" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Korona Virüs Pandemisinde Korkuyla Başa Çıkmak

Korku, tıpkı sevgi gibi bir enerjidir. Hayatınızı kurtarabilir, aynı zamanda gücünüzü de vakumlayabilir. Eğer korkumuz olmasaydı, kendimizi güvende tutamazdık. Örneğin; binaların çatılarından atlamak, hızla akan bir trafikte karşıdan karşıya geçmek ya da sağlığımızı hiçe saymak gibi şeyler yapabilirdik. Gerçek şu ki; bizler süper kahramanlar değiliz ve bu yüzden korku mekanizmamız bizi bilinçli davranmaya programlar. Ancak elbette bizi koruyan panik ve kaygı ile büyüyen, ruh sağlığımızı olumsuz etkileyen değil, makul ve sağlıklı korkudur!

Korku ile Başa Çıkmak

Şimdilerde içinden geçtiğimiz ve aslında sınandığımız bu zorlu süreç hepimizi korkuya boğuyor. Geleceğimizden endişe duyuyoruz, nasıl başa çıkacağımızı bilmiyoruz. Tam da bu zamanda eğer korkularımızı dönüştürebilirsek, daha net kararlar almamız mümkün olabilir. Bilinçli farkındalık ile kendimizi ve sevdiklerimizi koruyabiliriz. Korkuyu dönüştürmek, önce kabul boyutuna geçmekle başlıyor. Olanı kabul etmek, umursamaz olmak ve hiçbir şey yokmuş gibi davranmak değil. Bilakis, sükunetli kalmak ve daha berrak bir zihinle düşünmek anlamına geliyor.

Şimdi hepimiz ‘BİR’ olmanın ayırımına varmaktayız. Çünkü hiçbirimizin diğerinden farkı, önceliği ya da üstünlüğü yok; dikkatimizi verdiğimiz odakla aslında bir bakıma zorunlu bir uyanış sürecinden geçiyoruz. İşte bu süreçte korku titreşimimizi çoğaltacak her türlü bilgi kirliliğinden uzak durmalıyız. Görüştüğümüz insan sayısını minimuma indirmeliyiz. Hijyen kurallarına uymalı ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmeliyiz. Diğer taraftan bu dönemi kendi içimize dönüp içsel  farkındalığımızı keşfetmek için değerlendirmeliyiz. Çünkü her bireyin tek başına yaydığı enerji ‘Bir’den çıkıp ‘Bütün’ü etkiler.

Sağlıklı Korku ve Sağlıksız Korku

Sağlıklı korku ve sağlıksız korku arasında derinden çizdiğimiz çizgi, yaşamı nasıl yaşadığımıza bağlıdır. Bu çizginin varlığını tanımak için biraz zaman alabilir ve sonra onu yeniden tanımlayabiliriz. Ancak bu çok zor bir iş olabilir. Çünkü korku kalbimizde merkezlenmiş halde kalmaya ve hayatlarımızı anlamlı şekilde yaşamaya devam etmemize meydan okuyor olabilir.

Kendimizi endişe verici düşünceler üzerinde durmaya veya korkunun pençesinde kalmaya izin vermek, hayatlarımızı huzurla yaşamamızı engeller ve sorunlarımıza en iyi çözümleri bulmamızı zorlaştırır. Bu nedenle, önce içimize odaklanmamız ve var olabilecek herhangi bir korkunun farkında olmamız önemlidir.

Korkuyu Bastırmayın

Bazıları için korku açıktır, ancak çoğu insan için arka planda çalışmaya devam eden yıkıcı bir enerjidir. Çünkü korkuyu bastırmaya çalışmak, yok saymak ve normal hayata devam etmeyi sürdürmek var olan kaosu büyütebilir. Korkunuzla yüzleşin; onun size ait olduğunu kabul edin ve sevgiye dönüştürmek için meditasyon yapın, bolca dua edin. Unutmayın, karmaşık bir zihinle sağlıklı çözüm yolları bulamazsınız.

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

www.ruhsalbilgelik.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. 

www.ruhsalbilgelik.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.ruhsalbilgelik.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.