" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Ters Çaba Kuralı

İyi ya da kötü yaşadığımız her olay, karşımıza çıkan her insan ve başımıza gelen her şey düşüncelerimizin yansımasıdır. Bunu duymak belki hoşunuza gitmeyebilir; çünkü hayatınızı allak bullak eden bir sevgiliyi, sizi hayal kırıklığına uğratan bir dostu, ters giden işleri, mutsuz olduğunuz, yenildiğiniz, öfkelendiğiniz, incindiğiniz her durumu yaşam alanınızda kendi isteğinizle var ettiğiniz gerçeğini kabullenmek güç olabilir.

Ağzımızdan çıkan her söz ve zihnimizden geçen her düşünce hayatımızı şekillendirir. Çünkü evrende sözcüklerin büyülü bir etkisi vardır.

Gerçekleşmesini istediğiniz hayalleriniz için;

’İstiyorum ama nasılsa olmaz’ demek,

Mutlu sonla biten bir ilişki yaşamak isterken;

’Aşk her zaman acı verir’, ‘Herkes ihanet eder’, ‘Birbirini seven insanlar kavuşamaz’ sözleriyle yola çıkmak,

Başarılı olmak, kazanmak, sevinmek, aşkla sevilmek, mutlu olmak, sağlıklı yaşamak, iyi insanlarla karşılaşmak, hayattan keyif almak isterken, karamsar sözcükler kullanmak, negatif düşüncelerle zihni doldurmak, şikayet etmek, sızlanmak, sizi arzuladığınız yaşam biçiminden uzaklaştırmaktan başka bir şeye yaramayacaktır. Neye inanırsanız onu deneyimlersiniz. Negatif düşünceleri korku, şüphe ya da umutsuzluk barındıran sözcüklerle desteklediğinizde olmasını istemediğiniz her ne varsa gerçeğiniz halini alır.

İstediğiniz şey her ne ise, onu zihninizde canlandırmaya başladığınız an aslında gerçeğinizi de yaratmış olursunuz. Beynimiz ona verilen her komutu, iyi ya da kötü olduğuna bakmaksızın yerine getirmeye çalışır. Odaklandığınız her düşünce beyin için bir hedeftir. Sizin için bir durumun faydalı ya da faydasız olup olmadığını beyin ayırt edemez. O yalnızca hedefi gerçekleştirmeye yoğunlaşır. Buna ‘Ters Çaba Kuralı’ denir.

Yani bu şöyle açıklanabilir;

En çok neyi düşünürseniz hayatınızda onu çoğaltırsınız. Kendinizi en olumsuz, en umutsuz hissettiğinizde bile olumlu düşünmeye odaklanmanız, negatif enerji yüklü durumların yaşam alanınızdan uzaklaşmasına sebep olacaktır.

Başınıza gelme ihtimalini hesapladığınız felaketler yerine olmasını arzu ettiğiniz şeye odaklanın. Korkuların çoğalmasına fırsat tanımak sizi olumlu düşünceden uzaklaştırır. En olmadık durumları her aklınıza getirdiğinizde kendinize şunu hatırlatın; ‘Bu yalnızca bir ihtimal ve ona güç veren de onu yok eden de benim!’

Başınıza gelmesinden en çok korktuğunuz şeye odaklanmak elinizde değildir elbette. Beyniniz ister istemez gerçekleşmesinden endişe ettiğiniz düşünce ile meşgul olur. Üzerine yoğunlaştığınız her düşünce bir süre sonra düşünce olmaktan çıkar ve başınıza gelir. Korkuya güç vermek, korku barındıran durumlara hayat verecektir.

Peki Ne Yapmak Gerekir?

Dikkatinizi neye yöneltirseniz ona hayat verdiğinizi bilmek, bundan sonrası için yaşamınızı arzu ettiğiniz biçimde yaratabileceğinizin farkındalığına sahip olmanıza olanak tanır. Kendiniz için eminim ki benzersiz güzellikte bir hayatı diliyorsunuz. Öyleyse ne enerjinizi ne de zamanınızı içinde korku barındıran varsayımlara ayırmayın. Korkunuza değil, hedefinize odaklanın. Siz mutlu bir hayatı hak ediyorsunuz.

Bir toplantıdan önce, eğer işlerin istediniz gibi gitmeyeceği fikrine yoğunlaşırsanız, tam da düşündüğünüz gibi aksiliklerle karşılaşırsınız. Kilo veremeyeceğinizden endişe ederseniz, kilo veremezsiniz. Parasız kalma korkusu size parasızlığı deneyimletecektir. Örnekler çoğaltılabilir. Hangi konuda direnç gösterirseniz onun etki alanında gezinirsiniz.

Beyninizin kontrolü tamamen sizin elinizdedir. Olumsuz düşüncelere yoğunlaşmak ya da olumlu olanlara enerjinizi vermek sizin seçiminizdir.

Gün içinde sessiz bir köşeye geçip, bir süre kendi kendinizle kalın ve olmasından endişe duyduğunuz durumları düşünün. Beraberinde zihninizde canlanan kötü senaryoları içselleştirmeden akıp gitmelerine izin verin. Hemen ardından başınıza gelmesinden endişe duyduğunuz her olasılığın yerine olumlu olanı koyun. Güzel bir sonuç gerçekleştiğinde hissedeceğiniz mutluluğu ya da heyecanı duyumsayın. Bunu yapmak belki başlarda kolay olmayabilir. Zamanla alışacaksınız. İhtiyaç duyduğunuz her an bu çalışmayı yineleyin. Bir süre sonra buna zaman ayırmaya gerek olmaksızın beyninizin odaklanma biçimi değişecektir.

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

www.ruhsalbilgelik.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. 

www.ruhsalbilgelik.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.ruhsalbilgelik.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

 

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.