" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

NLP Nedir?

NLP Nöro sinir sistemi anlamına gelir. Duyularımız aracılığıyla aldığımız bilgiler nörolojik fonksiyonumuzu etkiler. Bilgiyi aldığımız doğruluğu geliştirirsek, daha iyi dinleriz ve daha dikkatli oluruz, bu sayede kendimizin ve diğer insanların duygularına daha açık oluruz. Bu, beynimizin karar verme mekanızmasına yardımcı olacak daha iyi bilgiye sahip olduğu anlamına gelir. Ayrıca etkin iletişim yeteneğimizi de (bilinçli ve bilinçsiz olarak) artırabiliriz.

NLP, zihinsel dil ile ilgilidir.

Dili anladığımız zaman kelimelerin ne anlama geldiğini, yapılarını ve konuşma biçimlerini (hız, ses tonu, ritm), karar vermek, bilinçli ve bilinçsiz iletişim kurmak için kullanırız.

Yaşamımız boyunca bazıları yararlı, bazıları ise daha az yararlı olan alışkanlıklar geliştiririz. NLP bize yararlı alışkanlıklarımızı nasıl geliştirip teşvik edebileceğimizi ve daha az yararlı alışkanlıklarımızı nasıl azaltabileceğimizi öğretir.

NLP kendi gerçekliğimizi yarattığımızı söyler.

Nörolojik dil bilimsel programlama temel inancı hepimizin kendi gerçeklik haritalarımızı oluşturmasıdır. Bu haritalar veya dünya görüşleri, duyularımız, deneyimlerimiz, inançlarımız ve nörolojimiz tarafından filtrelenir. Başka bir deyişle, karşılaştığımız zorlukların çoğu aslında dünyanın kendisine değil, dünya hakkındaki algılarımıza dayanmaktadır.

Bu nedenle, bilgiyi alma ve duyusal bilgileri kullanma şeklimizi geliştirebilirsek, performansımızı artırabiliriz.

NLP, duyuların soyut dünyasına yapı eklememizi sağlar.

İnsanların gördüklerini, duyduklarını ve hissettiklerini fark etmeli, dinlemeli ve farkında olmalıyız. Duyularımızın kendimiz ve başkaları üzerindeki etkilerini anlamak, davranışı yönlendirmek için yararlı stratejiler geliştirmemize yardımcı olur.

NLP kendimize ve başkalarına liderlik etmek ve yol göstermekle ilgilidir.

Bu, ikna etmek, kandırmak veya zorlamakla ilgili değildir; her iki taraf için neyin yapıcı olduğunu araştırmakla ilgilidir.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, kişisel NLP tanımım aşağıdaki gibidir:

“NLP, nasıl düşündüğümüzü, iletişim kurduğumuzu ve davrandığımızı araştırır. Çok çeşitli aktivitelerdeki mükemmel performans üzerine çalışma ve geliştirme ile ardından öğrendiklerimizi başkalarına aktarabilmemiz NLP sayesinde oluşur”.

NLP’nin Yararları

  1. Amaçlara, değerlere ve motivasyonlara bağlanmak.
  2. Daha başarılı ve tatmin edici hayatlara sahip olmak.
  3. İş yerindeki performansı artırmak ve doğru iletişimi kurmak.
  4. İşte, sosyal çevrede ve ailede daha iyi ilişkiler kurmak.
  5. Yararlı sağlık rutinlerini geliştirmek.
  6. Blokajların üstesinden gelmek ve sürekli yeni beceriler öğrenmek.
  7. Yaşam yolculuğundan zevk almak.
  8. Travmaları ve korkuları yenerek güven geliştirmek.

NLP’yi keşfetmek ve öğrenmek için hangi özelliklere ihtiyaç vardır?

Nöro Dili Programlama’yı keşfetmek için herhangi bir özel beceriye ihtiyacınız yoktur. Bununla birlikte, hırs, cesaret, disiplin ve açık zihin bütünlüğünün berrak bir zihin yapısı dahil olmak üzere birçok  geliştirici unsura yardımcı olduğu bir gerçektir.

NLP becerilerini geliştirmek bir maceraya katılmak gibidir. Hayatı tam olarak keşfedebilmekle ilgilidir. Bazen korkutucu olabilir ve sıkı çalışmayı gerektirir. Ayrıca çalışma planına bağlılık göstermeniz gerekir. Ancak, ortaya çıkabilecek sevinç ve başarı, çalışmayı hayatı değerli kılmaktadır.

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

www.ruhsalbilgelik.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. 

www.ruhsalbilgelik.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.ruhsalbilgelik.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.