" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Öz Sevgi ile Kendini Kabul Etme Yolculuğu

Öz sevgi, insanın kendini her haliyle sevmesi, kabul etmesi ve kendine değer vermesidir.

Kendinizi sevmeyi nasıl öğrenebilirsiniz?

Zihniniz tam anlamıyla kendisiyle savaş halindeyken, kendinizi daha çok sevmeyi nasıl öğrenebilirsiniz?

Aynada gördüğünüz halinizden memnun olmazken, kendinizi sevmeyi nasıl öğrenebilirsiniz?

Çevreniz negatif enerji yüklüyken ve iç karartıcı olduğunda kendinizi sevmeyi nasıl öğrenebilirsiniz?

Olumlu rol modelleriniz olmadığında kendinizi sevmeyi nasıl öğrenebilirsiniz?

İnsanlar sizi bencil ve ihmalkar olarak etiketlerken kendinizi daha çok sevmeyi nasıl öğrenebilirsiniz?

Nasıl, nasıl, nasıl?

Tüm cevapları bildiğimi söylemesem de, yıllardır bu çoğunluğun içindeyim. Kendimde çok şey denedim, kendi travmalarımın üzerinde çalıştım ve başkalarının da aynı şeyi yapmasına yardımcı oldum.

Bu makale yukarıdaki tüm soruları doğrudan yanıtlamasa da, büyük değişiklikleri yapmanız için ihtiyaç duyacağınız araçları, teknikleri, öğretileri ve kaynakları size verebilir. Her şeyden önemlisi hepsi denenmiş ve test edilmiştir.

Bu yüzden, kalbimden sizin kalbinize, bu makalenin hayatınızdaki derin ve besleyici değişiklikleri katalize etmeye yardımcı olacağını içtenlikle umuyorum.

Kendini Sevmek nedir?

Öz sevgi, derinlerde kim olduğunuza karşı bağışlama, kabullenme ve saygıdır. Tüm güzel ve çirkin yanlarınız dahil kendinizi yargılamamak ve suçlamamaktır. Kendinizi sevdiğinizde, fiziksel ve ruhsal olarak kendinize bakarsınız, sınırlarınızı onurlandırırsınız, ihtiyaçlarınızı dinlersiniz ve hayallerinize onlara göre hareket edecek kadar saygı duyarsınız. Kendinizi sevdiğiniz zaman mutluluğunuz, sağlığınız ve refahınız çok önemlidir. Çünkü kendinizi sevmeden başkalarını gerçekten sevemeyeceğinizi anlarsınız.

Kendini Sevmenin Derin Faydaları

Öz sevgi hayatın her yönünü aydınlatır, geliştirir ve derinleştirir. İşte kendinizi nasıl daha çok seveceğinizi öğrenmenin faydalarından bazıları.

Kusurlarınıza ve zayıflıklarınıza daha fazla tolerans

Daha fazla özgüven

Daha fazla kendini affetme

Daha sağlıklı zihniyet (ve daha az kendini sabote eden düşünceler)

Kişisel kaderinizi keşfetme ve gerçekleştirme becerisi geliştirme

Kendinize karşı artan sevgi, kabullenme ve şefkat

Başkaları için artan sevgi, kabul ve şefkat

Geliştirilmiş ilişkiler

Geliştirilmiş arkadaşlıklar

İyileştirilmiş çalışma hayatı

İnsanlarla daha gerçekçi bağlantılar

Yaşam için artan sevinç ve minnettarlık

Artan yaratıcılık ve kendiliğindenlik

Daha fazla kendine güven

Daha sağlıklı ve daha akıllı seçimler

Yeni fırsatlara daha fazla erişim

Daha iyi zihin sağlığı (ve daha az endişe + depresyon)

Kişinin ruhuna ve ruhsal yoluna daha derin erişim

Muhtemelen birkaç sayfa daha devam edebilirim. Ancak bunlar akla gelen en acil faydalardır.

Kendimizi Sevmek Neden Bizim İçin Bu Kadar Zor?

Bize öz sevgiyi öğretmeyen bir toplumda (ve muhtemelen bir ailede) büyüdüğümüzdür. Hayatımız boyunca bize hayatı nasıl okuyacağımız, yazacağımız, hesaplayacağımız, inşa edeceğimiz, kuramlaştıracağımız, inceleyeceğimiz öğretildi. Bize nasıl “lütfen” ve “teşekkür ederim” diyeceğimizin yanı sıra, neyin başkaları ve genel olarak toplum için kabul edilebilir ve kabul edilemez olduğu öğretildi… ama çoğumuz hayatın temel bir boyutunda eğitilemedi: Kendini sevme!

Benim öz sevgi hikayem

Kendi yetiştirilme tarzımla ilgili beni şaşırtmaya devam eden bir şey, kendine saygı duyma ve kişinin kusurlarını ve erdemlerini kabul etme konusundaki belirgin eksiklikti. Çocukken kendini sevmenin değerinin bana öğretildiğini asla hatırlayamıyorum; sağlıklı sınırlarını ayarlama, ne zaman “evet”, ya da “hayır” deme ve nasıl bilerek ve hatta diğerlerinin karşı çıkması pahasına, kendine dikkati, kendi önceliklerini fark etmeyi öğrenme hiç bilmediğim yabancı kavramlardı.

Önemli olan, başkalarının ne düşündüğüydü. Benimkine benzer bir ailede ve toplumda büyümüş olsaydınız, muhtemelen “başkalarını kendinizin önüne koymanız” ve kendi ihtiyaçlarınızı fazla dikkate almamanız öğretilirdi. Kendini reddetme ve özveri çocukluklarımızda öğretilen temel değerlerden ikisiydi ve bugüne kadar “nazik, şefkatli ve değerli bir insanın” işaretleri olarak vurgulanmayı sürdürdü.

Ne yazık ki, hayatın ilerleyen dönemlerinde öğrendiğim gibi, bu iki değer bana kendime nasıl bakacağıma dair gerçek bir anlayışa sahip olmayan, kendi kendine empoze edilen bir kurban olmanın derin duygusal ve psikolojik acısından başka bir şey öğretmedi.

Öz sevgi erken çocuklukta başlıyor

Çocuklukta kendini sevmenin değerinin öğretilmemesinin ve sosyal olarak kabul edilebilir bir kurban olma kisvesini benimsemenin sonucu, depresyon, acı, kaygı, kızgınlık ve son derece zayıf bir benlik saygısıdır.

Bununla birlikte, büyürken kendinizi nasıl seveceğiniz size öğretilmemiş olsa da, fırsat kapısı hala açık!

Ama o kapıdan geçmeden önce, öz sevgiyle ilişkili (ve size dış odaklı bir kurban olmayı öğreten aynı toplum tarafından sürdürülen) büyük bir efsaneyi keşfedelim…

Öz Sevgi Bencillik midir?…

Cevaplar bir sonraki yazıda.

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.