" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

NLP’de Ankraj Tekniği ile Zihninizi Programlayın

Ankraj ya da çapalama, mutluluk veya rahatlama gibi belirli bir zihin veya duygu çerçevesini tetiklemek için kullanılan bir NLP tekniğidir.

Genellikle dokunma, jest veya kelimeyi “tutturma” olarak kullanır. Teknikte istenen bir duygu yer işareti olarak belirlenir ve zihin daha sonra aynı tutturmayı kullanarak tekrar hatırlar.

Ankraj nasıl kullanılır?

Bunu bir örnekle açıklamam gerekirse, çok mutlu olduğunuz, bir ödül kazandığınız, iyi haberler aldığınız bir zamanı hatırlamanıza ihtiyacım var. Bu anı kesinlikle çok mutlu bir an olduğu sürece, istediğiniz herhangi bir şey olabilir.

Kafanızın içinde, o mutlu anda başınıza gelenlerin hikayesini anlatın. Canlıymış gibi hissedin ve nasıl hissettirdiğini açıklayın. O anı zihninizde hayal edin ve duyguyu hatırlayın.

Sol işaret ve orta parmaklarınızı sağ elinizde tutmanızı ve parmaklarınızı iki kez hafifçe sıkmanızı istiyorum. İkinci sıkıştırmayı yaparken, mutlu anın resmini daha büyük hale getirin, görüntüyü size doğru yaklaştırın ve mutlu hissin kuvvetle çoğaldığını hayal edin.

Şimdi nasıl hissettiğinizi tekrar açıklayın. O zaman, yani sizi mutlu eden olay esnasında ne düşündüğünüzü hatırlayın. Az önce yaptığınız gibi, parmaklarınızı iki kez sıkın. İkinci kez tekrarladığınızda mutlu his iki katına çıkacaktır. Duyguyu ne kadar net hayal ederseniz, bu teknik o kadar iyi çalışır. Bu adımları, arka arkaya beş kez hissin yoğunluğu iki katına çıkana kadar tekrarlayın.

Daha sonra mutluluk duygusunu hatırlamak istediğiniz bir zamanda parmaklarınızı iki kez sıkmayı kullanarak bu çapayı hatırlayabilirsiniz.

Bunu yaptığımızda beynimizde ne oluyor?

Psikolojik olarak “sol elinizdeki parmakları iki kez sıkma” nöral sinyalini “mutlu” ile ilişkilendiriyorsunuz. Bu nedenle, çapayı ne kadar çok uygularsanız (yukarıdaki gibi) ve histe ne kadar fazla açıklığa sahip olursanız, bu teknik daha iyi çalışır.

Buna koşullandırma da denir. Rus bilim adamı Ivan Pavlov’un ünlü deneyi, köpekleri her beslediğinde çan çaldığını anlatıyor. Köpekler yeme deneyimini psikolojik olarak çan sesiyle ilişkilendirmiş ve daha sonra, sadece çan sesiyle ağızları sulanmaya başlamıştır. Bu, NLP ankraj/çapalama tekniğini kullanırken yaptığımızla benzerdir.

Ankraj tekniği, öğrenciler bir turnuva veya sınavdan önce gergin / stresli olduklarında uygulanması çok yararlıdır.

Bu tekniği şimdi ya da bu gece yatmadan önce deneyin. Mutlu bir anınızı hatırlayın ve parmaklarınızı daha önce örneklendirdiğim gibi iki kez sıkın. Kendi başınıza yapmak zor olursa bir yakınınızla deneyin. Tüm NLP tekniklerinde olduğu gibi, bu uygulama hayatınızı mükemmelleştirir!

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

 

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.