" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Negatif Düşünce Blokajlarından Nasıl Kurtulursunuz?

Hayalini kurduğunuz şeyleri gerçekleştirmekten sizi alıkoyan tek neden onlara direnç göstermenizdir.

Direnmek, hayallerinizle aranıza ördüğünüz tuğla duvarlardır.

Yapamam”, “Layık değildim”, “Yeterince iyi değilim”, “Hak etmiyorum”, “Sahip değilim” düşünceleri birer blokaj oluşturur ve sizi aslında olmasını çok istediğiniz bir hayalden uzaklaştırır.

Korku Blokajları

Aklınızdan geçen herhangi bir “Hayır” kelimesi dahi direnç göstermek için yeterli olacaktır. Düşünceleriniz realitenizi yarattığı için, ne zaman direnmeye başlarsanız, negatif düşüncelerinizi tam da arzu ETMEDİĞİNİZ şeye doğru yönlendirirsiniz.

Burada oluşan enerjiyi anlamak karmaşık gibi görünse de aslında çok açıktır; istekleriniz konusunda aklınızdan geçen her olumsuz düşünce, hissettiğiniz her korku ve ağzınızdan çıkan her şüphe dolu söz, yaratmak istediğinizin tam tersi ne ise onu gerçekleştirmek için harekete geçer.

Basit Bir Örnek…

Görünüşte siz hayalinizdeki eve sahip olmayı istiyorsunuzdur. Ancak o ev size ait olduğunda, içindeki eşyaların, pencereden gördüğünüz manzaranın, evin konforunun sizde hissettireceği heyecanı, mutluluğu, sevinci düşünmek, zihninizde canlandırmak yerine ne kadar olumsuz ihtimal varsa onları hesaplarsanız, gücünüzü korkularınıza verirseniz sahip olmak istediğiniz ev sadece bir hayal olarak kalacaktır.

Burada belirtmek istediğim bir ayrıntı, çoğu insan gerçekleşmeyen hayalleri için ‘Ben zaten söylemiştim!’ tepkisini gösterir ve kendi önüne koyduğu blokajları adeta onaylar. Evet söylediği olmuştur, bu doğru! Ancak, farkına varamadığı şey, kendi realitesini yaratma gücüdür. Olumsuz düşüncelerle tam da iste(ME)diği şey ne ise ona sahip olmuştur!

Direncin Üstesinden Nasıl Gelinir?

Direnişin üstesinden gelmenin anahtarı kabullenmektir. Kabul, direnişin tam tersidir. Tezahür ettirmek istediğiniz şeyi hayatınıza tamamen kabul ettiğinizde, ona sahip olup olmadığınız umurunuzda değildir. Sonucu kontrol etmek için tüm direnişi ve tüm girişimleri serbest bırakırsınız. Ancak o zaman, hayallerinizi tezahür ettirmek için kendinize gerçekten izin verirsiniz.

Bir şeye karşı çıkmanın aslında onu sürdürmek olduğunu unutmayın. İster insan, ister yaşam, isterse duygular olsun, bir şeylere karşı savaşırsanız, onlardan kurtulmak yerine hayatınızda kalıcı olmalarına izin vermiş olursunuz. Engelleri birer ‘Sorun’ olarak görüp, ortadan kaldırmak ve değişim yaratmak için onlarla savaşmanız gerektiğini düşünüyorsunuz. Ancak, her şeyi olduğu gibi kabul etmeyi seçtiğinizde, ‘Sorunlar’ tamamen kaybolur.

Direnmek Yerine Kabullenmek

Direnişten kabullenmeye geçmenin bir yolu, ne olursa olsun her şeyin yoluna gireceğine güvenmektir. Her şeyde, önemli olan sonuç değil süreci iyi yaşamanızdır. Gerçekten aradığınız şey de aslında budur.

Olmasından korktuğunuz bir şey hakkında endişelendiğinizde, kendi özgüveninizi, değerinizi sorgularsınız ve onunla iyi olup olmayacağınız konusunda endişelenirsiniz. İstediğiniz bir şeye sahip olmayı düşündüğünüzde, onu istersiniz çünkü bu sizi iyi yapacağını düşündüğünüz bir şeydir… Öyle ya da böyle, onun sayesinde daha iyi olacaksınızdır.

Şu anda iyi olduğunuzu, her şeyin olması gerektiği gibi olduğunu ve her zaman ‘İyi’ olacağınızı kabul ettiğinizde, direnişten kabullenmeye geçersiniz. “X” veya “Y” almanız önemli değil, çünkü zaten iyisiniz ve sizi iyi yapacak bir şeye ihtiyacınız yok! Zaten öyle olma bilincinde olmak işin kilit noktasıdır.

Bir şeyin yanlış olduğunu, bir şeyin değişmesi gerektiğini, bir şeye ihtiyacınız olduğunu ne kadar çok düşünürseniz, her şeyin yolunda olduğunu o kadar az kabul edersiniz ve olayların nasıl sorun yaratacağına o kadar çok odaklanırsınız.

Ne istediğinizi kendinize sorun ve sonra size nasıl geleceğine odaklanmayın.

Zaten buna sahip olduğunuzu hayal edin ve sonra bırakın.

Zihninizde ‘Nasıl olmaz?’ sorusunun cevabını arayıp bulmayı bırakın.

Korkunuzu tetiklemeyi ve güçlendirmeyi bırakın.

Niyetiniz artık sizin sorununuz değil. Bu Evrenin sorunu!

Evren her zaman sizinle ilgilenecek.

Sadece buna izin vermelisiniz.

Sizi hayalinize ulaştıracak kişileri, koşulları, olanakları, eşzamanlılıkları evren sizin yerinize planlayacak.

Ne kadar çok kabulde kalırsanız, hayallerinizi ve arzularınızı o kadar hızlı tezahür ettirirsiniz.

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.