" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Yaşadığınız İlişkiyi Sabote Ettiğinizin 10 İşareti

Bazen yaşadığımız ilişkinin neden yolunda gitmediğine anlam veremeyiz. Bize göre her şey olması gerektiği gibidir ve yaptığımız ya da söylediğimiz şeylerde bir tuhaflık yoktur. Oysa bu tamamen bizim kendi bakış açımızdır!

Belki de bize göre doğru olanlar karşımızdaki insanın ilişkiye duyduğu güveni temelden sarsacak ayrıntılardır.

Eğer ilişkinizi kendi kendinize sabote etmek istemiyorsanız bazı davranışlardan kaçınmalısınız.

Her şeyi ben bilirimci olmaktan vazgeçin.

Eğer dikkat ederseniz her konuya hakim olmaya çalışan insanlardan herkes olabildiğince uzak durur. Çünkü hiçkimse durmadan yorum yapan, fikir beyan eden insanlardan hoşlanmaz. Üstelik doğal olarak her insanın sadece bazı konular ilgi alanındadır ve onlar hakında bilgi sahibidir. Bırakın, karşınızdaki anlatsın, paylaşsın, siz bazı şeyleri de bilmeyiverin. Özellikle de birinin başına gelmişti oradan biliyorum diye başlayan, doğruluğu belirsiz cümlelerden uzak durun.

Gelecek hakkında tek başınıza karar vermeyin.

Geleceğinizi konuşurken, onun da fikrini aldığınızdan emin olun. Ona nerede yaşayacağınızı, kaç çocuğunuz olacağını ve hangi işe girmesi gerektiğini söylerseniz, o zaman kendini kapana kısılmış hissedecek ve bir an önce zincirlerinden kurtulmak isteyecektir. Ne onun ne de ikinizin adına gelecek hakkında karar vermemelisiniz. Siz ikiniz birlikte karar vermelisiniz.

Kendi sorumluluklarınızı ona yüklemeyin.

İlişki yaşamak demek yapılacak işleri birinin üzerine yıkmak demek değildir. Sorumluluklarınızın size ait olduğunu fark edin. Elbette fikrini alabilirsiniz, dertleşebilirsiniz, yardım isteyebilirsiniz. Fakat kendi angaryalarınızı karşınızdakine yüklemeyin. Çok zorlanıyorsanız kendinize bir asistan bulun, ama o kişi hayat arkadaşınız değil, emin olun!

Ona açık alan tanıyın.

Birbirinizle kaliteli zaman geçirmeniz önemlidir. Ancak, tarafların kendilerine de biraz zaman ayırması gerekir. İkiniz birlikte çalışırsanız, birlikte yaşar ve arkadaşlarınızla birlikte dışarı çıkarsanız, sonunda kendini boğulmuş hissedebilir. Her zaman onun yanında olmanıza gerek yok. Aslında, mesafenizi korursanız daha iyi olur.

Sizden izin istemesi kuralını kaldırın.

Birlikte olduğunuz kişi bir plan yaptığında size nereye gittiğini söylemelidir, ancak bunun için izin istemesi gerekmez. Ona arkadaşlarıyla dışarı çıkmasına, ne zaman geri dönmesi gerektiğine ve hangi arkadaşlarıyla konuşmasına izin verdiğinizi söylerseniz, o zaman kendini baskı altında hissedecektir. Kimse partnerinin onu kontrol etmesini istemez.

Kural koyucu olmayın.

Onun ne zaman ne yapacağı ya da nasıl davranacağı hakkında kural koymaktan vazgeçin ve kendi seçimlerini yaptığında başına gelecekler konusunda onu tehdit etmeyi bırakın. Gerçekten de onun mutlu olmadığı bir ilişkide olmak istiyor musunuz? Kural koyucu olmayı sona erdirmek ve ilişkinin kurallarını birlikte belirlemek her zaman daha iyidir.

Suçlayıcı veya yargılayıcı olmayın.

Her ilişkide tartışma yaşanabilir, ama önemli olan karşınızdakinin zayıf tarafına dokunmamak ya da haklı olma çabasına girişmemektir. Siz sevgiyi yaşamaya çalışıyorsunuz, bir münazarada değilsiniz. Bir fikri şiddetle savunmak, kapanmış bir konuyu sürekli açmak, hatalarını yüzüne vurmak ilişkinizi daha iyi, daha güvenli ya da daha sadakatli yapmayacaktır. Daima son sözü söylemek zorunda değilsiniz!

Evlenmek için zorlamayın.

İlişkinizin mutlaka evlilikle sonuçlanması gerektiğine olan sabit fikrinizden vazgeçin. İzin verin kendini evliliğe hazır hissetsin. Hem kendi isteğiyle size evlilik teklifi yapması mı güzel olan, yoksa ağır baskı altında yapılan zoraki bir teklif mi? Sevgilinizin ilişkinizde asla mahsur kalmasını istemezsiniz, çünkü sizinle geçirdiği her an için mutlu olmalıdır. Şöyle düşünün, siz hiç bir ilişkide mahsur kaldınız mı?

Para konusunda onun önüne geçmeye çalışmayın.

İlişkiyi sabote eden hataların içinde en küçük düşürücü olanı belki de budur. Bir restoranda hesabı elinden alıp ödemek, randevuya kendi arabanızla gidip onu evinden almak için ısrarcı olmak, hatta onun ihtiyaçlarını karşılamak, bir güç göstergesi anlamını taşımaz. Bilakis, erkek arkadaşınızın kendisini aciz hissetmesine neden olur. Bırakın size jestler yapsın, sorumluluklarını üstlensin.

Kıskandırmak için küçük oyunlar kurmayın.

Sevgilinizin size olan aşkını test etmek için bir ortamda başkalarıyla flört etmek, gerekirse başka alternatiflerinizin de var olduğunu ima etmek, birilerinin sizinle ilgilendiğini vurgulamak, kesinlikle size daha sıkı sarılacağı anlamını taşımıyor. Aksine bütün bunlar sadakatsizliğe meyilli olma ihtimalinizin olduğunu düşündürür ve sizinle sağlam temelli bir ilişki yaşamasının mümkün olamayacağı fikrine kapılır.

Mutlu bir ilişkinin dinamikleri güven duygusu ile güçlü iletişim üzerine kurulur. Hiç kimse kendini tedirgin hissettiği ya da aynı dili konuşamadığı bir ilişkinin parçası olmayı istemez. Aşk, yol arkadaşlığı demektir. Hayatın güzel anlarını birlikte çoğaltmak demektir. Güveneceği bir eli sıkıca tutmak demektir. İnsanlar baskıya maruz kalmak, kendini berbat hissetmek veya kaygı duymak için ilişki yaşamayı seçmiyor, bunu lütfen unutmayın!

Sevgiyle ve Işıkla,

Ruhsal Bilge

www.ruhsalbilgelik.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. 

www.ruhsalbilgelik.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.ruhsalbilgelik.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Yorum

Yorum Yap

Your email address will not be published.