" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Kendinizi Gerçekten Seviyor musunuz?

Öz sevgi, yani insanın kendi içsel barışını sağlaması, derinlerde kim olduğunuza dair bağışlama, kabullenme ve saygıdır.

Öz Sevgi Nedir?

Tüm güzel ve çirkin yanlarınız dahil, kendinizi olduğunuz gibi kabul etmektir. Kendinizi sevdiğinizde, değerinizin farkında olursunuz, sınırlarınızı çizersiniz, ihtiyaçlarınızı dinlersiniz ve hayallerinize onlara göre hareket edecek kadar saygı duyarsınız. Kendinizi sevdiğiniz zaman, mutluluğunuz, sağlığınız ve huzurunuz çok önemlidir. Çünkü kendinizi sevmeden asla başkalarını gerçekten sevemeyeceğinizi anlarsınız.

Kendimizi Sevmek Neden Bizim İçin Bu Kadar Zor?

Buna verilecek en net cevap, bize öz sevgiyi öğretmeyen bir toplumda (ve muhtemelen bir ailede) büyüdüğümüzdür.

Çocukluk dönemlerimiz boyunca bize hayatı nasıl okuyacağımız, yazacağımız, hesaplayacağımız, inşa edeceğimiz, kuramlaştıracağımız, inceleyeceğimiz ve inceleyeceğimiz öğretildi. Bize nasıl “lütfen” ve “teşekkür ederim” diyeceğimizin yanı sıra, neyin başkaları ve genel olarak toplum için kabul edilebilir ve kabul edilemez olduğu öğretildi. Ama çoğumuz hayatın temel bir boyutunda eğitilemedi; Kendini sevme!

Çocuklukta kendini sevmenin değerinin öğretilmemesinin ve sosyal olarak kabul edilebilirliğin altında yatan kurban olma kisvesini benimsemenin sonucu, çoğu insanın başa çıkmaya çalıştığı zorluklar; depresyon, acı, kaygı, kızgınlık ve son derece zayıf bir benlik saygısıdır. Bununla birlikte iyi haber ise, büyürken kendinizi nasıl seveceğiniz size öğretilmemiş olsa da, fırsat kapısı hala size açık!

Ama o kapıdan geçmeden önce, öz sevgiyle ilişkili (ve size dış odaklı bir kurban olmayı öğreten aynı toplum tarafından sürdürülen) büyük bir efsaneyi keşfedelim…

Öz Sevgi Bencillik mi?

Arada sırada kendini sevmenin bencilce olduğunun açıkça ifade edildiğini veya ima edildiğini duyabilirsiniz. Belki de her türlü öz sevgiyi kınayan, zehirli özverileri ve kurban rolünü benimseyen bir ailede yaşıyorsunuzdur. Ya da belki öz sevginin küçümsendiği veya alaycı bir şekilde görüldüğü bir ortamda çalışıyorsunuz.

Durum ne olursa olsun, bu büyük yanılgıyı ilk aşamada ortadan kaldırmak önemlidir.

Kendini sevmek bencillik değildir. Peki Neden?

Çünkü kendinizi sevmeden, başkalarını gerçekten sevemezsiniz. Kendinizi gerçekten sevip kabul edebildiğinizde, başkalarını çok daha kolayca tam olarak sevebilir ve kabul edebilirsiniz. Bir benzetme yaparsak, boş bir fincan bir başkasının susuzluğunu gidermek için nasıl kullanılabilir? Bu imkansız. Aynı şekilde, önce kendimizi sevgiyle doldurmadıysak sevgi vermemiz imkansızdır. Ayrıca kendine kötü davranmanın başkalarına kötü muamele ile sonuçlandığı iyi bilinen psikolojik bir gerçektir.

Kendine şefkat duymak, iyi bir arkadaşınıza gösterdiğinizle aynı nezaket, ilgi ve destekle kendinize davranmayı içerir. Zor yaşam mücadeleleriyle veya kişisel hatalar, başarısızlıklar ve yetersizliklerle karşı karşıya kaldığınızda, kendinize öz-şefkat beslemeniz, kusurun paylaşılan insan deneyiminin bir parçası olduğunu kabul ederek, sert bir öz-yargıdan ziyade nezaketle karşılık vermektir. Bu yüzden, bir dahaki sefere kendinize zaman ayırdığınız veya kendi ihtiyaçlarınızı önemsediğiniz için kendinizi suçlu hissetmeye başladığınızda, öz sevgiyi uygulayarak aslında başkalarını sevme yeteneğinizi güçlendirdiğinizi hatırlayın!

Popüler inanışın aksine, kendinizi nasıl seveceğinizi öğrenmek yeni çağda bir büyü değildir – aslında hayatınızda verebileceğiniz en akıllıca kararlardan biridir.

Kendinizi sevmeden aşktan söz edemezsiniz.

Kendinizi sevmeden birine değer vermek aldaltmaca olur.

Kendinizi sevmeden hayatın her anından hoşnut olamazsınız.

Kendinizi sevmeden başkalarının sizi sevmesini bekleyemezsiniz.

Ve kendinize öz sevgi beslediğinizde;

Kusurlarınıza ve zayıflıklarınıza daha fazla tolerans tanırsınız.

Daha fazla özgüvene sahip olursunuz.

Daha fazla kendini affetme beceriniz vardır.

Daha sağlıklı zihniyet (ve daha az kendini sabote eden düşünceler) geliştirirsiniz.

Kişisel kaderinizi keşfetme ve hayallerinizi gerçekleştirme gücünüz olur.

Kendinize karşı artan sevgi, kabullenme ve şefkat duyarsınız.

Başkaları için artan sevgi, kabul ve şefkat geliştirirsiniz.

Güçlü ilişkilere sahip olursunuz.

Güçlü arkadaşlıklara sahip olursunuz.

İyileştirilmiş çalışma hayatınız olur.

İnsanlarla daha gerçekçi bağlantılar kurarsınız.

Yaşam için artan sevinç ve minnettarlık duyarsınız.

Daha sağlıklı ve daha akıllı seçimler yaparsınız.

Yeni fırsatlara daha fazla erişim sağlarsınız.

Daha iyi zihin sağlığına (ve daha az endişe + depresyon) sahip olursunuz.

Ruhsal yolculuğunuzla daha derin bağlantı kurarsınız.

İnanın kendinizi sevmek hiç zor değil. Sahip olduğunuz ruh – akıl – beden sizin en değerli hediyelerinizdir. Kendi özgür iradenizle aldığınız kararlar yüzünden başarısız olabilirsiniz. Hata yapabilirsiniz. Hatalar, onlardan ders almak içindir. Neyi neden deneyimlediğinizi fark edip, rotanızı değiştirebilirsiniz. Ama bunu yapabilmek için her halinizle kendinizi kabul etmeniz gerekir. Eğer memnun olmadığınız taraflarınız varsa, daha çok okuyabilir, daha çok öğrenebilir, içinizdeki bilgeyi onurlandırabilirsiniz. Bunu yapmak, bakış açınızı değiştirir ve bir daha ki sefere daha akılcı kararlar alırsınız. Bedeninize iyi davranarak kendinizi sevdiğinizi gösterebilirsiniz. Sağlıklı beslenmek, düzenli uyumak, yürümek, dans etmek, gülmek, iyi ilişkiler kurmak, huzurlu yerlerde bulunmak, öz bakımınıza zaman ayırmak, güzel müzikler dinlemek, kendiyle barışık insanlarla iletişim kurmak size iyi gelecektir.

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.