" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Negatif Düşüncelerden Arınmanın 7 Yolu

Daha mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız, zihninizden ne kadar çok toksik düşüncenin uzaklaşması gerektiğine şaşırabilirsiniz.

Olumsuz düşünmek, çoğu insanın sahip olduklarını fark etmediği kötü alışkanlıklardan biridir, ancak yaşam hakkındaki algıyı önemli ölçüde etkiler. Düşünme şeklinizi değiştirerek, olanlara bakış açınızı değiştirebilirsiniz.

Toksik düşünceler sizi mutlu hissetmekten, hayatın küçük zevklerinden hoşnut olmaktan ve kendinizi sevmekten alıkoyar. Oysa siz zihninizde neler olup bittiğini kontrol edebilirsiniz. Sadece biraz çaba sarf etmelisiniz ve yeterli sabrınız olmalı. Çünkü bir gecede önemli gelişmeler sağlayamazsınız.

Bu zehirli düşünceler genellikle kendiniz ve yetenekleriniz hakkında söylediğiniz kadar hoş olmayan kelimelerdir ve bunları görmezden gelirseniz, uzun vadede size daha fazla zarar verecektir. İşte vazgeçmeniz gereken birkaç toksik düşünce, onları serbest bırakırsanız mutluluğunuza engel olamadıklarını görebilirsiniz.

1. DİĞER İNSANLARI DEĞİŞTİREBİLECEĞİNİZİ DÜŞÜNMEK

Başkalarını değiştirebileceğinizi düşünmek kesinlikle mutlu olmak için bırakmanız gereken en önemli toksik düşüncelerden biridir. Ne kadar uğraşsanız da, ne yaparsanız yapın, başkalarını değiştiremezsiniz. Kimseyi değiştirme hakkınız yok, tıpkı diğerlerinin sizi değiştirme hakkı olmadığı gibi. Bu insanlar sizin için gerçekten önemliyse ve onları gerçekten önemsiyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey, hangi kararı alırlarsa alsınlar onları oldukları gibi kabul etmek ve yanlarında olmaktır.

2. BİR KURBAN OLDUĞUNUZU DÜŞÜNMEK

Asla kurban değilsiniz; bazen bu şekilde hissedebilirsiniz, ancak bu sadece doğal bir geçiş hissidir. Sorunlarınız için başkalarını veya farklı durumları suçlamamaya çalışın. Onları çözebilecek olan sizsiniz ve eğer çok fazla çaba harcarsanız, kısa sürede kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Dünya size karşı değil; mutlu olmanızı ve çevrenizdeki güzel şeylerden zevk almanızı engelleyen tek şey sizin tutumunuz ve genel olarak yaşam algınızdır. Daha olumlu bir şekilde düşünmeye çalışın ve hayatınızdaki bir şeyi değiştirmek istiyorsanız, harekete geçin ve yapın!

3. BAŞKALARININ SİZDEN HOŞLANMADIĞINI DÜŞÜNMEK

Ne yaparsanız yapın, sizden hoşlanmayacak insanlar var. Ne kadar uğraşırsanız, deneyin herkesi memnun edemezsiniz. Yine de, bu düşüncenin sizi hayal kırıklığına uğratmasına izin vermemelisiniz ve diğer insanların sizin hakkındaki fikirlerinin hislerinizi etkilemesine izin vermemelisiniz. Sizden hoşlanmayacak insanlarla karşılaşacaksınız ve bazen sizi incitmeyi hiçbir sebep olmadan yapacaklar. Karşılaştığınız herkesin sevgisini ve onayını ararsanız, hayal kırıklığına uğrarsınız. Ne kadar harika bir insan olduğunuzu anlamaya çalışın ve kendinize bu kadar acımasız olmayın! Eylemlerinizden memnun olması gereken kişi sizsiniz. Yaptığınız veya söylediğiniz hiçbir şeyden pişman olmadığınız sürece, diğer insanların sizin hakkınızda ne düşündüğü önemli değil.

4. GELECEK HAKKINDA ENDİŞELENMEK

Geleceğinizi arada sırada düşünmek ve bunun nasıl olacağını merak etmek sorun değil. Ancak bu merakı bir saplantıya dönüştürmediğinizden emin olun. Gelecek için sürekli endişeleniyorsanız, sadece kendinizi sabote edersiniz, çünkü görevlerinize odaklanamazsınız. Hedeflerinize ulaşamayabilirsiniz, çünkü tüm bu endişelerden çok fazla stresli ve tükenmiş olursunuz. Unutmayın; “Endişe duymak istemediğiniz şey için dua etmek gibidir.”

5. GEÇMİŞİNİZİN GELECEĞİNİZİ BELİRLEDİĞİNE İNANMAK

Tabii ki, bazen geçmişiniz geleceğinizi etkileyebilir, ancak sadece belirli bir dereceye kadar. Bundan sonra ne yapacağınız size bağlıdır. Geçmişte yaptığınız bir kaç hata gelecekte başarılı olmayacağınız anlamına gelmez. Yeterince sıkı çalışmak için sabrınız varsa, her şeyi başarabilirsiniz. Her zaman olumlu bir tavır takının ve yolunuzda kaç engelle karşılaşırsanız karşılaşın asla pes etmeyin. Bunların üstesinden gelmek için cesarete ve güce sahipsiniz, bu yüzden sadece kendinize inanın ve devam edin!

6. MUTLU OLMAK İÇİN PARANIZIN OLMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNMEK

Bazen ne düşünürseniz veya başkaları size ne söylerlerse söylesin, para mutluluğa eşit değildir. Tabii ki, eğer zenginseniz, birkaç ekstra faydaya sahip olabilirsiniz, ancak bu mutluluğu satın alabileceğiniz anlamına gelmez, çünkü bu içeriden gelen bir durumdur. Paraya sahip olmak güzel ama mutlu olacağınızı garanti etmez. Bunu sadece siz yapabilirsiniz, bu yüzden bu toksik düşünceyi bırakın ve hayatın küçük mutluluklarından zevk almaya çalışın.

7. MÜKEMMEL OLMANIZ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNMEK

Mükemmel olmak için arzularınızı bırakmaya çalışın, böylece gerçekten mutlu olabilirsiniz! Ne kadar çok denerseniz deneyin, hiç kimse mükemmel değildir ve siz de değilsiniz. Sonuçta biz sadece insanız ve hepimiz hata yaparız. Önemli olan hatalardan doğru olanı öğrenmek ve gelecekte tekrar etmemektir. Başarısız olmaktan korkmayın, çünkü başarısızlık gerçekte sahip olabileceğiniz en iyi öğretmen olabilir.

Sevgiyle ve Işıkla,
Ruhsal Bilge

www.ruhsalbilgelik.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. 

www.ruhsalbilgelik.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.ruhsalbilgelik.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.