" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Toksik İnsanları Anlatan 5 Davranış Biçimi

Hayatınızı gözden geçirdiğinizde etrafınızda sandığınızdan çok daha fazla toksik insan olduğunu fark edebilirsiniz. Onların neden olduğu dramdan, boğucu eleştirilerden ve şikayet yüklü negatif düşüncelerden uzak kalmak aslında sizi nasıl da hafifletir! Enerjinizi vakumlayan ve sizi hayallerinizi yaşamaktan, huzurlu hissetmekten alıkoyan toksik insanları tanımlamanız gerekseydi, onları nasıl tarif ederdiniz?

Gerçek şu ki, insanlar bize her zaman kim oldukları hakkında ipucu verir. Genellikle farketmek için sadece çok meşgulüzdür ya da önemsemiyoruzdur. Oysa toksik insanları fark etmek ve onlardan uzak durmak hiç şüphesiz bize kendimizi iyi hissettirir. Toksik insanları tanımak için sadece bu beş davranışsal özelliği tanımlamayı ve sezginize güvenmeyi öğrenmeniz yeterlidir.

Eleştirir ve Şikayet Ederler

Benim için toksik insanları işaret eden en belirgin özellik, birisiyle tanıştığımda ya da karşılaştığımda ilk yaptığı şeyin, birini ya da bir şeyi eleştirmek veya yakın çevrede bulunabilecek kadar talihsiz herhangi rastgele bir şey hakkındaki uzun şikayet listesini ortaya koymaktır. Elbette, hepimiz her şeyden her zaman mutlu olamayız, ancak toksik insanlar her zaman şikayet edecek bir şeyler bulurlar ve ne olursa olsun hiçbir şeyden mutlu olmazlar. Onlarla zaman geçirmek duygusal olarak çok yorucudur; çünkü etraflarındaki dünyadaki veya genel olarak yaşamlarındaki iyi ve olumlu bir şeyi görmek için tamamen isteksizdirler. 

Dedikodu Yaparlar

Dedikodu, insan ilişkilerinde en yıkıcı güçlerden biri olmalı. Her birimizin içinde gizlenen karanlığı hatırlamaya ihtiyacınız olursa, insanların dedikodularını ya da talihsizliklerinden sorumlu tuttukları hikayelerini dinleyin. Birisi çevresindeki insanları güçlendirmek veya motive etmek için enerjisini kullanmıyorsa ve eline geçen her fırsatta pozitifliği yaymıyor ve ışık saçmıyorsa, benim deneyimim, hiçbir bilgisine güvenilecek bir insan olmadıklarıdır.

Her zaman Kurbandırlar 

Duygusal olgunluğun en önemli özelliklerinden biri, kendi düşüncelerimizin, inançlarımızın veya eylemlerimizin ve davranışlarımızın belirli bir sonuca nasıl katkıda bulunduğunu tanıma ve kabul etme yeteneğidir. Kendi eylemlerimiz için sorumluluk almak ve suçu her zaman başkasına doğru kaydırmamak ya da bizi belirli bir yöne götüren seçimler yaptığımızda kendimizi bir durumun kurbanı olarak resimlememek, önemli kişisel gelişim ve aydınlanma belirtisidir. Toksik insanlar ne yazık ki yaptıkları işlerin sorumluluğunu almazlar ve daima mağduru oynarlar. Bazen, gelişim alanlarını belirlemek ve genel olarak durumlarını ve yaşamlarını iyileştirmek için aktif olarak çalışmak yerine, başkalarından gelecek olan sempatiyi kazanmak için drama ve durumlar yaratırlar. 

Manipülatiftirler

Toksik insanlar genellikle çok bencildir ve başkalarını kendilerine fayda sağlayacak şeyler yapmak konusunda manipüle etmede ustadırlar. Onların vasıfları yoktur ve sık sık başkalarının incinmesi pahasına plan yaparlar. Şaşırtıcı derecede kurnazdırlar, her zaman sadece kendilerini düşünür ve kendileri için fayda elde etmenin yollarını ararlar. İki kişi arasında açık, dürüst, duygusal açıdan olgun (ister profesyonel ister kişisel) bir ilişkide, bir kişinin başka bir kişiyi kendisine fayda sağlayacak bir şey yapması için kandırmaya çalışmak ya da bunu hesaplamak asla gerekli değildir. 

Tutarsız Eylemler ve Davranışlar 

Bu özelliğin fark edilmesi biraz daha uzun sürebilir ve yalnızca bir süre sonra idrak edebilirsiniz. Ancak toksik insanlar tutarsız davranmaya ve başkalarının onlara ne olduğunu merak etmelerine izin verme eğilimindedirler. Bir gün baristanın kahve siparişini yanlış aldığını gördüklerinde inanılmaz soğukkanlı olurlar, bir sonraki gün ise öfkelerinin kontrolünü kaybedecek ve sözlü olarak kötü niyetli olacaklar. Davranıştaki bu uç noktalara tanıklık etmek korkutucudur ve tutarsızlık karışıklığa ve korkuya yol açar. Toksik insanların davranışları genellikle ruh hallerinden etkilenir ve ilk başta kendilerini rahatsız eden bir sorunla başa çıkamadıkları ve sorunu çözmek yerine etraflarındaki diğer kişilerin üzerinde hayal kırıklıklarını giderdikleri görülmektedir.

Bir kişide bu özelliklerden herhangi birini fark etmek, endişe duygularını taşımak için zaten yeterli olmalıdır. Bununla birlikte, bu özelliklerden birden fazlasını aynı kişide görmek, yaşamınızda dramaya neden olmaktan başka bir şey yapmayan ve sizi sürekli olumsuzluklarla çevreleyen toksik bir kişilik olduğunun çok iyi bir göstergesidir. Sadece insanların söylediklerine değil, aynı zamanda ne yaptıklarına ve nasıl davrandıklarına da dikkat edin. İnsanlar bize her zaman tam olarak kim olduklarını söyler. Hayatımızdaki toksik insanları önlemek için tek yapmamız gereken onları daha yakından dinlemek ve davranışlarını izlemek. Hayat öyle güzel ki, şikayet dinlemek, dram yaşamak için harcanacak zaman olmamalı.

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

www.ruhsalbilgelik.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. 

www.ruhsalbilgelik.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.ruhsalbilgelik.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.