" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Karantina Altında İlişkilerdeki Dengeyi Korumak

Muhtemelen korona virüs yüzünden karantinaya girmeden önce harika alışkanlıklarınız vardı. Örneğin yoga derslerine gidiyordunuz, güzellik rutinlerinize zaman ayırıyordunuz veya arkadaşlarınızla işten sonra bir şeyler içmek ve sohbet etmek size iyi geliyordu. Bütün bunları yapmak, aslında kendiniz için açık alan yaratmanız anlamını taşır. Şimdi ise evde kalma zorunluluğu ve tek başınıza yaptığınız planların eksikliği doğal olarak üzerinizde baskıya neden olabilir.

Karantina altında ilişkiler

Korona virüsün hızla yayılması çiftlere, ailelere, oda arkadaşlarına ve aynı dört duvarın arasında birden fazla kişiyle yaşayan herkese yeni zorluklar getiriyor. Evden çalışma, sosyal uzaklaşma, tecrit ve evde kalma çağrısı, sadece akşamlarını ve hafta sonlarını birlikte geçiren insanların artık sürekli temas halinde oldukları anlamına geliyor. Yakınlarınızla daha fazla zaman geçirmeyi dilediğiniz anlar birçok kez olmuş olsa da şu an bunun bir zorunluluk oluşu kendinizi kapana kısılmış hissetmenize neden oluyor. Sevdiklerinizle, arkadaşlarınızla veya her zaman gördüğünüz insanlarla ev dışında öğle saatlerini geçirme, birlikte spor yapma, alışverişe çıkma, hafta sonlarında restorana, tiyatroya ya da konsere gitme fikri ev dışında yapılacak eğlence arayışlarından sadece birkaçını oluşturuyor. Her birimizin hayatında olması gereken bu sosyal bağlantılar bizi hayata bağlıyor.

Stres seviyelerini dengeleyen sosyal ilişkiler ev içinde geçirdiğimiz zamanı daha kaliteli yönetebilmemize olanak tanıyor. Aile fertleriyle ya da eşle birlikte film izlemek, akşam yemeği hazırlamak, sohbet etmek ilişkileri dengeliyor. Çünkü her birey ev dışında da kendine ait bir açık alana sahip. Dolayısıyla farklı bakış açıları kazanmak, beceri geliştirmek ve kendini özgür hissetmek, ama aynı zamanda ilişki bağlılığı sürdürmek hayatı dengeliyor.

Bu zorunlu beraberlik olgusunun yeniliği göz önüne alındığında, potansiyel olarak stresli koşullar altında ilişkilerinizin güçlü kalmasına nasıl yardımcı olabileceğinizi anlamanız için araştırma yapıyor olabilirsiniz.

Çiftler arasında boş zaman kullanımıyla ilgili birkaç öneri size yol gösterebilir.

İlişkilerdeki memnuniyet seviyesini belirleyen dinamikler beraber ve ayrı geçirilen zamanların dengelenmesi ile sağlanır. Kendi alanlarına çekilen ve sonra birlikte zaman geçiren çiftler ilişkilerinden büyük oranda mutluluk duyarlar. Bunun nedeni ilişkinizden bağımsız olarak benlik duygunuzu koruma yeteneğinizdir. Bu özelliğe sahip insanlar yalnız ve ortak faaliyetlerden zevk alabilirler ve ‘Kaçmak’ istemeden arada kendi başlarına kalma şansına sahip olmayı tercih ederler. Bir araya geldiklerinde ise, ilişkilerini zenginleştiren bu bağımsız deneyimlerden yararlanabilirler. Tüm zamanları birlikte geçirmek zorunda kalmak, eğer öncesinde bağımsız benlik duygusu geliştirilmemişse, sonuçta ilişkiye zarar verecektir, çünkü her bir partner kendini boğulmuş hissedecektir.

Bağımsızlık duygusunu koruyabilen çiftler hem çekirdek hem de denge faaliyetlerinde geçirdikleri zamanı belirleyerek ideal bir birliktelik bulabilmelidir. Bu ideal derece hem ilişkide daha yüksek memnuniyet hem de birlikte geçirdikleri zamanda daha büyük mutluluk ile ilişkilendirilmelidir.

Kendi kendine geçirilen zamanın, birlikte paylaşılan boş zamanlardan duyulan memnuniyete olan etkisiyle ilişkideki dengeyi sağlar. Daha yüksek düzeyde [benlik duygusu] olan bireyler, birlikte geçirilen zamanı etkin bir şekilde değerlendirebilir ve birlikte daha keyifli zaman geçirecek aktiviteler yapmayı isteyebilir. Başka bir deyişle, boş zaman aktivitesinden memnun hissetmek için ne yapmak istediğinizi biliyorsanız, özellikle partneriniz de sizin isteklerinizi karşılamak istiyorsa bundan daha fazlasını elde edersiniz. Dahası, araştırmalar kendi benlik duyguları gelişmiş ve bilinci yüksek olan kişilerin, tam ihtiyaçlarını karşılayamadıkları durumları daha iyi tolere edebildiklerini göstermiştir.

Birlikte olmaktan başka seçeneğiniz olmadığında yaşanan bu zorla beraberlik konumuna gelindiğinde ne olur?

Evden çalışma senaryosu şimdi benzersiz bir durum olsa da her zaman çiftlerin tercih edebileceğinden daha fazla birlikte olması gerektiği durumlar vardır. Geceleri sıkışık bir motel odasında, aile evinde veya yazlıkta geçirilmesi gereken zamanlarda eşinizle ve diğer aile fertlerinizle iç içe zaman geçirdiğiniz olmuştur. Bu şartlar altında bile, partneriniz bir köşeye çekilmenize ve bir süre okumanıza izin vermekten ve birbirinize açık alan tanımanızdan memnunsa, benlik duygunuza saygı duyulduğunu hissetmek mümkündür.

O halde bu durum, kısıtlı alanda yaşanan beraberlikte de kendi açık alanlarınızı korumak için anahtar olabilir.

Paylaştığınız alanın sınırları içinde, büyüklüğü ne olursa olsun, her birinizin kendi başına zamanınızı ayırmak için alanı kullanmasına izin vermek ve diğerinin bu sürede kendi işleriyle ilgilenmesi etkili bir çözümdür. Bu yalnız zaman, çamaşırları katlamak veya bir alanı temizlemek gibi bazı ev işlerini yapmaktan başka bir şeyden oluşabilir. Artık birlikte geçirecek bolca vaktiniz olduğu için, bunu her zaman ikinizi de ilgilendiren aktivitelere harcamanız gerektiğini düşünmeyin.  Örneğin siz çevrimiçi egzersiz yaparken eşiniz çocuğunuzla ilgilenebilir ya da eşinizle evden çalışırken siz hobilerinize zaman ayırabilirsiniz. Eğer her iki taraf kendi açık alanını korur ve diğerine saygı gösterirse bir arada olmak aslında keyifli olacaktır. Her şeyden önce durum ne olursa olsun bir çift olduğunuzun farkında olmak durumu kolayca kavramanıza yardımcı olur. Çünkü çift olmak hayatı paylaşmak demektir. Yol arkadaşlığı yapmak böyle bir şeydir. Her koşula ayak uydurmak, birlikte üstesinden gelmektir. Ancak eğer kendi benlik duygunuzu geliştirmemişseniz ya da benzer durumda eşiniz bunu yapmamışsa işte o zaman tek başınalık kavramını taraflardan biri ilgisizlik olarak algılayabilir.

İlişkinizdeki dengeyi sağlamak/korumak adına lütfen önce benlik duygunuzu geliştirin!

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

www.ruhsalbilgelik.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. 

www.ruhsalbilgelik.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.ruhsalbilgelik.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

 

 

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.