" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Korona Virüs Karantinası Sırasında Evde Yapabileceğiniz 9 Şey

Coronavirus dünyayı durma noktasına getirdi. Bütün barlar, dükkanlar, kulüpler, okullar, müzeler, kafeler ve restoranlar kapalı; tarihi yerler terk edilmiş halde, sokaklar boş. İster tam karantina modunda olun, ister evden çalışın, isterse sosyal hayatınızı sınırlandırın, önümüzdeki birkaç hafta boyunca içeride çok daha fazla zaman geçireceksiniz. Ancak Netflix’e ve canlı haber akışlarına bağlı kalmak yerine, zorla hazırda bekletme modumuzu değiştirmenin birçok yaratıcı yolu var.

İşte corona krizi sırasında evde sıkışıp kaldığınızda yapılması gereken 9 şey.

  1. Yıllardır kütüphane rafınızda olan kitabı sonunda okuyun

Corona zamanını boşa harcamak yerine unutulmuş bir romana ulaşın.

Kabul edelim, raflarınızdaki kitapların yarısı hiç okunmadı. Yağmurlu bir gün için bir kenara bırakılmış olabilir. O yağmurlu gün şimdi gerçekten geldi. Kanepenizden ayrılmadan harika bir edebi keşif yapmak için mükemmel bir zaman.

  1. Karantina? Bahar temizliği!

Bahar, küresel bir salgını olsun ya da olmasın, evinizi düzenlemenin ve şekillendirmenin tam zamanıdır. Odalarınızı sistematik olarak temizlemek ve yeni yüzeylerin parlamasını sağlamak için yeni oluşan boş zamanınızı kullanın. Bunun tüm korona mikroplarını yok edeceğini garanti edemezsiniz, ancak özellikle pırıl pırıl bir evde yaşamak insana kendini çok iyi hissettiriyor – özellikle de zamanınızın çoğunu orada geçirecekseniz…

  1. Dolaplarınızın iyi bir boşluğa ihtiyacı var

Tüketim alışkanlıklarımızı yansıtma zamanı: Gerçekten bu kadar elbiseye mi ihtiyacınız var?

Evinizde iyi bir derin temizlik yaptıktan sonra, ihtiyacınız olmayan tüm kalabalığı temizlemeye başlayabilirsiniz. Sonuçta, yıllardır sakladığınız delikli tişörtlere ve eski rehber kitaplara gerçekten ihtiyacınız yok. Veya eski DVD oynatıcıya… CD’ler, giysiler, gereksiz mutfak eşyaları ve diğer çeşitli çöpler nihayet atılabilir. Doğrudan çöp kutusuna girmeyen şeyler daha sonra satılabilir veya verilebilir. Hava geçirmez bir çantada veya bir kutuda saklanan, önceden sevilen eşyalarınız, uygun şekilde atılmaları için depoda bekleyebilir.

  1. Yıkama ve ütülemek için ideal zaman

Neden tüm gömlekleri, bluzları, havluları ve nevresimleri tekrar yıkamıyorsunuz ve ütülemiyorsunuz? Taze katlanmış ve ütülenmiş giysilerinizi pırıl pırıl yatak odanızda düzgün bir şekilde yerleştirilmiş olarak görmek süper tatmin edici olacaktır. Muhteşem bir duygu!

  1. Yaratıcı bir projeyi gerçekleştirin

Korona krizini beklerken içinizdeki yaratıcı gücü serbest bırakın

Her zaman bir bilim kurgu romanı yazmak veya resim yapmak istiyorsanız, şimdi bu rüyayı gerçekleştirmek için mükemmel bir zaman. Oturma odanız kolayca bir yazı odası veya stüdyo haline gelebilir ve yapabileceklerinizin sınırı yoktur. Yaptığınız şeyden çok memnun olmak için bir başyapıt üretmeniz gerekmez.

  1. Ailenizi ve arkadaşlarınızı arayın

Şu anda sohbet etmenin en güvenli yolu telefonda! Yaşlı büyük teyzenizi, kuzenlerinizi, büyükanne ve büyükbabalarınızı, kardeşlerinizi veya yeğenlerinizi arayın. Ya da Skype, House Party, Facetime gibi etkileşim araçlarıyla eski dostlarınızla görüntülü iletişim kurun. Tabii ki, salgın dönemlerinde en yakın akrabalarımızla konuşuyoruz, ancak ayda bir kez gördüğümüz aile üyeleri ve arkadaşlar da var. Şimdi yeniden bağlantı kurmak için mükemmel bir zaman.

  1. Yemek pişirmek için zaman ayırın

Mutfakta neler yapabileceğinize şaşıracaksınız!

Corona size sonunda kendiniz için yemek yapmayı veya bunu öğrenmeyi sağlar. Süpermarketler açıktır ve olanaklar sınırsızdır; köriler, rosto yemekleri ve makarnalar büyücülük değildir. Tek gereken, biraz zamanı ve sabrı bulunan bir ev şefidir. Bir pişirme seansından sonra mutfaktan gelen koku, paha biçilmez konfor getirir.

  1. Yeni bir beceri öğrenin

Herkesin evde bir piyanosu yoktur, ancak evinizde yapmanız için birçok beceri vardır.

Tamam, bunun için dizüstü bilgisayarınızı açmanız gerekebilir. Bu ipuçlarının tamamen ekrandan bağımsız olması amaçlanmıştır, ancak YouTube’da yapılan kısa bir aramada hemen hemen her konuda talimat verilecektir. Zamanınızı yeni İspanyolca kelime, birkaç akor veya belki de meditasyon sanatı öğrenmek için kullanın. Son öneriyi seçerseniz, doğrudan bir sonraki noktaya atlayın.

  1. Sadece hiçbir şey yapmadan kalın

Nefes al, dur ve rahatla: dünya bitmiyor – bu da geçecek!

Geri çekilip ve yavaşlamak size kendinizi iyi hissettirebilir. Akıllı telefonunuzu ve bilgisayarınızı kapatın ve biraz dinlenin. Hiç kimseyle konuşmayın, hiçbir şey düşünmeyin. Zor, ama belki pandemi hayattaki gerçekten önemli şeyleri düşünmek için iyi bir zamandır. Eğer bunu yapamazsanız, sadece bir ya da iki dinlendirici podcast dinleyin.

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

www.ruhsalbilgelik.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. 

www.ruhsalbilgelik.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.ruhsalbilgelik.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.