" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Köpeğinizi Sakinleştirmenin 9 Yolu

Çoğu zaman, evcil hayvan sahipleri, köpeklerinin kaygısını yönetmeye ve iyileştirmeye yardımcı olmak için farklı bir şeyler yapmak zorunda kalıyor.

Köpekler de insanlar kadar stres ve kaygıdan muzdariptir, ancak semptomlarını tanımak daha zor olabilir.

Gök gürültüsü veya havai fişek patlamalarıyla deliye dönen, kapı zili çaldığında var gücüyle bağıran, siz evde yokken bir şeyleri parçalayan, bazen ısıran, bazen eve tuvaletini yapan bir köpeğiniz olabilir. Bunlar ondan vazgeçmeniz ya da kendinizi çözümsüz hissetmeniz için geçerli nedenler değil.

Evcil hayvanınız kulaklarını geriye iterek, kuyruğunu sıkıştırarak, salya akıtarak, esneyerek, ağzını yalayarak veya ön pençesini kaldırarak stresli olduğunu size söylemeye çalışabilir. Köpek kaygısının diğer, daha belirgin belirtileri arasında korkma veya saklanma, titreme, nefes nefese kalma yer alır. Ve tıpkı insanlar gibi, evcil hayvanları rahatlatmanın ve yatıştırmanın birçok yolu vardır.

Gevşemek için belirli bir tür müzik dinlemeyi seviyor musunuz?

Görünüşe göre köpeğiniz de öyle. Gerilimi uyandıran melodiler söz konusu olduğunda, yavrular yumuşak rock veya reggae seslerini caz veya pop’a tercih ediyor gibi görünüyor. Müzik çalmak, 2017’de yapılan bir çalışmada barınak köpeklerinin kalp atış hızlarındaki düşüşle (bu daha az stresin bir işaretidir) bağlantılıydı. Ama Bob Marley veya Michael Bolton hayranı olmasanız bile endişelenmeyin. Tüylü arkadaşınızı sakinleştirmenin birçok yolu var.

Endişeli Köpeğinizi Sakinleştirmenin 9 Kanıtlanmış Yolu

1. Köpeğinize Egzersiz Yaptırın

Köpeğinizin ayrılık kaygısı varsa, zihnini rahatlatmanın en iyi yolu onu asla yalnız bırakmamaktır. Bu çoğu evcil hayvan sahibi için bir geçerli değildir, bu nedenle egzersizi hem bir bağlanma zamanı olarak hem de evcil hayvanınızı yormak için kullanmak genellikle kolay bir çözümdür.

Anksiyete aşırı enerjiye neden olabileceğinden, köpeğinizi top oynamaya teşvik etmek veya ayrılmadan önce uzun bir yürüyüşe çıkarmak yardımcı olabilir. Bu süre zarfında bol miktarda fiziksel temas sağlamak ve onlarla konuşmak da faydalıdır. Ve tıpkı insan dostları gibi egzersiz, faydalı endorfinler üreterek stresini azaltmaya yardımcı olabilir.

2.Fiziksel Temas

Endişeli bir köpek için muhtemelen sahibinin dokunuşundan daha rahatlatıcı bir şey yoktur. Köpeğinizdeki kaygı belirtilerini belirlemeye çalışın ve onları olabildiğince erken tespit ederek, kucaklayarak, sarılarak, tüylerini tarayarak, yanınıza yatırarak onu sakinleştirebilirsiniz.

3. Masaj

Muhtemelen bildiğiniz gibi, bir masaj en endişeli insanı bile rahatlatır ve sakinleştirir. Peki bunun köpeklerde de harikalar yarattığını biliyor muydunuz?

Anksiyete genellikle kasların gerilmesine neden olur ve masaj terapisi gerginliği azaltmanın bir yoludur. Boyundan başlayın ve uzun vuruşlarla aşağı doğru çalışın. Bir elinizi köpeğin üzerinde tutarken, diğer elinizle masaj yapmaya çalışın. Zamanla, köpeğinizin stresini nerede tuttuğunu bile belirleyebilir ve sadece belirli bir alan üzerinde çalışabilirsiniz.

4. Müzik Terapisi

Müzik terapisinin hem insanlar hem de köpek ve kedi dostlarımız için faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Müziğin gücü, siz evdeyken, arabadayken veya evcil hayvanınızdan uzakta iken sakinleştirici ve rahatlatıcı olabilir. Müzik, sokağın sesini veya bazı köpekleri rahatsız eden ve endişe yaratan korkutucu sesleri engelleyerek gürültü duyarlılığını da azaltabilir.

Araştırmalar, birçok köpeğin klasik müziği tercih ettiğini göstermiştir. Genellikle arp müziği doğal bir yatıştırıcı olabilir.

5. Güvenli Alan Yaratmak

Evcil hayvanınızı güvenli ve sessiz bir alanda izole etmek, yıpranmış sinirlerini yatıştırmaya yardımcı olabilir. Belki bu alanda çok sessiz bir müzik çalabilir, düşük ışıklar ve / veya bazı aromaterapi kokuları olabilir.

6. Sakinleştirici Montlar / Tişörtler

Sakinleştirici paltolar ve tişörtler, bir köpeğin gövdesine hafif, sabit bir baskı uygular ve onu bir bebeğin üzerindeki bir kundak gibi sarar. Seyahat, ayrılık, gürültü veya yabancı kaygının neden olduğu her türlü kaygısı olan köpekler için önerilir.

Köpeğinizin boyutuna bağlı olarak, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç marka ve model vardır. ThunderShirt Anxiety Jacket, American Kennel Club Stress Relief Coat ve Comfort Zone Sakinleştirici Yeleği inceleyebilirsiniz.

7. Alternatif Tedaviler

Alternatif ürünlerin anksiyeteden muzdarip köpekler için faydalı olabileceğine dair sınırlı kanıt olsa da, invaziv değildir ve hiçbir zarar vermez. Tek başına kullanılabilen veya daha etkili olması için yukarıdakilerle kombine edilebilen terapilerdir. Alternatif tedavileri uygulamadan önce doğru araştırma yaptığınızdan emin olun ve veterinerinize danışın.

8.Rutinlerini Belirleyin

Köpeğinizin ne zaman yemek yiyeceğini, dışarı çıkacağını ve sizinle oynamak için zaman geçireceğini tahmin etmesine yardımcı olan öngörülebilir bir günlük rutine sahip olmak, daha güvenli ve daha az gergin hissetmesine yardımcı olabilir.

9.Profesyonel Bir Eğitmenle Çalışın

Köpeğinizin duygularının altında yatan duygusal tepkiyi değiştirmek için belirli bir plan hazırlamanıza yardımcı olabilecek kurul onaylı bir veteriner davranış uzmanı veya sertifikalı uygulamalı hayvan davranış uzmanı ile görüşmeyi düşünün – böylece o mutlu, kuyruk sallayan benliğine geri dönebilir.

Hala sakinleşmenin anahtarını bulmakta zorlanıyorsanız, pes etmeyin. Köpeğinizin stresinin kaynağını belirlemek ve onu yönetmenin yollarını bulacağınıza inanın.

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.