeniz, onaylamanız ve kabul etmenizdir. Çünkü kendini seven ve sevgiyle kabul eden bir insan şükür boyutundadır. Zihni berraktır ve kalbinde kine, nefrete, öfkeye yer yoktur. Bağışlayıcıdır, enerjisi sükunetle doludur. Her şeyin başlangıç noktası kendi kalbimizdir. Kalbimizde var olan koşulsuz sevgi hayatımızdaki sevgiyi çoğaltır.

Kalp Çakrasını Dengeleyen Egzersizler

  • Başta kendinizi olmak üzere diğer insanları yargılarken, eleştirirken, suçlarken ya da cezalandırırken hayatınıza negatif enerji yükünü çektiğinizin  bilincinde olun.
  • Hem kendinizi hem de başkalarını affedin. Affetmek özgürlüktür. Siz affetmediğinizde bunun ağırlığını tüm hücrelerinize kodlamış olursunuz. Üstelik affetmediğiniz kişinin bundan haberi bile yoktur!
  • Hayata güven duymayı öğrenin. Güven duygusu kendinize güvenmenizle başlar. Değerli olduğunuzun farkına varın ve özgüven duygunuzu geliştirin.
  • Bir başka insanı hayatınızın merkezine koymaktan vazgeçin. Hayatınızın merkezinde olması gereken kişi sizsiniz! Diğer herkes ve her şey sizin etrafınızda şekillenir. Kendi gücünüzü kabul ederseniz, bağımlılık geliştirmezsiniz.
  • Olumlama yapın. Negatif düşüncelerinizi gözlemleyin ve yerlerine yenilerini koyun. Pozitif düşüncelerin frekansı her zaman negatiften yüksektir. Kendi kendinizi yeniden kodlayabilirsiniz.

Ben saf sevgiyim. Kendimi sevgiyle kabul ediyorum ve onaylıyorum.

Kendimi ve diğer herkesi affediyorum. Affetmenin beni özgürleştirdiğini biliyorum.

Sevgide alma ve verme dengesini kurmayı seçiyorum. Sevgiye ve ilgiye muhtaç olmadığımı biliyorum.

Tüm yaşamım için minnettarım. Şükrettikçe hayatımdaki şükür enerjisini artıyor.

Korkacak hiçbir şey yok. Korkularımı sevgiyle şifalandırmayı seçiyorum.

Ben sevmeye ve sevilmeye layığım. Değerli olduğum, onurlandırıldığım, şefkatle sarılıp sarmalandığım ilişkiler yaşıyorum.

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

www.ruhsalbilgelik.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. 

www.ruhsalbilgelik.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.ruhsalbilgelik.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

 

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.