" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

NLP’de Stresi Rahatlamaya Çevirme Tekniği (Loop Break)

Loop Break, yani stresi rahatlamaya çevirme  bilinçsiz bir süreci bilinçli olarak değiştirmenizi veya durdurmanızı sağlayan deneysel bir NLP tekniğidir. Vücudunuzun kaygı, korku, öfke ve stres gibi çeşitli yüksek alfa beyin durumlarına girmek için doğal olarak kullandığı döngü sürecini kırarak çalışır.

Neden NLP Loop Break’i kullanmalıyım?

Kendi davranışınızı daha iyi kontrol etmek için NLP Loop Break tekniğini kullanırsınız ve uygulama ile kendi davranışlarını kontrol etmelerine yardımcı olmak için başka bir kişide Loop Break oluşturabilirsiniz. Çok basit bir NLP tekniğidir, ancak basitlik genellikle en iyisidir.

Birisi öfke yaşamak üzereyken, genellikle bir tetikleyiciye ihtiyaç duyar. Kendinizi bu senaryoya koyun. Bir toplantıya yetişmek için araba kullandığınızı düşünün. Zaten geç kaldınız ve yol uzun. Kendinizi oldukça stresli hissediyorsunuz. Sonra, trafik ışıklarında, birisi arabanıza arkadan çarpar. Dali Lama bile bu noktada kızardı!

Dışarı çıkıp arabanıza çarpan adama bağırmak size iyi gelebilir. Ancak aynı zamanda bazı şeyleri yükseltebilir ve kesinlikle üretken değildir. En etkili eylem, plaka ve sigorta detaylarını hızlı bir şekilde almak, sonra yola koyulmaktır. Bununla birlikte, beynimizde yükselen öfke nedeniyle, bunu hemen düşünemeyebiliriz. Öfke ve stres bilişsel yeteneğimizi mahveder ve anlamsız bir tartışmada, hatta kavgada olabiliriz.

Bunun gibi son derece duygusal durumlarda beynimizde neler oluyor?

Gittikçe daha fazla stres hissetmemizin nedeni, amigdala (beynin duygudan sorumlu bölgesi), hafızamız ve vücudumuz arasında, beynin sorumlu bölgesi olan frontal loblarımızı atlayan bir döngü olmasıdır ve bu bölge davranışlarımızı denetler.

BU ESNADA VÜCUDUMUZDA NELER OLUR?

Kalp atış hızı yükselir. Kaslar gerilir.

HİPOFİZ

Vücut, kalp atış hızını artırarak ve kasları gererek strese hazır olur.

HAFIZA

Bu duygu daha önce öğrendiğiniz “stres” ile örtüşür. Hafızanız size bu stres hissini de içeren başka anılar göstermeye başlar.

AMYGDALA (DUYGULAR)

Hatırladığınız stresli duygular şu an yaşadığınız durumu tetikler. Çünkü hissettiğiniz şey, stresli anılarınızla ilişkili duygudur.

NLP Loop Break’i nasıl kullanırım?

Hiç kimsenin “öfkeyle cevap vermeden önce ona kadar say” dediğini duydunuz mu? Bu bir çeşit NLP Loop Break yöntemidir aslında. Basitçe söylemek gerekirse, davranışınızı azaltmak için frontal korteksinizi başlatmanız gerekir. Bu, bilinçli olarak farklı bir duygu veya bedensel tepki başlatarak yapılabilir. Stres durumunda, bunu kendinize hatırlatmak için önceden hazırlanmış bir “konfor düşüncesine” sahip olmak için ona kadar saymak suretiyle yapılabilir. Konfor düşünceniz, iyi bir hafta sonu planınız ya da köpeğinizin oyunculuğu olabilir. Siz bunları düşünürken stres seviyeniz azalır ve yaşadığınız durum keyfinizi bozamadığı için gülmeye bile başlayabilirsiniz. Bu da sizi stresli durumdan daha güçlü kılar.

Stresli bir durumu kırmak için Loop Break örneği

VÜCUT

Kalp atış hızı yükseldi. Kaslar gerildi. Şimdi doğru cevap nedir?

HAFIZA

Şu an yaşadığın duygu “stres” ile örtüşüyor. Şimdi sana bu stres hissini de içeren başka anılar göstereceğim.

BİLİNÇLİ ZİHİN

Stresli olmak istemiyorum. LOOP BREAK’a gidiyorum.

“Bir… İki… Üç… Bu durum ne kadar tatsız olursa olsun, Brezilya’ya muhteşem tatile çıkma gücüne sahip olduğum düşüncesi beni rahatlatıyor!”

AMYGDALA (DUYGULAR)

O tatil çok eğlenceli olacak! Heyecanla bekliyorum ve bu yüzden kendimi mutlu hissediyorum.

BİLİNÇLİ ZİHİN

Stres önlendi! Şu an bu duruma gülüyorum ve beni kızdırmak ya da stresli hissettirmek çaresiz bir durum değil!

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

www.ruhsalbilgelik.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. 

www.ruhsalbilgelik.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.ruhsalbilgelik.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

 

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.