" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Korkular Hayata Bakışınızı Şekillendirir

Sahip olduğunuz korkular az ya da çok olması fark etmeksizin, en az sevgi bilinci kadar hayata bakışınızı şekillendirir.

Korku Kendinizi Korumaya Alma Şeklinizdir

Yaşam yolculuğunuz boyunca birbirinden farklı inançlara, alışkanlıklara, kalıplara tutunursunuz. Bütün bunların arkasında yatan temel neden kendinizi korumaya alma bilincidir. Ve elbette bu bilinç korkudan kaynaklanır.

Korkularınız Hayata Bakış Açınızı Gösterir

Korku, olmaya çalıştığınız değil, gerçekte kim olduğunuz hakkındaki duygularınızın dışa yansımasıdır. Örneğin; kibir kendinizi hayatın neresinde gördüğünüzü açıkça ortaya koyar. Birileri tarafından eleştirilmekten, yargılanmaktan ve en önemlisi zaaflarınızın fark edilir olmasından duyduğunuz derin korku etrafınıza kibirden bir duvar örmenize yol açar. Halbuki insanı zayıflıklar olağandır ve ağlamak, acıyı hissetmek, incinmek insan olmanın doğasında vardır.

Yenilmeye dair duyduğunuz derin korku kazanma hırsı olarak ortaya çıkar. Güçlü olduğunuzu kendinize kanıtlamak için yenilgiyi reddedersiniz.

Değersizlik Duygusu ve Korku Bilinci

Meselenin özünde ise kendinizi değerli hissetmeyişiniz yatar. Bu değersizlik duygusu çeşitli yollardan tezahür edecektir, başkaları tarafından sevilmek, takdir edilmek, onaylanmak, onurlandırılmak, içinizdeki değer ihtiyacından kaynaklanır. Kendinize vermediğiniz değeri dışarıdan tamamlamak adına var gücünüzle çabalarsınız. Kendinizi başkalarına kanıtlamak size değerli hissettirmez, sadece kısa bir süre için egonuzu besler.

Sahiplenme, bağımlı olma, kıskançlık, yalnızlık korkusundan doğar. Tek başına nasıl hayatta kalacağını bilmemek insanı birine sıkı sıkı tutunmaya iter.

Yüksek sesle konuşma, başkalarını dinlemek yerine kendini anlatma, ikna etmeye odaklanma ise haklı çıkma ihtiyacı olarak belirebilir. Haksız olma korkusu yüzünden hiç durmadan haklı çıkma ihtiyacı duyarsınız.

Yanlış İnançlar Korkuyu Yaratır

Eğer siz başkalarının sizi onaylamasını, size hak vermesini istiyorsanız, kendi içinizde hatalı olduğunuza dair köklenmiş inançlara sahipsinizdir. Eğer yalnız kalmaktan, terk edilmekten, aldatılmaktan korkuyor ve bunu kıskançlıkla perdeliyorsanız öz benliğinizin yetersiz olduğuna inanıyorsunuz demektir.

Agresif tavırlar sergilemek, savunmaya geçmek, son sözü söylemek, kanıtlamak, ikna etmek, otorite kurmak gibi tavırların altında yatan neden kaybetme korkusudur. Kaybetmekten, yenilmekten, haksız olmaktan, suçlanmaktan, yargılanmaktan korkuyorsanız değersizlik bilincine sahipsinizdir. Bütün bu saydığım korkuların altında yatan neden değersiz olduğunuza dair geliştirdiğiniz inançtır ve bütün korkularınız gelip değersizlik duygusuna dayanır.

Korkular ve Çocukluk Travmaları

Korkularınız henüz kendinizin farkında olmadığınız bebeklik döneminize kadar uzanır. Hatta bilim adamları anne karnında geçen süreyi de bilinçaltına dahil ediyor. Kendinizi arkasına sakladığınız kibir, ego, zalimlik, bencillik, kıskançlık, öfke, nefret, kin, sahiplenme, hırs gibi davranışların sebep olduğu korkuları fark etmediğiniz ve dönüştürmediğiniz sürece hep bir tarafınız eksik kalacaktır. Elbette bu durum sağlıklı ilişkiler kuramamanıza, hayatı bir yarış gibi anlamlandırmanıza, bütün dünyanın size karşı birleşmiş olduğu aldatmacasına inanmanıza kadar uzanacaktır.

Korkuların Kaynağında Sevgisizlik Vardır

Korkularınızın kaynağındaki düğüm her ne yaşamış olursanız olun, dönüp dolaşıp sevgisizliğe dayanır. Çocukluk travmalarına dair hazırladığım yazıda bunu detaylıca anlatıyorum. Şimdi sadece şu an hissettiğiniz tüm negatifi iyileştirmek için sevgisizlik düğümünü çözmeniz gerektiğini bilmenizi isterim. Evet, yetersiz sevilmiş olabilirsiniz. Takdir edilmemiş, değersizlik duygusunu öğrenmiş olabilirsiniz. Birbirleriyle çekişen ebeveynlerinizin arasında güvensizliğin altını kırmızı kalemle çizmiş olabilirsiniz. Susmanız, durmanız, onaylamanız tembihlenmiş olabilir. Kendi hayatınıza dair seçme şansınız elinizden alınmış ve başkaları sizin yerinize karar vermiş olabilir.

Korkudan Özgürleşin

Bütün olanların geçmişte kaldığını kabullenmek ve şimdiyi iyileştirmekle işe başlayın. Korkularınızla yüzleşin. Onlardan daha güçlü olduğunuzun farkına varın. Siz korkularınızı beslemediğinizde her biri yok olup gidecek, bunu idrak edin. Ve sonra kendinize layık gördüğünüz hayatı gözden geçirin. Birine tutunarak, birinden medet umarak, birine bağımlılık geliştirerek yada tek başınalığı seçerek, herkesi birer rakip gibi görerek, hırsınızın sizi yönetmesine izin vererek kurguladığınız hayatı şu an değiştirme gücüne sahipsiniz.

Size güç veren şey korkularınız değil. Onlardan özgürleşin. Kendinizi sevgiyle kucaklayın. Kendinize değer vermeniz emin olun, değersizlik duygusundan çok daha kolaydır. Üstelik değerli olduğunuzun bilincinde olmak yaşam kalitenizi de arttırır!…

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.