" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Koşulsuz Sevgi

Aşkla sevmek, kalbinizden havalanan yüzlerce beyaz güvercinin kanat çırpması gibidir. Aşk, birini bütün zaaflarıyla, bütün iyi ve zayıf yanlarıyla kabul ederken, başınızı yasladığınız omzun sonsuza kadar orada olmasını umut etmektir. Gözleriniz başka gözlere kör ve kulaklarınız başka seslere sağırken, duyduğunuz heyecanı tarif etmek, kalbinizden midenize düşen halatı kopmuş bir asansöre benzetmekle mümkün olabilir.

Kimi zaman gözyaşlarına boğar insanı aşk. O yanında olmadığında aldığın nefes sanki yetmezmiş gibi gelir. Duyduğun her şarkı, yürüdüğün her sokak sana onu hatırlatır. Burnunun ucunda duyduğun koku onun kokusudur. O olmadığında Dünya durmuştur sanki. Hayat yalnızca onun yanında güzeldir. Onun kucağına ayaklarını uzattığında ve ellerinle soyduğun mandalinaları onunla paylaşırken televizyonda seyrettiğin filme yarım yamalak baktığında güzeldir. Onunla güldüğün, ağladığın, sevindiğin, üzüldüğün, içlendiğin, biriktirdiğin onca anı, sanki ondan önce yaşamıyormuşsun gibi hissettirir.

Çünkü AŞK kalbine dokunmuştur bir kere!

Aynı dili konuşmak, hayata aynı yerden bakmak, birbirini tamamlamak nasıl da huzur verir. Mutlu birlikteliklerin varlığını sürdürebilmesi ise koşulsuz sevgiyle mümkündür. Peki, nedir bu koşulsuz sevgi? Koşulsuz sevgi denen şey elbette kıran, döken, üzen ya da inciten birini olduğu haliyle kabullenmek değildir. Bilakis, insanın kendini değersiz hissettiği yerde durması korkunç bir hata olur. Bunu bir başka yazının konusu yapmak isterim. Zira, birkaç cümleye sığdırılacak yanı olmadığını düşünüyorum. Koşulsuz sevginin tam manasını şöyle anlatmak isterim; ‘Rağmen’ lere, ‘Eğer’ lere, ‘Çünkü’ lere bağlı olmadan, ısrarcı değil de, kendi halinde, usul usul birini sevmek koşulsuz sevginin en doğru tarifi olacaktır.

Birinin yanında kendin olabilmenin, sanki evindeymişsin gibi kendini güvende hissetmenin, birine ‘evimsin’ diyebilmenin, ‘Bir’ olabilmenin yolu onu koşulsuz sevmekten geçer. Yargılanırım endişesi taşımadan ve huzursuz ya da mutsuz hissetmeden yaşanan birlikteliklerin temelinde var olan en sahici durum şüphesiz, koşulsuz sevgidir. Aşk denen duygu söz konusu olduğunda ne kadar hassas noktan, ne kadar basılmaması gereken damarın ve ne kadar zayıf yanların varsa hepsini kendi ellerinle bir başkasına teslim edersin. Bütün handikaplarını bilen ama onları ilerde kullanmak üzere bir kenara ayırmayan sevdiceğine inanman, güvenmen hem ‘Bir’ olmanın hem de koşulsuz sevmenin işaretleridir.

Birlikteliklerde egolarından sıyrılabilen ve hayat arkadaşlarıyla tamamlanabilenler, zıtlıkları dengeleyebilen insanlardır. Güçlü sevgi bağı kurulmuş birlikteliklerde mutluluk da kaçınılmaz olacaktır. Hiçbir bağ sevgi kadar güçlü değildir. İçinde sevgi barındırmayan bütün bağlar eninde sonunda kopmaya mahkum olurlar. Birini sevmen ve onu kendi parçan olarak görmen için önce kendini tam manasıyla sevmelisin. Ancak kendini sevdiğin ve olduğun halinle kabullendiğin zaman içinde var olan sevgiyi bir başkasına sunabilirsin. Mükemmel denge sadece kendine duyduğun sevgi ile mümkün olabilir.

O zaman şimdi hemen kendine sor. Kendini her halinle bütün olarak seviyor musun? Hatalarından korkmadan, onları yok saymadan kendini kabulleniyor musun? Sence sen değerli misin? Değer görmeyi, mutlu olmayı, hayatı bütün iyilikleri ve güzellikleriyle yaşamayı hak ediyor musun? Bir başkasını hayatının parçası yapmaya kalkışmadan önce bütün bu sorulara vereceğin cevabın ‘Evet’ olması gerekir. Çünkü hiç kimse kendini doğru düzgün sevmeden başkasını sevemez. Kendini sevmeyi ve kabullenmeyi öğrendikçe hayatındaki sevgiyi çoğaltman mümkün olabilir.

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

www.ruhsalbilgelik.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. 

www.ruhsalbilgelik.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.ruhsalbilgelik.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.