" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Kendi Kendine Motivasyon Sağlamak

Motivasyon, en basit haliyle sizi bir şeyler yapmaya iten güçtür.

Bununla birlikte, kendini motive etme konusu basit olmaktan uzaktır. İnsanlar bir şey yapma arzusu, birinin sevgisi veya paraya ihtiyaç gibi iç ve dış birçok şey tarafından motive edilebilir. Genellikle, motivasyon birkaç faktörün bir sonucudur.

Kendinizi motive etme yeteneği önemli bir beceridir. Bu beceri ise insanları engeller karşısında bile devam etmeye, fırsatları değerlendirmeye ve elde etmek istediklerine bağlılık göstermeye iter.

Motivasyon Nedir?

Motivasyon bizi hedeflerimize ulaşmaya, yaşamımızın daha tatmin edici olduğunu hissetmeye ve genel yaşam kalitemizi artırmaya iten şeydir.

Öz motivasyonunuzu anlamak ve geliştirmek, hayatınızın diğer birçok yönünü kontrol etmenize yardımcı olabilir. Motivasyon, duygusal zeka kavramının ayrılmaz parçası olan kişisel becerilerin üç alanından biridir.

Motivasyonu oluşturan dört unsur

1. Belirli standartlara ulaşma , geliştirme ya da belirli standartları karşılama isteği

2. Kişisel veya organizasyonel amaçlara bağlılık

3. Kişinin kendisini ‘Fırsatlar üzerinde harekete geçmeye hazır’ olarak tanımladığı inisiyatif

4. İyimserlik, aksilikler karşısında hedeflerini sürdürme ve takip etme yeteneği. Bu aynı zamanda esneklik olarak da bilinir.

Kendi Kendine Motivasyonun Unsurları

Kişisel güç elde etmek

Bunu kişisel bir hırs ya da belki de kişisel güçlendirme başarısı düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, zihniyet açısından da düşünmeye değer.

Sabit ve büyüme olmak üzere iki tür zihniyet vardır.

Sabit bir zihniyete sahip olanlar, yeteneğin kökleşmiş olduğuna ve yetenek seviyemizi değiştiremeyeceğimize inanırlar.

Büyüme zihniyeti olanlar, sıkı çalışma ve çaba ile becerilerini geliştirebileceklerine inanırlar.

Araştırmalar, gelişebileceklerine, yani büyüme zihniyetine sahip olduklarına inananların, istedikleri alanda başarma olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla büyüme zihniyeti, kişisel bir başarıya ulaşmada önemli bir unsurdur.

Hedeflere bağlılık

Çoğunluğu anekdot olsa bile, hedef belirlemenin genel refahımız için önemli olduğuna dair önemli kanıtlar vardır.

Mutlu bir hayat yaşamak istiyorsanız, insanlara veya şeylere değil, bir hedefe bağlayın.’

Albert Einstein

‘Her zaman yaşayacağınız bir şey olması için ulaşamayacağınız hedefler koymalısınız.’

Ted Turner

‘Çoğumuz için daha büyük tehlike, amacımızın çok yüksek olması ve onu özlememiz değil, çok düşük olması ve ona ulaşmamızdır.’

Mikelanj

Nerede olmak istediğinizin farkında olmak ve oraya nasıl ulaşmayı planladığınızı anlamak, motive olmanın hayati bir parçasıdır.

Girişim

Girişim, etkin bir şekilde, ortaya çıktıklarında fırsatlardan yararlanma yeteneğidir.

Tereddüt etmek çok kolaydır ve bu esnada fırsat ortadan kalkmış olabilir. Bir şeyleri düşünmek ve sizin için doğru kararı verdiğinizden emin olmak da önemlidir. Bu nedenle inisiyatif, cesaret ve iyi risk yönetiminin bir kombinasyonu olarak düşünülebilir


Risk yönetimi

Göz önünde bulundurmanız gereken doğru fırsatları belirlediğinizden ve sizin için uygun risk seviyesine sahip olduğundan emin olmak için gereklidir.

Yeni fırsatların doğasında bilinmeyen korkusunun üstesinden gelmek için cesaret gereklidir.

İyimserlik veya esneklik

İyimserlik aydınlık tarafa bakma ya da olumlu düşünme yeteneğidir. Esneklik, bir aksilikten sonra ‘geri dönme’ veya zorluklar karşısında olumlu olma yeteneğidir. İkisi de tam olarak aynı olmasa da yakından ilişkilidir.

Dayanıklı insanlar olaylara olumsuz duygusal tepkileri yönetmenin bir yolu olarak düşünme yeteneklerini kullanırlar. Başka bir deyişle, anladıkları tepkilerin üstesinden gelmek için mantıklı olmayabilir, gerekirse olumlu ya da rasyonel düşünce kullanırlar. Ayrıca gerektiğinde yardım istemeye ve ihtiyacı olan diğerlerine cömertçe kendi yardımlarını sunmaya hazırlar.

Motivasyon Türleri:

İçsel ve Dışsal Motivasyonlar

Kendinizi motive etme hakkında düşünürken, sizi bir şeyler yapmaya neyin motive ettiğini anlamanızda yardımcı olur.

İki ana motivasyon türü vardır: ‘içsel’ ve ‘dışsal’.

İçsel = ne yapmak istediğimizle ilgili.

Dışsal = ne yapmamız gerektiğiyle ilgili.

Daha ayrıntılı bir tanım:

İçsel: Bir eylemi veya görevi gerçekleştirmenin beklenen veya algılanan memnuniyetine göre gerçekleştirmek. İçsel motivasyon araçları eğlenmeyi, ilgilenmeyi ve kişisel zorluğu içerir.

Dışsal: Para, güç ve iyi notlar da dahil olmak üzere bir tür dış ödüle ulaşmak için bir eylem veya görev gerçekleştirmektir.

Farklı insanlar farklı şeylerle ve hayatlarının farklı zamanlarında motive olurlar. Aynı görev, belirli zamanlarda daha fazla içsel motivasyona ve diğerlerinde daha fazla dışsal motivasyona sahip olabilir ve çoğu görev iki tür motivasyonun bir kombinasyonuna sahiptir.

Yaptığımız işi sevdiğimizde hepimizin daha iyi çalışma eğilimi vardır.

Sabah yataktan kalkmak daha kolay, işimizde daha mutlu ve genel olarak daha mutluyuz.

Araştırmalar, stres altındayken bunun özellikle önemli olduğunu gösteriyor. Genellikle işten zevk alırsak stres ve uzun saatler ile başa çıkmak çok daha kolaydır. Bu nedenle içsel güdüler, çoğumuz için öz motivasyonda büyük rol oynar.

Yükümlülüğün Önemi

Bir görevin ne içsel, ne dışsal motivasyonları yoksa ne olur?

Açık olan sonuç, bunu yapmamızın muhtemel olmadığıdır, çünkü anlamsız olacaktır. Hepimiz bunun her zaman böyle çalışmadığını biliyoruz. Başka bir sorun daha var: yükümlülük duyguları.

Yükümlülük motivasyonları kesin olarak içsel veya dışsal değildir, ancak yine de çok güçlü olabilir. Yükümlülük kişisel etik ve görev anlayışımızdan, neyin doğru neyin yanlış olduğundan kaynaklanır.

Bir partiye gitmek zorunda hissedebilirsiniz, çünkü tanıdığınız biri tarafından davet edildiniz – katıldığınız için belirgin bir dışsal veya içsel yarar olmayacak, ancak gitmezseniz arkadaşınızı rahatsız edeceğinizi veya üzeceğinizi düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, partiden zevk almanız daha olasıdır, ancak olumlu ve açık bir tavırla giderseniz, eğlenceli olmasını beklersiniz. Bu gerçek bir motivasyondur.


Adım adım…

Kendinizi motive etmenizi geliştirmek, bir gecede olmayacaktır.

Çok fazla beceri var ve hepsini anında geliştirmeyi bekleyemezsiniz. Bununla birlikte, motivasyon unsurlarının ve özellikle onların nasıl bir araya getirildiklerinin daha iyi anlaşılması, becerilerinizi artırmaya yardımcı olmalıdır.

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

www.ruhsalbilgelik.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. 

www.ruhsalbilgelik.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.ruhsalbilgelik.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.