" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Öz Sevgiyi Geliştiren 5 Teknik

 

Öz sevgiyi geliştiren 5 teknik size kendinizi sevmeyi öğretebilir. Sevgi ihtiyacı dışarıdan tamamlanmaya çalışıldıkça daima bir şeyler eksik kalacak, kendinizi yetersiz hissettiğiniz anlar artacaktır.

Gerçek öz sevgi, size yaşamdaki her durumu akıl yoluyla değerlendirmeniz için cesaret ve güven verir. Ancak, eğer kendinizi takdir etmek için mücadele ediyorsanız, çoğunlukla yetersiz olduğunuzu düşünüyorsanız, birkaç öz-sevgi tekniğinden yararlanmanız gerekebilir.

Size kendinize duyduğunuz sevgiyi geliştirmek ve diğer insanları kabul etmek, onlarla uzlaşmak için 5 kendini sevme tekniklerinin yer aldığı bir liste hazırladım.

Hazır mısınız? O halde başlayalım!

Kendini Sevmek Neden Bu Kadar Zor?

Kendinize dönüp baktığınızda hayal kırıklığına uğradığınızı düşündüğünüz herhangi bir zamanı hatırlıyor musunuz?

“Benimle ilgili sorun ne?”
“Her zaman hata yapıyorum.”
“Hepsi benim suçum.”

Bu, kendini sevmeyi öteleyen, sonunda olmak istedikleri kişi haline geldikleri gün için bir ödül olarak görenlerin tipik bir düşünce zinciridir. Bu davranış, kişinin öz sevgisinin nesnel olarak “iyi” veya “başarılı” olmasına bağlı olduğunu ima eder.

Ancak Aristoteles’in belirttiği gibi;

“İnsanlar, derinlerde, kendilerini en sevdikleri insanlardan (aile ve sevdiklerinden) daha çok seviyor. Ancak kültürel varlıklar olarak, en sevdikleri kişileri, kendilerini sevdiklerinden daha çok sevdiklerine inanıyorlar.”

Dolayısıyla, ister inanın ister inanmayın, kendinizi zaten seviyorsunuz, sadece bunu görmezden geliyorsunuz.

Gerçek Öz Sevgi Nedir?

Kendini sevmek, diğerlerinden daha iyi ya da daha çok hak eden olmaya dayanan umutsuz bir ihtiyaç değildir. Bencillik ya da kibir değildir. İstenilen sonuçlara bağlı değildir. Ve abartılı bir önem duygusu ya da klasik narsisizm de değildir. Kendini sevmek açık ve dürüsttür.

Bu nihai taahhüt; insanın kendini olduğu gibi tanımak ve kabul etmek için var olur. Hayatı kendi içinizde beslediğiniz sevgi ile eş frekansta tam olarak deneyimlemektir. Ve sürekli olarak bu deneyimlerden fiziksel, psikolojik ve ruhsal olarak büyümenin yollarını aramaktır.

Gerçek öz sevgi, kendinize koşulsuz saygı ve takdir vermektir. Kendinize layık bir yaşamı, değerli olmayı ve mutluluğu hak ettiğinizi düşünürken tüm kişisel ihtiyaçlarınızın karşılanması gerektiğini size hatırlatır.

Ne yaparsanız yapın veya neyi ihmal ederseniz edin, öz sevgi kavramı ne olursa olsun kendinizi her zaman seveceğinizi ve kim olduğunuza karşı dürüst olacağınızı tamamen bilmektir.

Kendini Sevmek En İyi Sevgi mi?

Öz-sevgi kendinden emin , sıcak ve şefkatlidir.
Kim ve ne olduğunuzun tam olarak kabulüdür. Kendinizi takdir etmek ve onaylamaktır.
Kendinize verdiğiniz koşulsuz destek, öz bakım ve şefkat, nihayetinde iyi bir sağlık, büyük bir özgüven, mutluluk, tam denge ve esenliğe dönüşür.
Kendini sevmek, iç huzura ve mutluluğa götüren temel bir pozitif değer olan temel bir gerekliliktir.

Kendini Sevmek Neden Önemlidir?

Önce kendinizi tam manasıyla sevene kadar emin olun başkalarını sevemezsiniz. Kendinizi gerçekten, koşulsuz olarak sevdiğiniz zaman, başkalarına karşı daha derin bir şefkatle bakabilir, verme eyleminden derin bir neşe ve zevk duygusu elde edebilirsiniz.

Bu nedenle öz sevginiz, sizin en önemli gereksiniminiz ve temelinizdir. Eğer kalbinizde öz sevgi yoksa, tüm hayatınız istikrarsız ve belirsiz olacaktır. Ama kendinizi gerçekten seviyorsanız, hayat kolaylıkla ilerler ve her şey yerine oturur.
Kendinizi sevmek özgüveninizi yükseltir. Kendi değerinizin farkında olmanıza olanak tanır. Dolayısıyla, herhangi bir zorlu yaşam olayına veya kişisel sıkıntıya karşı daha dayanıklı olursunuz. Kendini sevmenin yarattığı saf iyimserlik karşısında depresyon, kaygı, stres ve mükemmel olma çabası ortadan kalkacaktır. Zor bir anın geçeceğini her zaman bilirsiniz ve “İyiyim, çünkü durum ne olursa olsun kendime adil davranacağım.” diyebilirsiniz.

Öz Sevgide Nasıl Ustalaşırsınız?

Oscar Wilde bir keresinde, “Kendini sevmek, ömür boyu sürecek bir romantizmin başlangıcıdır.” demiştir.

Bu, bir hedef değil, günlük bir uygulama anlamına gelir.

Ancak günlük kendini sevme tekniklerine ve egzersizlerine başlamadan önce bilmeniz gerekenler:

Sen evrenin merkezisin. Her şey seninle başlar ve biter.
Sonsuza kadar kendinle olacaksın. Bu, kendinden nefret etmektense kendini sevme noktasından hareket etmeyi istediğin anlamına gelir.
En çok kendine değer vermelisin. Senden başka hiç kimse seninle senden daha fazla ilgilenemez, refahın, güvenliğin, sağlığın, mutluluğun ve varoluşun için çaba gösteremez.
Seni neyin mutlu ettiğini ya da en çok neyin incittiğini senden daha iyi kimse bilemez.
Kendinden başka hiç kimsenin senin için daha iyi seçimler yapamayacağı veya yapman gerekenler hakkında sana daha iyi bir fikir veremeyeceği doğru değil mi?
Manevi gelişimin için burada senden başka kimse yok.
Aradığın aşk içinde var.
Diğer insanlardan gelen sevgi seni ancak kendi öz sevgini genişletirse veya yansıtırsa mutlu edebilir. Başkalarını sevmek de ancak kendini sevmekten kaynaklanabilir.

Kendini Sevmeyi Geliştirmek İçin 5 Öz Sevgi Tekniği

1. İç sesine dikkat et

Zihin her zaman bir dualite yerinden işlemektedir, bu nedenle başkalarından aşağı veya üstün hissetmek normaldir. Kendi zihninizde kendinize nasıl davrandığınızın farkında olun. Kendi kendinizle konuşmanıza ve bunun sizi nasıl hissettirdiğine dikkat edin. Aşağılayıcı düşünceleri bir kenara bırakın, zihninizi ve eylemlerinizi olumlu davranışlara yönlendirin.

2. Zihninizi boşaltın

Mevcut inançlarınızı ve değerlerinizi ve bunların ardındaki gerçek motivasyonları gözlemleyin ve anlayın (başkalarının inançlarını ve değerlerini taşımadığınızdan emin olun). Eğer inançlarınız ve değerleriniz sizin yüksek yararınızı sağlamıyorsa onları bırakın.

3. İyi bir öz bakıma daha çok zaman ayırın

Sağlıklı aktivitelerle kendinizi günlük olarak besleyin; İyi beslenme, egzersiz, kaliteli uyku, samimiyetli ve sağlıklı sosyal etkileşimler, eğlenmek ve dinlenmek için bolca zaman yaratın. Vücudunuzu doğru şekilde beslediğinizde ve bakımını yaptığınızda, benlik saygısı üzerine inşa edilen optimum enerji ve canlılığa sahip olacaksınız. Benlik saygısı ve öz sevgi el ele yürür ve iyi hissettiğiniz şeylere katılmak, endorfin seviyenizi artırarak kendinizin en iyi halini ortaya çıkaracaktır.

4. Sınırlar belirleyin ve kendinizi koruyun

Neyin sizin için iyi olup neyin olmadığını belirleyin ve neyi kabul edeceğinizi ve neyi kabul etmeyeceğinizi anlamak için ihtiyacınız olan netliği kazanın. Size bir paspas gibi davranılmasına asla müsamaha göstermeyin. Kendi öz saygınızı ve itibarınızı yansıtan doğru insanları hayatınıza getirin. Yaşam amacınız ve refahınız için bilinçli olarak yaşayın.

5. Maneviyatınızı keşfedin

Hangi dine veya sisteme inandığınız içinizdeki inanç için önemli değildir. Çünkü, inanç öz sevginin temelidir. Sizi yaratan yüce güce inanmak, ruhunuzu inancın ve güvenin güzelliğine açar. Maneviyatınızı keşfettiğinizde, sizi kendiniz hakkında bir şeyler öğrenme yolculuğuna çıkarır. Ve bu yeni düşünceler, duygular, tutkular otantik olarak siz olduğunuz için kendinizi takdir etmenizi sağlayacaktır. Bu, sezginizi geliştirecek ve içgüdülerinize göre kararlar almanıza yardımcı olacaktır.

Kendini Sevme Meditasyonu

Yukarıdaki kendini sevme tekniklerini sevdiyseniz, neden kendini sevme meditasyonunu denemiyorsunuz?

Kendini sevme tekniklerini uygulamaya koymak önemlidir, ancak içerideki kendini sevme hissine odaklanmayı öğrenmek de önemlidir.

Kendini sevmek için rehberli meditasyon

Meditasyon, huzurlu ve sakin olmak için erdemli bir nesneye odaklandığınız zamandır. Mutluluğunuz iç huzuru deneyimlemeye bağlı olduğundan, her türlü meditasyonu günlük yaşamınıza dahil edin. Negatif, rahatsız edici zihin durumlarınızı yavaş yavaş azaltın ve ortadan kaldırın, bunları olumlu, barışçıl durumlarla değiştirin.
Kendini sevme meditasyonu

Bu kısa metin kolay ve etkilidir, hızlıca kendi sesinizle kaydedebilir ve meditasyon yaptığınızda dinleyebilirsiniz. Kaydetmek yerine sesli okumanız da mümkün.

Gözlerinizi kapatın…
Farkındalığınızı nefesinize getirin – sadece nefes alın… ve verin… tamamen farkında olun, onu manipüle etmeyin – sadece nefesinizi takip edin ve nefes verin…
Zihninizin nefesinize yerleşmesine izin verin – Farkındalığınızı kalbinize getirin.
Şimdi zihinsel olarak kendinize üç kez tekrar edin:

Kendimi olduğum gibi seviyorum.
Nefes alın ve verin… Zihinsel olarak kendinize şu kelimeleri üç kez tekrarlayın,
Ben doğanın en büyük mucizesiyim…
Ben beni yaratan en büyük gücün bir parçasıyım.
Şimdi ve tüm zamanlarda aklımda, kalbimde, ruhumda ve bedenimde O’nun varlığının izlerini taşıyorum.
Kendimi sevmem, O’nu duyduğum derin sevgiden kaynaklanır.
Kendi değerimin farkında olmam, O’nun bana hediye ettiği yaşamın değerini bilmemden gelir.
Kendi eşsiz varlığımı her halimle biliyorum, kabul ediyorum ve onaylıyorum.
En yüksek hayrım ve yaşam amacım için doğru seçimler yapmaya,
Kendime layık gördüğüm huzurlu, mutlu, ihtişamlı hayatı yaşamaya,
Kendi değerimi bilmeye, kendimi takdir etmeye, bilge ruhumu genişletmeye niyet ediyorum.

Yavaşça gözlerinizi açın…
Ve gülümseyin – gülümsemenin tüm vücudunuza yayılmasını sağlayın.
Kendinizi sevmeyi hızlandırmak için belirli bir yönün veya durumun üstesinden gelmek istiyorsanız, her zaman ‘’Derinden ve tamamen kendimi seviyorum, kabul ediyorum ve onaylıyorum.” Mantrasını kullanın.

Kendini sevmek için olumlu onaylamalar

Kendini sevme teknikleri ve onaylamalar, inançlarınızı değiştirme yeteneği ile güçlü ifadelerdir.

En büyük etki için, onları sabah ilk iş olarak veya yatmadan hemen önce yüksek sesle söyleyin, böylece kelimeler bilinçaltınıza ulaşabilir.

Ben sevilmeye değerim.
Hayatın bana verdiği her türlü zorluğun üstesinden gelme yeteneğine sahibim.
Hayatım kendime ve başkalarına saygı üzerine kuruludur.
Ben saf sevgiyim.
Hayatım, başarılarımın bir kutlamasıdır.
Evrenin sevgi dolu enerjisiyle korunuyorum.
Ben sonsuz ve bitmeyen merhamete layığım.
Ben konforlu ve refah bir yaşama layığım.
Kendimi daima doğru ifade etme gücüne sahibim.
Öz sevgim pozitif enerjimi çoğaltıyor.
Hayat benim için kolaylıkla ve neşeyle akıyor.
Ben kendime güveniyorum.
İçimdeki sevgi her durumda dışımdaki hayata akıyor.
İçimde güç, cesaret ve inanç taşıyorum.
Sınırlarımı koruyor ve onlara saygı duyuyorum.
Sahip olduğum yetenekler için kendime teşekkür ediyorum.
Bedenim, kişiliğimin güzel bir ifadesidir.
Ben yeterliyim.
Ben tam olarak bu anda olmam gereken kişiyim.

“Yeterliyim” in Gücü

Kendinizden şüphe ederseniz, bunun ne kadar zorlayıcı olabileceğini bilirsiniz.
Kaçırılan fırsatlar, kararsızlıklar, sessiz işkence bizi en iyi hayatlarımızı yaşamaktan alıkoyar.
Ancak kendinden şüphe duymak gerçekten sadece çocukluk çağı travmasının neden olduğu bilinçaltında saklanan bir inançtır. İnançlarımızı değiştirirsek, kendimizden şüphe duymayabilir ve bunun yerine özgüven geliştirebiliriz.

Ne zaman kendinizden şüphe duyma yanılgısına düşerseniz, tekrarlayın; ‘’Ben yeterliyim.’’

Sevgiyle ve Işıkla,
Ruhsal Bilge

 

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.